Foto: Southtyrolarchaeologymuseum\Eurac\M.Samadelli

V čase objavenia jeho pozostatkov sa Ötzi stal poriadnou senzáciou.

Okrem toho, že tohto ľadového muža má Brad Pitt vytetovaného na predlaktí, vzťahuje sa k nemu aj omnoho väčšie množstvo zaujímavostí. Tento ľadový muž, ktorého objavili Ötztalerských Alpách na hraniciach Rakúska a Talianska, by mohol byť najstaršou ľudskou múmiou. O túto priečku sa delí s egyptskou múmiou Ginger. Keď bol Ötzi objavený, spôsobil poriadny šok.

Jeho extrémne zachovalé pozostatky neboli to jediné, čo ich prekvapilo. Ötzi bol totiž vybavený sofistikovaným kabátom, ako aj ďalšími kusmi oblečenia. Mimo iného mu nechýbal ani slušný arzenál. Ten pozostával z medenej sekery s poriskom z tisu, pazúrkového noža s jaseňovou rukoväťou, puzdra so šípmi s pazúrkovými hrotmi a nedokončeného luku. S Ötzim sa v podstate spája najstaršia vražda, ktorú môžeme zaradiť, ako prípad nevyriešený už vyše 5 tisíc rokov.

© Südtiroler Archäologiemuseum

Ötziho po prvýkrát objavili nemeckí turisti na výlete v talianskych Alpách. Odvtedy sa vedci snažili zistiť o tejto tajomnej múmii čo najviac a tak jeho pozostatky študujú dodnes. K tomu samozrejme patrí aj fakt, že chceli vedieť, čím sa človek 3 300 rokov pred Kristom živil. Predošlý výskum naznačoval, že jeho diéta pozostávala z prísunu vysokého obsahu tuku. Pôvodne sa vedci domnievali, že bohatý prísun tukov mu zabezpečoval syr, tieto tvrdenia však boli teraz vyvrátené.

Okrem toho, že vedci preskúmali Ötziho žalúdok, zistili aj to, že mal na tele 61 tetovaní, chrup v otrasnom stave a pravdepodobne trpel ochorením lymfatického systému. Strava, ktorou sa živil, rozhodne jeho zdravotnému stavu neprispievala. Po poslednom výskume sa vedcom podarilo zistiť, čo bolo posledné jedlo, ktoré si Ötzi vychutnal predtým, ako bol do hrude strelený šípom, ktorý pravdepodobne pochádzal od jeho vlastných ľudí.

Ötzi the iceman

Dve hodiny predtým, ako Ötzi zomrel, zjedol mäso z kozorožca a jeleňa, obilniny z pšenice a taktiež jedovatú papraď. Nie je jasné, prečo tento ľadový muž zjedol jedovatú papraď, no vedci sa domnievajú, že ju mohol používať, ako liek proti parazitom. Vysoko pravdepodobná verzia je však aj tá, že Ötzi používal papraď, ako tanier alebo príbor, ktorým si dával jedlo do úst. Popritom sa mu jedovaté časti rastliny mohli dostať aj do žalúdka. Ďalšie vedecké zistenia nasvedčujú tomu, že Ötzi mal alergiu na laktózu a práve preto jedával tučné jedlá. Tie mu zabezpečili dostatok energie na život v Alpách.

Tento ľadový muž si musel byť vedomý toho, že tuk je skvelým zdrojom energie,“ povedal jeden z vedúcich autorov štúdie, Albert Zink. Ďalším bodom bude preskúmať Ötziho baktérie a zistiť, ako sa v priebehu vekov zmenili mikróby, ktoré žijú v našich telách.

Pozri aj: 3D farebný röntgen z CERN-u predstavuje revolúciu v medicíne. Výsledné zábery vyzerajú neskutočne dokonalo

scientificamerican.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )