Ilustračná grafika: Profimedia

Zmeny v zemskom jadre nie sú až také neobvyklé, ako by sa mohlo zdať.

Zemské jadro je pomerne nepreskúmaná časť našej planéty. Má sa skladať z vonkajšieho a vnútorného jadra s hlavným zložením zo železa a niklu. Jadro má aj svoju rotáciu a práve tá najnovšie zaujala vedcov svojím správaním. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Udalosť z roku 2009

Dvojica vedcov z Pekinskej univerzity skúmala pohyby zemského jadra na základe údajov seizmických vĺn zo zemetrasení, ktoré prechádzajú aj cez vnútorné jadro Zeme. V novej štúdii publikovanej v časopise Nature Geoscience uvádzajú, že zemské jadro svoj pohyb najprv zastavilo a naznačujú tiež, že sa začalo hýbať opačným smerom, uvádza IFLScience.

Táto udalosť sa mala odohrať už dávnejšie, konkrétne v roku 2009. Vedci sledovali a podrobne opisovali seizmické zmeny v priebehu desaťročí, a to od 60. rokov 20. storočia až po rok 2021.

Jeremy Kemp, Public domain, via Wikimedia Commons

Analyzované údaje jasne ukazujú, že približne v roku 2009 sa seizmické vlny prechádzajúce cez jadro menili iba veľmi málo, čo znamená, že sa zemské jadro zastavilo.

Môže fungovať v 70-ročnom cykle

Zaznamenali tiež pozoruhodné zmeny vo vlnách na začiatku 70. rokov 20. storočia, čo naznačuje, že aj vtedy tiež dochádzalo k zmenám v jadre. To môže podľa vedcov znamenať, že zemské jadro by mohlo fungovať v 70-ročnom cykle, pričom polovicu tohto času sa točí jedným smerom a druhú polovicu druhým smerom.

Aj štúdia z roku 2022 si všimla podobné zmeny a práve v 70. rokoch: „Naše najnovšie pozorovania ukazujú, že vnútorné jadro sa v rokoch 1969-1971 otáčalo o niečo pomalšie, a potom sa v rokoch 1971 až 1974 začalo otáčať opačným smerom.

Podivné zmeny vonkajšieho zemského jadra ovplyvňujú magnetické pole planéty. Odkedy bol napríklad objavený severný magnetický pól Zeme (bolo to na začiatku 19. storočia), jeho poloha sa zmenila o 2 250 kilometrov a z Kanady sa cez horné časti pologule presunul až na Sibír.

Uložiť článok

Najnovšie články