Každý by pred spánkom mal dodržiavať rituály, vďaka ktorým bude zaspávanie rýchlejšie a spánok bude kvalitnejší. Mali by však k týmto rituálom patriť sex či masturbácia? Takýto je názor odborníkov.
Muži sú neraz vo výhode
Sex môže urobiť zázraky s partnerským vzťahom, ale môže byť aj kľúčom k dobrému spánku, informuje web Mail Online. Holandská štúdia, ktorej výsledky boli publikované v časopise Journal of Sleep Research zistila, že pohlavný styk pred spaním skrátil čas potrebný na zaspanie mužov a žien o pätinu a zlepšil kvalitu spánku. Platí to však len v prípade, ak človek dosiahne orgazmus, vďaka čomu sú teda muži neraz vo výhode.

Nanešťastie, nevýhodu majú nielen ženy, ale aj slobodní ľudia. Masturbácia totiž nemá rovnaký efekt ako sex pred spaním. Endorfíny uvoľnené počas sexu môžu mať relaxačný účinok, ktorý môže viesť k tomu, že človek rýchlejšie zaspí, tvrdia vedci. Až 400-násobne môže stúpnuť aj hladina hormónu prolaktínu, ktorý má taktiež vplyv na spánok.
Masturbácia nemá rovnaký účinok ako sex
Výskumníci z Groningenskej univerzity v Holandsku do štúdie zapojili 256 vysokoškolákov vo veku približne 22 rokov. Každý z nich mal vyplniť dotazník, v ktorom hodnotil čas, ktorý potreboval na zaspanie, alebo latenciu spánku, a to, ako sa cítili oddýchnutí hneď po prebudení. V prieskume sa ich tiež pýtali na ich sexuálnu aktivitu a masturbáciu počas 24 hodín pred spaním a na to, či dosiahli orgazmus.

Pýtali sa ich aj na konzumáciu alkoholu, ktorý môže ovplyvniť spánok, a zisťovali, či trpia nespavosťou. Vylúčili účastníkov, ktorí užívali antidepresíva alebo tvrdé drogy ako kokaín alebo MDMA. Výsledky ukázali, že účastníkom, ktorí mali partnerský sex a dosiahli orgazmus, trvalo v priemere približne 16 minút, kým zaspali. Pre porovnanie, tí, ktorí išli spať bez predchádzajúcej sexuálnej aktivity, zaspávali v priemere 21 minút, čo bolo o päť minút alebo 23 percent viac.
Účastníkom, ktorí uviedli, že pred spaním masturbovali, trvalo v priemere 26 minút, kým zaspali. O 6 minút kratšie to trvalo v prípade, ak pri tom dosiahli orgazmus. Bolo to však porovnateľné s nocami, keď sa účastníci výskumu nevenovali žiadnej sexuálnej aktivite. Vtedy im trvalo v priemere 21 minút, kým zaspali. Medzi ľuďmi, ktorí pred spaním masturbovali, alebo išli spať bez sexuálnej aktivity, nebol zaznamenaný žiaden rozdiel, čo sa týka kvality spánku.
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní
O obľúbenom animáku Tom & Jerry sa šíri konšpirácia, ktorú ste možno počuli aj vy. Pravda je však inde
Navštívili sme nádherné miesto na Slovensku, zamilovali sme si ho. Je zaradené medzi „Sedem divov Turca“
Strčil prsty do vagíny a pozrel sa dnu, keď sa to považovalo za nechutné: Otec gynekológie experimentmi mučil otrokyne
Veterinárka Mária Poláčková: Eutanázia je posledný akt lásky, nie zlyhanie. Ľudia zvieratá poľudšťujú












Nahlásiť chybu v článku