Foto: CC Flickr.com

Turisti dobrovoľne riskujú svoj život, len aby navštívili azbestové mesto duchov. Nezastavia ich ani upozornenia a výstražné tabule.

Toto mestečko duchov, ktoré bolo postavené na azbestovej bani, je zodpovedné za katastrofu porovnateľnú s Černobyľom alebo s Bhópálskou haváriou. Išli by ste ale dobrovoľne do týchto miest, napriek možným, život ohrozujúcim rizikám? Niektorým ľuďom totiž tieto nástrahy až tak neprekážajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Wittenoom sa nachádza v západnej Austrálii. Preslávila ho však najmä jeho nepekná povesť. V tridsiatych rokoch minulého storočia tu totiž začala ťažba azbestu. Počas päťdesiatych rokov bola táto oblasť jediným dodávateľom modrého azbestu v Austrálii. A stala sa teda aj domovom baníkov a ich rodín. Vtedy však ešte nebolo zrejmé, aké dôsledky so sebou nesie vystavenie azbestu. Bol dokonca nehorľavý, čo ešte viac zvyšovalo jeho atraktivitu.

foto: commons.wikimedia.org (Five Years)

Napriek tomu, že sa objavili prvé náznaky nebezpečenstva, baňu nezatvorili. Slušne vynášala, tak ju nechali aj naďalej v prevádzke. Postupne sa však rozšírilo, že ľuďom kvôli nej hrozí rakovina a azbestóza, tak bola ťažba v roku 1966 definitívne pozastavená.

Bývalé banské mesto je v súčasnosti ešte stále oficiálne klasifikované ako kontaminované. Tisíce jeho obyvateľov a návštevníkov zomrelo kvôli styku s nebezpečným azbestom. Pred mestom sú umiestnené značky, ktoré upozorňujú na možné riziká. Avšak ani to nezastaví zvedavých turistov pri návšteve.

foto: commons.wikimedia.org (Five Years)

V posledných rokoch vzrástol počet blogových príspevkov a fotiek z tohto územia čo naznačuje, že ho ľudia napriek možným rizikám navštevujú. Wittenoom má v súčasnosti troch obyvateľov, ktorí tu žijú napriek upovedomeniu o možných následkoch.

Ashley White sa rozhodol navštíviť toto mestečko. Dokonca priznal, že sa ešte predtým oboznámil s nebezpečenstvom azbestu a dokonca si aj prečítal varovné tabule. „Ťažkosti spôsobujú vlákna nachádzajúce sa vo vzduchu. Keď som sem prišiel, nefúkal žiaden vietor, tak som mal pocit, že krátka návšteva nikomu neublíži,“ povedal White pre BBC. Úrady však tvrdia, že toxické azbestové vlákna sa napriek tomu nachádzajú po celom Wittenoome a priľahlom okolí. Dokonca je White presvedčený o tom, že ľudia, ktorých toto miesto naozaj zaujíma, budú aj naďalej ignorovať všetky upozornenia.

foto: commons.wikimedia.org (Five Years)

V roku 2006 toto miesto stratilo status mesta a Wittenoom teda zmizol z oficiálnych máp a dopravných značiek. Navyše je vydané dôrazné odporúčanie na vyhýbanie sa mu. No ani toto všetko mnohých ľudí neodradí alebo upozornenia jednoducho nerešpektujú. „Držte sa v bezpečí a nechoďte do tohto mesta,“ takto znie oficiálna rada zo strany vlády. Návštevníci si však napriek tomu zjavne neuvedomujú možné, život ohrozujúce, nebezpečenstvo.

Pozri aj: Pravdepodobne by zomrel, aj keby ho nezavraždili. Vedci zistili, aké posledné jedlo si vychutnal ľadový muž Ötzi

bbc.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články