Foto: Pixabay

Dodržiavanie potrebnej ochrany lesov na Slovensku neplatí. Ani v národných parkoch.

RTVS priniesla vo svojej reportáži alarmujúcu správu. Informovala, že Slovensko čelí medzinárodnému škandálu. Vedci prišli o viaceré výskumné plochy v Tatranskom národnom parku. Dôvodom je ťažba dreva.

Medzinárodný vedecký výskum v oblasti Kasne bol ukončený v dôsledku nedbalej ľudskej činnosti. Lesníci sa vraj snažili ťažbou lesa zastaviť ďalšie rozšírenie lykožrútov. Ich plán možno vyšiel, no na svedomí má ďalšiu katastrofu.

Foto: Pixabay

Vedci tu skúmali lesy staré 250 rokov. Tento priestor sa teraz vďaka lesníkom vyhladil a výskum stroskotal, namiesto potrebnej starostlivosti, ktoré vzácne stromy vyžadovali. Nezabránil v tom ani fakt, že sa nachádzali na mieste s najvyšším stupňom ochrany.

Tatranský národný park patrí medzi najstaršie spomedzi deviatich slovenských národných parkov. Aj tento prípad je však dôkazom toho, že si nedokážeme vážiť vzácne prírodné dedičstvo a namiesto toho uprednostňujeme svoje osobné záujmy.

Foto: Pixabay

Portál Ochranári v roku 2017 informoval o šokujúcom fakte. Väčšina slovenských lesov je ohrozená v dôsledku ťažby a výnimkou nie sú ani územia národných parkov. Pri ťažbe by však mala platiť zásada, že sa nesmie vyťažiť viac stromov ako ich vyrastie. Ako však môžeme vidieť, nie je to v skutočnosti ani zďaleka pravidlom.

Je teda otázne, do akej miery sú zákony o ochrane krajiny a prírody na Slovensku dodržiavané. V praxi si to totiž vždy odnesie najmä životné prostredie.

Uložiť článok

Najnovšie články