brightside.me

Ľudia si často myslia, že svoje telo poznajú dokonale. Vieme, ako funguje, poznáme nejaké tie základné zmeny a procesy. V skutočnosti je však naše telo jeden zložitý a tajomný mechanizmus, ktorý niekedy pomýli aj tých najkvalifikovanejších odborníkov - lekárov a vedcov.

Mnohokrát sa stane, že informácie, ktoré považujeme za fakty, sú časom vyvrátené a premieňajú sa na mýty, ktorým ale niektorí stále veria. Tieto zaujímavé informácie o našom tele na nás skutočne zapôsobili. Vedeli ste o všetkých? V minulosti sme vám priniesli podobné články, ktoré vyvracali mýty z rôznych oblastí, napríklad mýty o Vesmíremýty o filmoch, mýty o ľudskom tele, alebo mýty o zvieratách, ktorým ste určite verili aj vy. Dnes vám prinášame niekoľko mýtov o zdraví a ľudskom tele, ktoré však vôbec nie sú pravdivé.

Vitamíny vo forme tabliet nás udržia zdravých

mytyotele1
brightside.me

Jednou tabletou môžeme zlepšiť naše zdravie! V skutočnosti to bohužiaľ nie je vôbec pravda. Vitamíny len regulujú procesy v našom tele a pri ich užívaní by sme mali byť opatrní. Ak vám chýba napríklad vápnik, nezvyšujte samovoľne odporúčanú dávku. Jedna tableta denne bude stačiť. Ak si ich dáte päť, neznamená to, že proces doplnenia vápniku bude päťkrát rýchlejší. Nadmerné množstvo vitamínov môže urobiť viac škody ako úžitku.

Odkysličená krv je modrej farby

mytyotele2
brightside.me

Krv bez kyslíku, ktorá je čerpaná cez žily smerom k srdcu, rozhodne nie je modrej farby. Je tmavočervená. V školských učebniciach sú takéto žily a tepny väčšinou znázornené modrou farbou, no jedná sa len o zdôraznenie kontrastu medzi okysličenou a odkysličenou krvou. Keď sa na žily pozriete cez kožu, môžu sa vám zdať modré. Je to ale kvôli absorpcii určitého spektra svetla. Oveľa ľahšie prenikajú vlnové dĺžky blízke modrej farbe. Z podobných dôvodov sa nám aj obloha javí ako modrá.

Hnedý cukor je zdravší ako biely

mytyotele3
brightside.me

V skutočnosti je biely a hnedý cukor jedno a to isté. Jediný rozdiel je v podiele melasy, ktorá hnedému cukru dodáva tmavšiu farbu. Veľký rozdiel je však v tom, či je hnedý cukor rafinovaný alebo nerafinovaný. Hnedý cukor je považovaný mylne za zdravší, pretože je o trochu menej sladký. Je to však z dôvodu väčšieho obsahu vody.

Alkohol zabíja mozgové bunky

mytyotele4
brightside.me

Veľké množstvo alkoholu v krvi ovplyvňuje metabolické procesy v tele a môže viesť až k deficitu kyslíka. To môže poškodiť spojenie medzi mozgovými bunkami, no nepoškodí to mozgové bunky samotné.

Vďaka cukru sú deti hyperaktívne

mytyotele5
brightside.me

Cukor nespôsobuje u detí hyperaktivitu. Jedná sa o mýtus. Cukor znamená kalórie a kalórie znamenajú energiu. To znamená, že keď niektoré deti jedia až príliš veľa cukru, sú plné energie, no nejedná sa práve o hyperaktivitu. Stále ale platí, že cukor najviac škodí práve zubom, a ak má vaše dieťa veľa energie, sladkosťami by som ho už nekŕmila.

Nervové bunky sa nedokážu regenerovať

mytyotele6
brightside.me

Fakt, že sa nervové bunky nedokážu regenerovať, je obyčajný mýtus. Úmrtnosť nervových buniek je konštantná a je to úplne prirodzený proces. Nové nervové bunky sa objavujú v rôznych častiach mozgu. Keď sa človek cíti vystresovaný, práve rôzne chemikálie ovplyvňujú to, ako budú bunky fungovať, aj ich vzájomnú komunikáciu, nie nervové bunky.

Ľavá hemisféra mozgu je zdrojom kreativity, pravá hemisféra je zdrojom logiky

mytyotele7
brightside.me

Je pravda, že ľavá hemisféra mozgu je zodpovedná za určité funkcie a pravá rieši všetko ostatné. Vedci však zatiaľ neobjavili človeka, ktorý by mal jednu hemisféru vyvinutejšiu ako tú druhú. Ide o to, že niektoré časti a funkcie mozgu sú kolektívne zdrojom našej kreativity a nachádzajú sa v oboch častiach hemisféry, aj v pravej, aj v ľavej.

Človek potrebuje minimálne 8 hodín spánku

mytyotele8
brightside.me

Každý z nás vie, že odporúčaný čas, ktorý by sme mali tráviť spánkom, je osem hodín. Napriek tomu potrebujú rôzni ľudia rôzne množstvo spánku na to, aby fungovali normálne. Nedostatok spánku však môže mať veľmi negatívne následky na naše zdravie. Niekomu stačí šesť hodín, iný potrebuje osem a viac. Určite sa aj vám už stalo, že napriek tomu, že ste spali deväť a viac hodín, cítili ste sa na ďalší deň unavene. Žiadny presný počet hodín neexistuje, každý organizmus potrebuje niečo iné.

Antibiotiká zabíjajú vírusy

mytyotele9
brightside.me

Antibiotiká dokážu zabiť jedine baktérie. Chrípka je spôsobená práve vírusmi, ktoré na antibiotiká nereagujú. V tomto prípade je to ako keby ste si na bolesť hlavy dali leukoplast. Nebude to fungovať.

Vďaka čokoláde máme upchaté póry a čierne bodky

mytyotele10
brightside.me

Vedci vykonali experiment, kde dali ľuďom tyčinky, ktoré obsahovali 10-krát viac čokolády ako je bežné. Keď porovnávali čierne bodky a upchaté póry, ktoré mali ľudia pred a po experimente, nenašli sa žiadne rozdiely. Môže to znieť síce zvláštne, no je to pravda.

Cukor je návykový

mytyotele12
brightside.me

V roku 2009 vyšla publikácia o výsledkoch vedeckého experimentu, kde boli laboratórne myši kŕmené veľkým množstvom cukru v priebehu niekoľkých dní. Po tejto „diéte“ už bez cukru nedokázali žiť. Keď bol však tento pokus opakovaný aj u ľudí, výsledky sa nepotvrdili a pokus nemal rovnaký výsledok.

interez.sk (Lucia M.), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články