Foto: Pixabay

Koľko toho naozaj viete o Slovensku? Dokázali by ste turistovi urobiť prehliadku najkrajších slovenských miest a pritom porozprávať rôzne zaujímavosti o našej krásnej krajine? Prinášame vám súhrn najzaujímavejších faktov o Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli.

Nejedného Slováka prekvapí, ak sa o svojej krajine dozvie niečo nové, zaujímavé. Mnohí z nás si myslia, že Slovensko okrem politiky nedokáže prekvapiť ničím iným. Pravda je však úplne iná. Aj keď je Slovensko malá krajina, vie zaujať svojou nádhernou prírodou, jedlom či historickými udalosťami. Bežný turista vníma Slovensko ako jednu z krajín Európskej Únie, pozná Bratislavu ako hlavné mesto a Vysoké Tatry ako dominantu Slovenskej Republiky. To však ani zďaleka nie je všetko.

Unikátne hlavné mesto

Bratislava, hlavné mesto Slovenska, sa môže pýšiť zaujímavým unikátom. Ako jediné hlavné mesto na svete je ohraničené dvomi rôznymi štátmi, Rakúskom a Maďarskom.

pixabay

Zaujímavé staroveké artefakty

Najstarší artefakt, ktorý bol objavený na území dnešnej Slovenskej republiky, je soška Moravianskej venuše. Táto soška je vyrobená z mamutích klov a jej výška je 7,6 cm. Obdobie, kedy bola vyrobená, sa datuje približne na 22-tisíc rokov pred Kristom.

Hrady a zámky na Slovensku

Naša krajina je tiež svetovým unikátom v počte hradov a zámkov. Na Slovensku sa nachádza 120 hradov a zámkov, ktoré môžu turisti navštíviť. Väčšina z nich sú však zrúcaniny. V prepočte na obyvateľov je to jeden hrad či zámok na 45-tisíc obyvateľov, čo kladie Slovensko na prvú priečku v tejto oblasti. Jedným z najkrajších zámkov je Bojnický zámok v Bojniciach.

pixabay

Najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe

Dóm sv. Alžbety v Košiciach je najväčší kostol na Slovensku, v ktorom dodnes prebiehajú sväté omše. Stavba, ktorej veže sú bohato zdobené, patrí k vrcholom stredovekého umenia v strednej Európe. Okrem iného patrí tento chrám od roku 1970 medzi národné kultúrne pamiatky.

Raj jaskýň

Na našom území do dnešnej doby evidujeme 6-tisíc preskúmaných jaskýň. Jednou z najväčších, najdlhších a najkrajších jaskýň je Demänovská jaskyňa. Nachádza sa v oblasti Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách.

pixabay

História

Prvým národom žijúcim na Slovensku boli Kelti, ktorých príchod datujeme do obdobia od polovice 2. tisícročia pred Kristom. Nazývali sa tiež tajomným národom. Na našom území pôsobili až do vpádu Rimanov. Prvé légie sa na našom území objavili už v roku 6 nášho letopočtu.

pixabay

Drevený kostol

Na Slovensku sa tiež nachádza najstarší drevený kostol svätého Františka z Assisi. Vytvorený bol na prelome 15. a 16. storočia. Nachádza sa v dedinke Hervartov neďaleko Bardejova. Patrí medzi národné kultúrne pamiatky a taktiež je zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Slovensko alebo Slovinsko?

Na ambasádach oboch krajín sa zamestnanci stretávajú s naozaj kurióznymi situáciami. Jednou a pravidelnou je tiež zamieňanie emailových adries týchto ambasád a tak sa stane, že na ambasáde Slovenskej Republiky dostávajú maily Slovinských občanov.

Vysoká miera migrácie

Mnoho Slovákov sa sťahuje do zahraničia kvôli lepším pracovným podmienkam a možnostiam. Pri poslednom sčítaní v roku 2015 žilo v zahraničí vyše 2 miliónov slovenských občanov.

EURO mena

Okolité krajiny, ako napríklad Poľsko, Česká Republika alebo Maďarsko, do dnešnej doby používajú svoju vlastnú menu. Slovensko patrí od roku 2009 do eurozóny, teda menou sa stalo EURO. Práve tento fakt je obrovskou výhodou najmä pre turistov.

pixabay

Čičmany

Dedinka Čičmany je známa svojimi tradičnými drevenými domčekmi. Čo ste možno nevedeli je, že táto dedinka je prvou chránenou oblasťou na svete, ktorá udržiava folklórne a historické tradície.

pixabay

Krásne ženy

To, že na Slovensku žijú najkrajšie ženy, je všetkým známe =). Slovensko patrí medzi 3 krajiny, v ktorých žijú najkrajšie ženy sveta. Menej známe je však to, že zo Slovenska pochádza aj modelka s najdlhšími nohami na svete – Adriana Sklenaříková. To, že to nie je len výmysel potvrdzuje aj jej prvenstvo v Guinnessovej knihe rekordov.

Slovania ako jedna rodina

Slovenský jazyk je tiež známy pod pojmom ,,Slovanské Esperanto“. Je považovaný za jazyk, ktorému rozumejú aj ostatné slovanské národy. Medzi sebou sa dokážeme dorozumievať bez väčších problémov.

Maratón mieru

Maratón mieru je organizovaný v Košiciach nepretržite od roku 1924. Patrí medzi najstarší Európsky maratón a druhý na svete, ktorý sa koná každý rok vždy v prvú októbrovú nedeľu. Vzdialenosť, ktorú musia bežci prejsť, je vyše 42 km.

pixabay

Kolíska civilizácie

Jedna z najstarších paleontologických osád, ktorej pozostatky sú staré približne 80-tisíc rokov, bola objavená v mestskej časti Košice – Barca.

Nádherná príroda

Na Slovensku sa nachádza 9 národných parkov, 14 chránených oblastí a mnoho jazier, ktoré robia z našej krajiny raj pre turistov.

pixabay

Slováci majú vedu v krvi

Najstaršia historická lekáreň bola vybudovaná na Hrade Červený kameň v roku 1649. Okrem liekov sa tu vyrábala kozmetika alebo sladkosti. Unikátom je aj kniha receptov z roku 1727. Posledný dokument, ktorý hovorí o prevádzke tejto lekárne, pochádza z obdobia cholerovej epidémie.

pixabay

Raj termálnych prameňov

1300 minerálnych prameňov. Slovensko je krajinou ktorá je bohatá na minerálne a termálne pramene, vďaka čomu je možná prevádzka rôznych termálnych kúpeľov. Mnohé z nich liečia a pomáhajú pri ochoreniach.

pixabay

Usadzovanie Slovákov

Prví Slovania sa na našom území začali usídľovať v 5. storočí nášho letopočtu. Osídľovali územie dnešného Slovenska a okolité krajiny. Slovanov dodnes považujeme za najväčší národ.

Srdce Veľkej Moravy

Slovensko ako súčasť Veľkej Moravy môžeme pokladať za srdce tohto územia. Od roku 863 sa na území začal používať vlastný jazyk a písmo – hlaholika.

Ivan Bella

Prvý Slovák, ktorý vystúpil do vesmíru. Tvoril súčasť Rusko-Francúzsko-Slovenskej misie na vesmírnej stanici MIR v roku 1999. Ivan Bella pochádza z Dolnej Lehoty v okrese Banská Bystrica.

Andy Warhol

Andy Warhol je americký pop art maliar, ktorého rodičia pochádzali so Slovenska. V Medzilaborciach sa tiež nachádza múzeum moderného umenia, ktoré je venované jeho pamiatke.

Drevený oltár

Najväčší drevený oltár na svete pochádza zo Slovenska. Tento oltár sa nachádza v meste Levoča v kostole sv. Jakuba. Oltár pochádza zo 16. storočia a majster Pavol z Levoče na ňom pracoval 10 rokov.

Pozri aj: „Bolo to veľmi šokujúce, hlavne intráky“. Čo si myslia zahraniční študenti o Slovensku? Pýtali sme sa ľudí z rôznych kútov sveta, a takéto odpovede sme dostali

interez.sk (Hana Dovcová) slavorum.org
Uložiť článok

Najnovšie články