Foto: moviestillsDB

Ak patríte medzi vášnivých fanúšikov kontroverzných snímok, tieto si nesmiete nechať ujsť.

Sú šokujúce, pútavé a diváci ich milujú. Snímky plné napätia, z ktorých pri pozeraní naskakujú zimomriavky, sú dostupné online aj na streamovacích službách. Pozrime sa na obľúbené kontroverzné filmy a seriály, ktoré si môžeme vychutnať na HBO GO.

V začiatkoch kinematografie bolo nepredstaviteľné na plátna priniesť explicitné scény násilia či priamo zobraziť pohlavný akt. Ako sa však toto umenie vyvíjalo, posúvali sa aj hranice diváckej znesiteľnosti. Navyše, ak nejde iba o nezmyselnú kontroverziu a k tomuto všetkému sa pridá zaujímavá myšlienka, môže vzniknúť naozaj výnimočný a silný počin, ktorý si získa fanúšikov po celom svete.

Presne to je prípad týchto filmov a seriálov z dielne či produkcie HBO, ktoré majú tisíce fanúšikov a žnú pozitívne ohlasy. Inšpirované skutočnými udalosťami alebo prinášajúce unikátne posolstvo a obsahujúce množstvo násilných drastických scén. Sú teda vhodné iba pre naozaj silné povahy.

Násilie, krutosť či množstvo vyhrotených scén sme mohli už vidieť v obľúbených seriáloch ako Game of Thrones alebo minisérii Černobyľ, ktorá priniesla na obrazovky autenticky príbeh jadrového výbuchu — najväčšej katastrofy, ktorú spôsobil človek. Ak ste fanúšikom podobných námetov či originálneho spracovania, nenechajte si týchto 10 filmov a seriálov ujsť.

Eufória / Euphoria (2019)

ČSFD – 83%

IMDb – 8,4/10

Osem dielny seriál z dielne HBO zachytávajúci dospievanie skupiny stredoškolákov divákov šokoval najmä svojou surovosťou, ktorá ukazuje závislosť na drogách, sex či rôzne traumy, s ktorými sa musia mladiství vyrovnávať. Ich ťažké školské časy sa nesú v znamení závislostí a z nich prameniaceho nihilistického postoja.

Nechýba množstvo otvorených sexuálnych scén, ktoré v sebe zahrňujú posolstvo moci internetu a tému LGBT. V hlavnej úlohe hviezdi americká speváčka Zendaya a na producentskú stoličku si zasadol raper Drake. Každá epizóda seriálu nesie názov známej rapovej piesne.

Vďaka silným a aktuálnym témam či originálnemu modernému spracovaniu si seriál získal množstvo fanúšikov a pozitívne hodnotenia. Na druhú sériu sa môžeme tešiť už v roku 2020.

Odhalenie / The Act (2019)

ČSFD – 84%

IMDb – 8,0/10

Divákov šokoval seriál nakrútený podľa skutočných udalostí. The Act rozpráva príbeh Gypsy Rose Blanchardovej, dievčaťa, ktoré matka vychovávala odmalička ako smrteľne chorú. Napriek tomu, že je úplne zdravá, žije v tom, že trpí závažným štádiom rakoviny či svalovou dystrofiou skombinovanou dokonca s epilepsiou.

Psychicky chorá matka tieto tvrdenia vyhrotila tým, že svojej dcére dala vytrhať zuby, alebo že úplne zdravá Gypsy musela celý svoj život prijímať potravu iba cez hadičky priamo do žalúdka. Zistenie pravdy premieňa milovanú starostlivú mamu na krutého tyrana.

Klub kanibalov / O Clube dos Canibais (2018)

ČSFD – 41%

IMDb – 5,8/10

Satirická komédia, ktorá sa zameriava na brazílsku smotánku, ukazuje manželský pár Gildu a Octavia, ktorý sa vyžívajú v kanibalizme. Už úvodná scéna, pri ktorej sedia pri bazéne a pochutnávajú si na ľudskom mäse ukazuje, že film nebude pre slabé povahy. Hlavní hrdinovia sú totiž členmi tajného kultu kanibalov.

Nechýba množstvo scén plných násilia, sexu či surovosti, ako rozseknutie hlavy sekerou pri sexe. Ani o množstvo krvi teda nebude núdze. Idylický život manželského páru však skomplikuje, keď niekto začne ísť práve po nich.

Henry: Portrét masového vraha / Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

ČSFD – 67%

IMDb – 7,0/10

Snímka zachytáva život jedného z najkontroverznejších vrahov moderných dejín a zároveň sa radí medzi to najšokujúcejšie, čo v kinematografii vzniklo. Henry Lee Lucas bol obvinený z 11 vrážd, priznal sa však k zabitiu až 3-tisíc ľudí.

Jeho krutosť vyrastala už z detstva. Žil s matkou, ktorá bola prostitútka závislá na alkohole a otec mentálne postihnutý. Sám dokonca prinútil Henryho vykonať pohlavný akt s ovcou. Nebol mu cudzí ani kanibalizmus. Postavu Henryho stvárnil autenticky vo filme herec Michal Rooker a okrem scén zvráteného násilia šokuje najmä faktom, že vychádza zo skutočných udalostí.

The Deuce: Špina Manhattanu / The Deuce (2017-2019)

ČSFD – 80%

IMDb – 8,1/10

The Deuce z originálnej produkcie HBO je zasadený do sedemdesiatych rokov minulého storočia a zachytáva kontroverznú tému, akou je vznik miliardového sexuálneho priemyslu v Amerike. Sledujeme legalizáciu a slávu, ktorá sa porno priemyslu dostala.

V hlavných úlohách nechýba hviezdne herecké obsadenie v podobe Jamesa Franca a Maggie Gyllenhaal. Seriál je autenticky ladený do obdobia 70. rokov a vďaka svojmu úspechu sa dočkal troch sérií.

Leaving Neverland (2019)

ČSFD – 64%

IMDb – 7,0/10

Na jednej strane zbožňovaný idol a Kráľ popu, no na druhej muž s temnou stránkou. Dokumentárna snímka Leaving Neverland ukazuje hudobného velikána Michaela Jacksona z pohľadu, ktorý môže byť pre mnohých nepríjemný.

Fanúšikovia, ktorí dlhé roky verili, že ide iba o nepodložené povery, zostali šokovaní po tom, ako sa dvaja z chlapcov, ktorí boli obeťami údajného sexuálneho zneužívania Jacksonom, ku všetkého otvorene priznali. Navyše rovno na kameru. Jeden z nich tvrdí, že sa s Jacksonom dokonca vzal. Dvojdielny film prináša pohľad na hudobnú legendu, z ktorého diváka mrazí.

HBO po odvysielaní dokumentu čelila žalobe zo strany Jacksonových pozostalých. Odvolávali sa na zmluvu z 90. rokov, podľa ktorej nemôže stanica nijakým spôsobom poškodiť Michaelovo meno. Napriek tomu HBO zaradil dvojdielny dokument do vysielania.

Koniec školy / L’Heure de la sortie (2019)

ČSFD – 67%

IMDb – 6,5/10

Samovražda profesora ovplyvní predovšetkým šesticu študentov, ktorí sú jej svedkami. Nový učiteľ prichádza na to, že s nimi niečo nie je v poriadku. Svoj nihilizmus spolu so strachom šíria aj po svojom svojom okolí. Profesor sa však namiesto strachu z ich zvláštneho správania stáva nimi posadnutý.

Na tento mysteriózny triler musí mať divák predovšetkým správnu náladu, aby všetko, čo sa v ňom odohráva, dokázal stráviť. Snímka má však viacero rovín a metaforických posolstiev, ktoré si z nej môžeme odniesť.

Proces proti Adnanovi Syedovi /  The Case Against Adnan Syed (2019)

ČSFD – 80%

IMDb – 6,6/10

Dokumentárny seriál zachytáva kontroverzný príbeh okolo Adnana Syeda, ktorý bol v roku 1999 obvinený z vraždy svojej bývalej priateľky, študentky Hae Min Lee. Rok po uškrtení dievčaťa bol obvinený z vraždy prvého stupňa a dostal 30-ročný trest odňatia slobody. Celý rozsudok spochybnil podcast s názvom Serial, ktorého námetom sa stal práve Adnan. Vďaka tomu jeho prípad získal medzinárodnú pozornosť.

Tomuto audioseriálu sa podarilo opäť otvoriť prípad Adnana Syeda. Súd v Marylende bol však proti tomu a rozsudok teda zostal aj naďalej platný. Syed však od svojho zatknutia tvrdí, že tento ohavný čin nespáchal.

Mestečko Twin Peaks / Twin Peaks (1990-2017)

ČSFD- 87%

IMDb- 8,8/10

Pre každého milovníka kvalitných seriálov plných záhad je dnes už kultovka Twin Peaks povinnou jazdou. Režisérska ikona David Lynch vytvorila seriál, ktorý vyšetruje tajomnú vraždu Laury Palmerovej v mestečku Twin Peaks. Ako je pre režiséra typické, nechýba množstvo zvláštnych postáv, ktoré vzbudzujú v divákovi pocit strachu, divných situácií a napätia.

V roku 2017 Lynch nakrútil 3. sériu, ktorá sa nesie v ešte mystickejšom duchu. Jednou z jeho inšpirácií pri tvorbe seriálu boli vyplavujúce sa mŕtvoly vo vreciach so zipsom, ktoré vidiel na vlastné oči neďaleko svojho domu. Tieto smejúce sa tašky smrti, ako im sám hovoril, použil aj v seriály Twin Peaks.

Pozor na Slendermana / Beware the Slenderman (2016)

ČSFD- 58%

IMDb- 6,2/10

Režisérka Irene Taylor Brodsky sa rozhodla pozrieť na postavu Slendermana komplexnejšie a zachytiť, aký môže mať vplyv mýtus šírený po internete na človeka. Dve dvanásťročné dievčatá vylákali svoju kamarátku do lesa, kde ju dobodali. Tento ohavný čin spáchali iba preto, aby zapôsobili na postavu bez tváre – Slendermana. Dievčatá boli posadnuté obľúbenou počítačovou hrou natoľko, že si mysleli, že je Slenderman skutočný. Jedno z dievčat dokonca uviedlo, že pri bodaní deviatich rán do svojej spolužiačky nemala žiadne výčitky.

V dokumente okrem Slendermanom inšpirovanou hrou či videami zozbieraných z internetu, môžeme vidieť aj rozhovor s rodinami oboch dievčat, svedectvá zo súdnej siene či názory odborníkov. Snímka prichádza s ťaživou myšlienkou, ktorá ukazuje, ako psychická choroba spolu s mocou internetu dokážu zmeniť život niekoľkým ľuďom naraz.

Najnovšie články