Foto: pixabay.com/MDB (Universal Pictures)

Určite si spomínate na obrovskú vlnu, ktorá zasiahla rekreačných plavcov po celom svete.

Áno hovoríme o Čeľustiach. V čase keď tento film zažil svoj najväčší úspech, dokázal jeho režisér Steven Spielberg odradiť tisíce ľudí na celom svete od vkročenia do morskej vody. Dnes sa už našťastie dokážeme na riziko krvilačného ľudožravého žraloka pozerať s triezvejším pohľadom. Aj napriek tomu, že tento morský tvor pôsobí naozaj hrozivo, nie je až tak pravdepodobné, že by ste sa práve kvôli nemu vrátili z dovolenky v Bulharsku o končatinu kratší.

V skutočnosti je útok žraloka na človeka veľmi nepravdepodobný. Šanca, že vás usmrtí blesk je 75-krát vyššia, ako to, že by sa o to postaral žralok. Pokiaľ sa štatisticky pozrieme na Spojené štáty Americké, ktorých počet obyvateľov pre tento rok sa odhaduje na viac ako 325 miliónov, zrejme vás utešíme. Žralok tu zabije jedného človeka každý druhý rok. Avšak sú aj iné dôvody prečo sa báť ísť do vody. A tie zvyčajne ani neuvidíme. Ide totiž o mikroskopické baktérie a parazity, ktoré nás pri letných radovánkach môžu poriadne vytrápiť. Aké sú to, a čo robiť, aby sme si so sebou z pláže či pobytu pri bazéne alebo vírivke, nepriniesli v sebe neželaného hosťa?

Cryptosporidium

Neznie to veľmi lákavo, však? Nič lákavé na tom ani nie je, v tom vás môžeme uistiť. Zároveň je však veľmi dôležité upozorniť na riziká, s ktorými sa môžete stretnúť aj na miestnom kúpalisku. Za posledné dva roky sa prepuknutie tohto parazita zdvojnásobilo. Prenáša sa výkalmi. Ak by ste mali ochorieť stačí vám stret s iba 10 jedincami tohto parazita. Infikovaná osoba ich však v sebe nosí od 10 až do 100 miliónov. Tento parazit je rozšírený najmä v rekreačných vodách, akými sú bazény či aqua parky. Čo je naozaj nepríjemné je, že Cryptosporidium má veľmi tvrdý vonkajší obal vďaka čomu je odolný voči chlóru.

Foto: Pixabay

Pseudomonáda

Opäť raz zo nie je tak pekné slovo ako cencúľ alebo čučoriedka. No ďalšia vec, v ktorej vás môžeme ubezpečiť je, že naozaj nič na tomto zozname nie je zrovna ľubozvučné. Od bazénov sa teraz presunieme k vírivkám. Aj ak ste si mysleli, že by  vyššia teplota vás ochráni, tak ste na omyle. Bežná vírivka má okolo 38°C, čo ani zďaleka nie je dostatočná teplota na zahubenie baktérií. Avšak je dosť teplá na to, aby znehodnotila chlór. Pseudomonáda sa zdržuje pri koreňoch chĺpkov, čo spôsobuje nepríjemné vyrážky. Červené oblasti sa môžu objaviť pár dní po tom, čo si užijete horúci kúpeľ. A to najmä na miestach, ktoré ste mali zakryté plavkami. Baktérie tiež môžu zasiahnuť ušný kanál, čo vedie k nepríjemnému svrbeniu.

Shigella

Shigella zahŕňa štyri rôzne typy baktérií. V Spojených štátoch Amerických spôsobuje 500 tisíc prípadov hnačky za rok. Ďalšie symptómy nakazenia zahŕňajú horúčky, bolesti brucha a neustála potreba navštívenia toalety. Všetko začína pár dní po prehltnutí kontaminovanej vody. Reč je zväčša o jazerách a rybníkoch, no v ojedinelých prípadoch aj o pláži. Vo väčšine prípadov pomôže odpočinok a príjem tekutín, no treba si určite dávať veľký pozor. Niektoré z nich sú odolné voči antibiotikám. V takom prípade si ochorenie vyžaduje veľmi prísnu liečbu.

Legionella

Narozdiel od väčšiny baktérií na tomto zozname, legionella nenapadá vaše črevá, ale dýchacie cesty. Vírivky sú opäť raz najčastejším miestom, kde môžete prísť k nákaze. Infekcia môže viesť k podobnému ochoreniu, akým je zápal pľúc. Väčšinou zasahuje fajčiarov po päťdesiatke a ďalších ľudí s problémovými pľúcami, alebo slabým imunitným systémom. Ochorenie vedie ku kašľu, horúčke a problémom s dýchaním. Vyžaduje si liečbu antibiotikami. Táto baktéria vás však nemusí nutne položiť týmto spôsobom. Taktiež môže spôsobiť horúčku a bolesti svalov. To však zvyčajne opadne do niekoľkých dní aj bez liečby. Pravdepodobnosť, že vás postihne druhý prípad je omnoho vyššia ako nutnosť akútnej návštevy lekára.

Foto: Pixabay

Norovírus

Tento vírus sa šíri cez stolicu. Zasahuje najmä brušnú dutinu a niekedy sa nesprávne nazýva brušnou chrípkou. Zahŕňa naozaj nepríjemnú hnačku a zvracanie. Proti tomuto vírusu neexistuje žiadna vakcína. Intenzívne sa však na nej pracuje práve, preto že v jazerách je vysoko rozšírená.

Sinice

Týmto baktériám sa najviac darí v lete. Niekedy však zachádzajú do príliš veľkých počtov a dochádza k nebezpečnému premnoženiu. Ich prirodzeným prostredím sú hnojivá, no odtiaľ dokážu expandovať na pláže, do jazier a riek. So svojou prítomnosťou baktérie šíria aj veľké množstvo toxínov, ktoré môžu spôsobiť problémy spojené s kožou, očami a hrdlami plavcov. Pokiaľ by ste vodu s obsahom tejto baktérie prehltli, môžete podľahnúť bolestiam hlavy, zvracaniu a v ojedinelých prípadoch môžete skončiť aj s poškodenou pečeňou. V súčasnosti nie je žiadne dostupné riešenie ako sa zbaviť tejto baktérie. Dobrou správou je, že doktori sú schopní tieto príznaky počas zotavovania potlačiť.

Naegleria fowleri

Tento parazit je známy ako „mozog požierajúca meňavka,“ čo si zrejme nevyžaduje žiadne ďalšie vysvetľovanie. Tieto meňavky sa zdržujú vo vyhriatych telách sladkovodných živočíchov. Infekcia sa k vám môže dostať cez nos a parazit potom cestuje do vášho mozgu. Tam pôsobí päť dní, po ktorých príde smrteľná zápalová reakcia. Jej dôsledky začínajú bolesťami hlavy, pokračujú horúčkami a záver dotiahnu halucináciami, ktoré vyústia do kómy. Za posledných 50 rokov prežili len štyria ľudia, nakazení týmto parazitom. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia umrú. Pozitívne na tom však je, že ročne sa nakazia len traja až štyria ľudia. V porovnaní s počtom ľudí na planéte je to celkom pozitívna štatistika.

Zopár užitočných rád

Fakt, že by ste mohli s týmito mikróbmi prísť do styku znie naozaj desivo. Niekoľko jednoduchých krokov vám však pomôže k tomu, aby ste sa mohli stále cítiť bezpečne.

  • Nechoďte do vody krátko po daždi, môže byť kontaminovaná.
  • Pokiaľ máte otvorenú ranu, vode sa vyhýbajte.
  • To isté platí v prípade, že v priebehu posledných dvoch týždňov ste trpeli hnačkou.
  • Predtým než vkročíte do bazéna, vždy sa dôkladne osprchujte.
Foto: unsplash.com

Vedci prišli na to, že dospelý človek na sebe nesie 0,14 gramu výkalov. Ešte horší prípad sa deje pri malých deťoch. Tie so sebou nesú až 10 gramov. Veľkú úlohu určite zohrá zapchávanie nosa. Pokiaľ ste vo vode, vylezte každú hodinu, osušte sa (najmä v okolí uší) a nanášajte vrstvy opaľovacieho krému. Ak patríte medzi šťastných majiteľov bazénu, alebo vírivky, kontrolujte pravidelne hladinu chlóru a pH. Pokiaľ sa budete riadiť týmito užitočnými radami, mali by ste byť v poriadku.

Pozri aj: Ako prežiť, ak sa ocitnete na otvorenom mori. Tieto rady vám môžu raz zachrániť život

thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články