justwatch.com

V celej histórii formovali všemocní vodcovia a tyrani mnohé impériá. O vláde týchto lídrov bolo natočených mnoho filmov, ktoré zobrazujú život bežného človeka. Menej časté sú však filmy, ktoré sa zaoberajú životom samotných diktátorov.

Tieto filmy prinášajú pohľad na život diktátora a jeho krutosť, ktorá automaticky stúpa zvyšovaním jeho pozície. Takéto filmy sú veľmi zaujímavé pretože divákovi predkladajú informácie, o ktorých by ste sa zrejme nikde inde okrem literatúry nedozvedeli. Informácie a fakty, ktoré sa z filmov dozvedáme, sú často znepokojujúce, pretože zobrazujú brutalitu diktátorských režimov, ktorých je aj v 21. storočí príliš mnoho, len pomenovanie takéhoto režimu sa líši.

Článok pokračuje pod videom ↓

Filmy tohto žánru ukazujú životy diktátorov z celého sveta vo všetkých časových obdobiach. Od cisárskeho Ríma až po despotov blízkeho východu z konca 20. storočia. Aj napriek tomu, že sa jednotlivé filmy líšia, všetky poukazujú na egoistický barbarizmus vodcov a strach a rešpekt obyvateľov. Samotné filmy sú zaujímavé aj tým, že poukazujú na to, prečo bolo mnoho diktátorov obľúbených a nasledovaných.

Quo Vadis (1951)

tasteofcinema

Z historického hľadiska bol tento film jedným z najväčších a najkomplikovanejších výrobných počinov Hollywoodu. Zaznamenal obrovský komerčný úspech, no vyslúžil si aj kritiku. Tento film bol nominovaný v 8 kategóriách na Cenu Akadémie.

Film sa odohráva v starovekom Ríme za vlády Nera. Hlavná dejová línia sa zameriava na Roberta Taylora ako generála, ktorý sa zamiluje do ženy, kresťanky Deborah Kerr. Tento vzťah spôsobil obrovský konflikt medzi dvomi ideológiami. To sa snaží vyriešiť Nero, ktorý počas svojho vládnutia až bláznivým spôsobom obviňoval všetky náboženstvá. Trpel myšlienkou, že on jediný je najvyšší boh. Pôsobí ako krutý a zvrhlý vládca. Tu nastane konflikt medzi občanmi Ríma a samotným Nerom, ktorého sa snažia zvrhnúť.

The Devil´s Double/ Diablov dvojník (2011)

tasteofcinema

Bagdad 1987. Neslávne známy diktátor Saddám Husain si spolu s jeho synom Udajom užívajú svoju moc. Udaj pôsobí ako zvrhlý a bezcitný synáčik slávneho otca, ktorému bolo počas života všetko dopriate. Ak si zmyslel že dostane okoloidúce dievča, stalo sa. Ak sa rozhodol vziať si susedove auto, nikto neprotestoval.

Jedného dňa je poručík Latif Yahia povolaný, aby sa stal Udajovým dvojníkom, aby ho dokázal ochrániť pri možnom konflikte. Tak sa dej prenesie do boja medzi dvomi osobami, ktorých osudy sa začnú splietať. Aj napriek Latifovej neochote pomáhať krutému Udajovi, nemal na výber. Napokon sa rozhodne, že utečie, čo povedie k násilnému a krvavému konfliktu.

Vystúpenie dvoch vedúcich postáv ktoré prinášajú pozoruhodné rozdiely v osobnosti ale aj morálke. Aj napriek tomu, že Udaj nie je vládcom krajiny, ukazuje ako výchova diktátorom vedie k degradácii osobnosti, ba až k psychopatii.

Mongol (2007)

tasteofcinema

Tento ruský príbeh rozpráva príbeh veľkého ázijského tyrana Džingischána, od jeho detstva až po jeho vzostup, ako vojenského vodcu. Príbeh je rozprávaný pomocou zábleskov ktoré zaznamenávajú významné momenty na jeho ceste k moci. Patrí sem predčasná smrť jeho otca, časté dejinné prechody, ktoré upevnili jeho mongolské hodnoty.

Po dôležitom duchovnom zjavení a sebapoznaní, vytvára armádu, aby rozširoval svoje filozofické hodnoty a rozdrvil všetkých svojich nepriateľov, ktorí mu predtým ublížili. Ovládol takmer celú Áziu a postupom času sa z neho stal tyran.

Džingischánovo vládnutie bolo oveľa menej kontrolované než u ostatných vodcov. Bol prísny cisársky diktátor, ktorý si nárokoval na každú dedinu či kúsok zeme. Zatiaľ čo zabíjal oveľa viac ako iní diktátori, film ukazuje, že motívy Džingischána boli založené na princípoch jeho filozofie.

Silný film zachytávajúci život na mongolských rovinách pred stovkami rokov. Príbeh vyplnený brutálnym násilím, skľučujúcou existenciou a vládou samotného Džingischána. Mongol je fascinujúci film, založený na objektívnom pohľade, na jedného z najsilnejších diktátorov vo svete.

The Last King of Scotland/ Posledný škótsky kráľ (2006)

tasteofcinema

Tento film rozpráva príbeh nemilosrdného ugandského diktátora Idi Amina z 20. storočia, očami jeho osobného lekára Dr. Nicholaza Garringa. Pôvodne si lekár myslel že Aminove činy sú konané v skutočnej viere, no čoskoro sa dozvie, že jeho činy sú oveľa krutejšie než sa pôvodne zdalo. Veci sa začnú ešte viac komplikovať keď Garring začne románik s jednou z Aminových žien.

Z Amina sa stane sadistický, vražedný despota. Herecké výkony boli natoľko realistické, že hercom priniesli mnoho ocenení. Film zobrazuje skutočnú brutalitu vodcu a život obyvateľov Ugandy. Tento film nie je založený na pravdivom príbehu. Napriek tomu účinne vyjadruje strašnú povahu Aminovej vlády a jeho brutálneho spôsobu pomsty.

Napoleon (1927)

tasteofcinema

Majster nemého filmu Abel Gance, nasmeroval príbeh tohto filmu na príchod mocného francúzskeho vodcu Napoleona. Za takmer 4 hodiny sa stal najambicióznejším a revolučným filmom tohto veku.

Príbeh Napoleona Bonaparte prebieha od jeho útleho veku na školskom dvore, kde sa prvý krát prejavili jeho vojenské ambície pri snežnej bitke so spolužiakmi, keď až prehnane reaguje a koriguje svojich kamarátov. V dospelosti sa stáva členom francúzskych síl, kde preukazuje oddanosť a profesionalitu. Na bojovom poli je jedným z najudatnejších bojovníkov.

Po tom, ako čelil pohŕdavým pohľadom iných lídrov, sa stáva vodcom francúzskej armády v Taliansku. Napoleon je príkladom filmu o diktátorovi, ktorý svoju moc nezneužíval na uspokojenie svojej túžby. Ukazuje ho v pozitívnych momentoch, kedy ako diktátor zvolil vypočítanú a presnú taktiku. Pôsobil ako spravodlivý generál.

Hoci sa tento film nepokladá za čisto diktátorský, jeho motivácia na zmenu a vedenie spoločnosti poukazuje na to, ako sa z prostého človeka, môže stať jeden z najsilnejších vládcov sveta.

I, Claudius/ Ja Claudius (1976)

tasteofcinema

Séria filmov od BBC založená na uznávaných románoch Ja Claudius a Claudius Boh, ktoré sa týkajú vzostupu vlády rímskeho cisára Claudia. Počnúc detstvom, kedy sa pokladal za tuláka, až k jeho vládnutiu. Napriek mnohým kritikám, historici pozdvihli jeho dobrotu voči ľuďom.

Po vláde otca Calligulu sa Claudius stáva cisárom. Nikto ho nepovažuje za hrozbu. V skutočnosti sa stáva najväčším benevolentným panovníkom. Svoju silu stráca kvôli chamtivosti svojho adoptovaného syna Nera.

Tento film sa stal zaujímavým vďaka dôkladnej prepracovanosti. Počas filmu sa analyzujú a dramatizujú životy a vlády najslávnejších vodcov Ríma. Život Claudia, ktorý tiež nie je dokonalý a občas kladie svoje záujmy nad záujmy obyvateľov. Posolstvo tohto filmu sa zameriava na škody, ktoré dokáže spôsobiť diktátorská vláda.

Triumph of the Will/ Triumf vôle (1935)

tasteofcinema

Triumf vôle je jeden z najslávnejších a pravdepodobne najúspešnejších propagandistických filmov vôbec. Dokladuje kongres nacistickej strany z Norimbergu z roku 1934. Zachytáva veľa nacistických a mocenských snímok a prezentuje Hitlera ako veľkého muža a charizmatického vodcu.

Film ukazuje, aký obrovský vplyv mali nacisti. Ako ľahko sa pohrávali s ľudskými osudmi. Náboženské témy nechýbajú ani v tejto snímke. Na ich základe pôsobí Hitler ako prorok, ktorý koná slovo Božie, čím zvyšuje svoju povesť. Dokázal presvedčiť celú krajinu aby nasledovala jeho kruté činy.

Film nebol chválený za svoje posolstvo, ale za výborné technické zručnosti a rozsah, ktorým šíril nacistické ideály. Film bol nasmerovaný na spoločnosť, ktorá nemala dostatok poznatkov o politike. Vzťahoval sa k masám a vyslúžil si tak celosvetový úspech.

The Great Dictator / Diktátor (1940)

tasteofcinema

Jediný fiktívny film na tomto zozname. Veselý, satirický no zároveň emotívny pohľad na Hitlerov režim. Charlie Chaplin hrá dve hlavné postavy filmu, Hynkela (ktorý zrejme predstavuje Hitlera a jeho ríšu). Druhou postavou je židovský holič, ktorý sa zapája do bojov proti Hynkelovi.

Film poskytuje obom postavám rovnaký časový úsek, čo umožňuje predstaviť portréty oboch postáv a strán žijúcich v tomto období. Film bol nominovaný na 5 ocenení Akadémie aj napriek tomu, že nerešpektoval vážnosť situácie. Vtip a satyra sa pletie s pokrytectvom nacistického hnutia. Hoci tento film nie je úplne presný v zobrazení Hitlera, miestami je historicky relevantný kvôli odsúdeniu nacistickej politiky. Napriek tomu je to impozantný a najzábavnejší film o diktátorovi (ak neberieme do úvahy Sacha Baron Cohena).

Downfall/ Pád tretej ríše (2004)

tasteofcinema

Tento film je jedným z najväčších a najkontroverznejších portrétov diktátora, pretože veľmi pozorne skúma osobnosť človeka. Dokonalosť filmu sa zvyšuje aj samotnou postavou Adolfom Hitlerom, ako najznámejším diktátorom všetkých čias. Veľkú časť úspechu prikladáme Brunovi Ganzovi, ktorý postavu Hitlera stvárnil realisticky, chladne a nepríjemne.

Dej je situovaný do posledných desiatich dní Hitlerovho života a nacistického režimu. Príbeh ukazuje, ako Hitler stráca kontrolu nad režimom, nad svojimi generálmi a priateľmi. Jeho rozhodnutia sa tak stávajú drastickejšie.

Film sa tiež zameriava na rodinu a priateľov Hitlera a pochybnosti a obavy z vlastného osudu. O filme prebehlo množstvo diskusií, pretože mnohí si mysleli, že sa pokúsi ospravedlniť Hitlera. Naopak, snímka ukazuje Hitlerove slabé stránky, zraniteľnosť no nijakým spôsobom sa ho nepokúša nechváliť.

Ivan the Terrible/ Ivan Hrozný (1944 a 1958)

tasteofcinema

Dvojdielny historický epos o Ivanovi Vasilievičovi (Ivan Hrozný), mocnom a nekompromisnom cárovi Ruska. Nárast jeho moci a nemilosrdnosti zahŕňa konflikty medzi mnohými vnútornými a vonkajšími nepriateľmi. Film poukazuje na jeho konanie, ktoré je nevhodné nie len pre neho, ale aj pre samotné Rusko.

Pôvodne mala nasledovať aj tretia časť filmu, ktorá by zobrazovala koniec Ivana Hrozného. Stalin však toto natáčanie nepovolil kvôli krutému svetlu, ktoré bolo na Ivana znesené. Okrem politickej propagandy je film skvelou ukážkou bojových scén a impozantnej hudby. O tú sa postaral Sergej Prokofiev, veľký sovietsky skladateľ.

Pozri aj: 10 životopisných filmov o skutočných génioch, ktoré vám predstavia inteligenciu v reálnych farbách

interez.sk (Hana Dovcová), tasteofcinema.com
Uložiť článok

Najnovšie články