Ilustračná foto: Wikimedia Commons (Unknown photographer, Public domain, via Wikimedia Commons)

Niekomu príde ťažké vychovať jedno, či dve deti. Predstavte si, že by ste ich museli vychovať viac ako 60 a k tomu ich všetky aj porodiť.

Mnohí z nás si nedokážu poriadne predstaviť, že vychovajú jedno dieťa. Keď však napokon to jedno aj zvládnu, rozhodnú sa pre druhé, prípadne aj tretie. Predstava toľkých detí v niektorých ľuďoch vyvolá úžas. Predstavte si však, že by ste mali nie jedno alebo tri, či štyri deti, ale 69. Presne toľko ich totiž kedysi na svet priviedla istá Ruska.

Život sám píše tie najneuveriteľnejšie príbehy. Tie sa na nás často valia z obrazoviek televízií, kníh, filmov i seriálov nakrútených podľa skutočných príbehov a niekedy na ne môžete natrafiť aj pri obyčajnom surfovaní zákutiami internetu. A niekedy sa aj ten najneuveriteľnejší a najbizarnejší príbeh môže zdať ako výmysel, no skutočnosť je celkom opačná. Rovnako ako v prípade ženy menom Valentina Vasiľjeva. Tá totiž mala podľa dostupných prameňov porodiť až 69 detí, vďaka čomu sa stala doposiaľ neprekonanou držiteľkou rekordu v počte porodených potomkov.

Ilustračné foto: Pixabay

Najplodnejšia žena sveta?

Valentina patrí medzi najplodnejšie ženy sveta, rovnako tak sa ale dá hovoriť aj o jej manželovi, ktorý dokonca jej rekord predbehol – keďže bol ženatý celkovo dvakrát, plodil, len čo mu sily stačili. A musíme uznať, že skutočne úspešne. Jeho druhá žena mu totiž mala porodiť ďalších 18 potomkov, vďaka čomu bol Feodor Vasiľjev otcom 87 deťom. Prejdime ale na začiatok toho celého.

Ako sa dvojica dala dohromady, historické záznamy neuvádzajú. Preto treba veriť, že Feodor a Valentina sa do seba zaľúbili. Ich životy sa spojili na začiatku 18. storočia, počas ktorého sa im nevedomky podarilo zaslúžiť o svetový rekord, ktorý po stáročia nikto preukázateľne neprekonal.

Ilustračná foto: Pixabay

Valentina a Feodor sa živili v období, keď Rusko bolo jedno veľké a silné impérium, ako farmári. Ich práca ako poddaných bola prakticky jednotvárna – obrábať časť poľa, ktorá im v rámci feudalistického zriadenia spoločnosti prislúchala. Ich vzájomná láska viedla k prvým dvom potomkom – dvojičkám. Čo však nečakali, krátko po pôrode prišli ďalšie a neskôr nielen dvojičky. Valentina s Feodorom dali život celkovo 16 párom dvojičiek, siedmim trojičkám a štyrikrát sa im dokonca narodili štvoričky. Zaujímavé na tom všetkom je, že „len“ jeden pár detí im zomrel krátko po pôrode, takže celkovo spoločne vychovali „len“ 67 detí.

Deti pomáhali rodičom

Prečo splodili až toľko detí, je otázka hodná vedeckého výskumu. Najrozumnejšie vysvetlenie je však fakt, že v tej dobe ženy rodili veľké počty detí, navyše Valentina aj Feodor patrili prakticky na spodok spoločnosti a žiadne zákroky chirurga by si aj v prípade možnosti nemohli dovoliť. Ochrana pred počatím dieťaťa taktiež nejestvovala. Rodičom v očakávaní tak nezostalo nič iné, len sa o svoje deti postarať.

Na druhej strane ale vysoký počet detí nemusel byť v tej dobe ani pre dvojicu zaľúbencov vôbec prekážkou. Roľnícky život vo feudalistickom Rusku bol neuveriteľne krutý a aj keď dvojica dostala od vládcov časť poľa, na ktorom celý život pracovali a ich plácou boli ďalšie polia, ktoré mohli využiť vo svoj prospech, vzhľadom na to, že na vlastnú zem nemali čas, akákoľvek snaha o lepší život padala. Obyvatelia vtedajšej Ruskej ríše sa preto početnej rodine viac-menej mohli tešiť. Viac rúk totiž znamenalo možnosti starať sa o svoje pole, profitovať, uživiť sa, no najmä prežiť.

Aj otec bol rekordman

Nie je známe, či dvojica bola so svojimi životmi šťastná. Vzhľadom na počet detí, ktorý sa im podaril počať, však možno dedukovať, že áno (aj keď zdanie môže skutočne klamať).

Ilustračná foto: Wikimedia Commons (Jean-François Millet, Public domain, via Wikimedia Commons)

Pozoruhodný rekord dvojice patrí dodnes medzi svetové rekordy a zapísaný je aj v prestížnej Guinessovej knihe rekordov. Tá okrem Valentiny spomína aj jej životnú lásku Feodora, ktorý sa po smrti milovanej (verí sa, že zomrela vo veku 76 rokov) oženil druhýkrát a opäť sa prekonal. Jeho druhá žena mu totiž mala porodiť ďalších 18 detí – dvakrát trojičky a šesťkrát dvojičky.

Aj keď sa príbeh manželov Vasiľjevovcov zdá neuveriteľný a o počtoch detí sa dochovalo len veľmi málo prameňov, Guinessova kniha rekordov vychádza zo zápisku kláštora v Nikolsku, ktorým boli do Moskvy nahlásené všetky zaznamenané pôrody poddaných. Zápis pochádza z 27. februára 1782. Na list navyše odkazujú aj ďalšie historické pramene, ktoré Kniha rekordov spomína.

Dedičná superplodnosť

Nie je jasné, ako deti Vasiľjevovcov žili a kam sa v živote dostali. Vzhľadom na to, koľko ich bolo, je možné, že ich potomkovia v Rusku žijú dodnes a ani o histórii svojho rodu netušia.

Ilustračná foto: Unsplash

Pokiaľ ide o samotný počet pôrodov, ktoré Valentina absolvovala, nie je to vôbec nemožné. Počas života (teda aspoň podľa dochovaných záznamov) bola tehotná celkovo 27-krát, čo je v plodných rokoch ženy naozaj možné. Je však škoda, že sa nepodarilo zachovať záznamy o tom, kedy porodila prvé a kedy posledné deti. Viacerí odborníci sa ale zhodli na tom, že takáto vysoká plodnosť u žien nebýva samozrejmosťou a ide skôr o výnimku. Tiež uviedli, že na niečo také musela mať genetickú predispozíciu a možno tak predpokladať, že predkovia v jej rodine taktiež pochádzali z rovnako mnohopočetných rodín.

Guiness World Records, Guided History, BBC, Brightside
Uložiť článok

Najnovšie články