Záber zo snímky Henry: Portrét masového vraha Foto: Dark Sky Films / Záber zo snímky Monštrum Foto: MovieStillsDB

Zapísali sa do histórie ako tí najhorší sérioví vrahovia, hovorilo sa, že v nich drieme zlo.

V novodobej histórii môžeme nájsť množstvo kontroverzných príbehov o skutočných sériových vrahoch a ich činoch, ktoré dodnes dokážu ľudí prekvapiť svojou krutosťou. Vybrali sme 10 kvalitných filmov a seriálov, ktoré ich spracovali a priniesli na strieborné plátna či televízne obrazovky. 

Žili vedľa bežných nič netušiacich ľudí a za stenami svojich domov ukrývali najväčšie tajomstvá. Viedli zdanlivo bežné životy, popritom však chladne zabíjali a často sa ich obeťami stali aj najbližší alebo priatelia či známi. Toto je 10 filmov a seriálov, ktoré ukazujú vyčíňanie tých najstrašnejších sériových vrahov.

Rillington Place

ČSFD: 74 %

IMDb: 7,1/10

Miniséria divákov prenáša na neslávne preslávenú adresu 10 Rillington Place, kde sa Timothy Evans ubytoval vedľa suseda Johna Christieho, ktorý bol sériovým vrahom. Telá mŕtvych žien ukrýval v útrobách svojho bytu. Jeho obeťou sa stali aj Timothyho manželka s dcérou. Nalákal ich ku sebe pod zámienkou, že tehotnej Timothyho žene dokáže vykonať potrat, domov sa však už nevrátila.

Suseda zo zločinu nikto nepodozrieval. Odsúdeným za brutálne zločiny sa napokon stal sám Timothy. O jeho treste smrti obesením sa rozhodlo za krátkych 40 minút. Christie tak mohol vraždil ďalej. Keď boli jeho činy odhalené, ukázalo sa, že Timothy zomrel brutálnou smrťou neprávom, pretože bol nevinným. A to spôsobilo verejný škandál. Jeho prípad sa stal jednou z najznámejších justičných káuz a zaslúžil sa o zrušenie trestu smrti v Británii.

Drámu Rillington Place, ktorá sa odohráva priamo za stenami domu, kde sa celý príbeh odohral, si môžete vychutnať na kanáli Epic Drama už v nedeľu 25. júla od 21:00.

U Zlatej rukavičky / The Golden Glove

ČSFD: 75 %

IMDb: 6,7/10

Fritz Honka si za svoje obete vyberal postaršie prostitútky. Keď sa mu začali vysmievať za preferovanie orálneho sexu pred pohlavným stykom, uškrtil ich, rozštvrtil a kúsky ich tela ukryl vo svojom podkrovnom byte. Tam ich rozkladajúce mäso hnilo a spôsobovalo obrovský zápach. Vraždy sa odohrali v rokoch 1970 až 1975 v hamburskej štvrti San Pauli.

Snímka U Zlatej rukavičky perfektne zachytila túto estetiku škaredosti. Nikto a nič v nej nie je oku lahodiace a vám pri sledovaní neraz príde až nevoľno z toho, čo pred sebou vidíte. Koniec koncov, presne také boli aj samotné činy, ktoré páchal sériový vrah Fritz Honka.

Des

ČSFD: 78 %

IMDb: 7,7/10

Dennis Nilsen sa považuje za jedného z najznámejších sériových vrahov nedávnej histórie. Počas svojho vyčíňania pripravil o život najmenej 16 mužov vo veku od 14 do 30 rokov. Všetky vyšetrovania však naznačili, že vrážd mohol mať na svedomí omnoho viac, telá sa ale nikdy nenašli. Za svoje obete si vyberal špecifickú skupinu mužov bez peňazí alebo z okraja spoločnosti. Nechýbali medzi nimi napríklad bezdomovci alebo muži rôznych etnických skupín či študenti.

Najskôr ich opil, potom zaškrtil alebo utopil. Mŕtvych tiel sa nezbavoval, pocit samoty mu totiž naháňal strach. Ukrýval ich pod podlahou domu a keď sa cítil osamelý, vytiahol a položil telá na kreslá, aby mu robili spoločnosť. Trojdielna miniséria Des perfektne sprostredkúva jeho zločiny aj samotného Dennisa a jeho osobnosť nemilosrdného zločinca.

Krvavé leto / Summer of Sam

ČSFD: 73 %

IMDb: 6,7/10

Samov syn, ako sa prezýval sériový vrah David Berkowitz, rozprúdil v rokoch 1976 a 1977 v New Yorku skutočne krvavé leto. Vyčíňal svojimi brutálnymi útokmi so strelnou zbraňou, pri ktorých prišlo o život celkovo šesť ľudí a ďalší zostali zranení.

Napádal ich nečakane, napríklad pri ceste z kina alebo počas sedenia v aute za bieleho dňa. Nemal zľutovania a jednoducho začal bez zmyslov strieľať. Snímka krvavé leto z dielne režiséra Spika Lee ukazuje mozaiku zdanlivo nesúvisiacich ľudských príbehov, ktoré sa časom v uliciach Bronxu pretnú a spôsobia peklo na zemi.

Had / The Serpent

ČSFD: 83 %

IMDb: 7,7/10

Charles Sobhraj sa preslávil spočiatku ako zlodej a drobný podvodník a neskôr aj ako sériový vrah, dokonca jeden z najobávanejších v Ázii. Za svoje obete vyhľadával turistov, batôžkárov, cestujúcich po neznámej krajine osamote alebo v malých skupinkách. Jeho komplicom sa stala nádherná Marie-Andree Leclerc, ktorá do tohto bludného kruhu zapadla chtiac nechtiac a už nebolo úniku. Chcela iba jeho lásku, no napokon pomáhala sériovému vrahovi bez akéhokoľvek zľutovania.

Seriál s názvom Had upúta divákov svojou exotickou atmosférou aj sympatickým hereckým obsadením či samotnou ústrednou dvojicou, ktorá je zdanlivo nedotknuteľná a na prvý pohľad pre cudzincov perfektná. Drieme v nich však skutočné zlo.

Zlo s ľudskou tvárou / Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

ČSFD: 67 %

IMDb: 6,7/10

Film Zlo s ľudskou tvárou ukazuje príbeh jedného z najslávnejších sériových vrahov v histórii Teda Bundyho nezvyčajným spôsobom. Z pohľadu ženy, ktorá ho milovala tak bezútešne, že si nedokázala pripustiť celú hrôzu, ktorú spôsobil.

Celkovo sa priznal k 30 vraždám žien, počet jeho obetí však môže byť vyšší. Na jednej strane pôsobil veľmi charizmaticky a okúzľujúco a práve vďaka tomu si ich vedel získať, na druhej išlo o sadistického psychopata, ktorý sa vyžíval v ľudskej bolesti. Elizabeth Kendall bola jeho priateľkou v období, keď ho zatkli a obvinili z týchto zločinov. Najprv je presvedčená, že ide o omyl a stojí na jeho strane, postupne však zisťuje a začína vidieť, do akej miery ním bola manipulovaná.

Monštrum / Monster

ČSFD: 80 %

IMDb: 7,3/10

Aileen Wuornos je ženskou sériovou vrahyňou, ktorá stála v rokoch 1989 a 1990 za siedmymi brutálnymi vraždami mužov. Na svoju sebaobranu tvrdila, že ju každý z nich chcel znásilniť a teda vlastne nespravila nič zlé.

V dospievaní to nemala jednoduché, čo na nej pravdepodobne zanechalo značné následky. Ako tínedžerka bola sexuálne zneužívaná a neskôr si zarábala prostitúciou. Za svoje neľútostné činy bola napokon odsúdená na trest smrti a popravená. V snímke Monštrum sa jej postavy výborne zhostila herečka Charlize Theron.

Zodiac

ČSFD: 81 %

IMDb: 7,7/10

Sériový vrah, ktorý sa podpisoval ako Zodiac, vyčíňal koncom 60. rokov minulého storočia v USA. Pod svojou prezývkou sa stal medzi verejnosťou veľmi dobre známym aj vďaka tomu, že sa jeho identita stala záhadou, ktorú sa mnohí pokúšali rozlúštiť. Vo svojich listoch zašifroval kryptogramy, ktoré by novinárov či vyšetrovateľov mohli priviesť k jeho pravej osobe.

Sám sa priznal k desiatkam vrážd. Režisér David Fincher na základe jeho príbehu vytvoril psychologický triler, ktorý sa vydáva po jeho stopách.

Zapadákov / Badlands (1973)

ČSFD: 78 %

IMDb: 7,8/10

Krimi triler s prvkami road movie od režiséra Terrencea Malicka vychádza zo skutočných udalostí Charlesa Starkweathera, pri ktorých bola prítomná aj jeho priateľka Caril Fugate.

Charles sa celkovo zaslúžil o jedenásť vrážd a väčšinu z nich spáchal v prítomnosti Caril alebo kvôli nej. Napokon sa obaja dostali pred súd ako sérioví vrahovia a boli za svoje činy popravení. Snímka Zapadákov vychádza zo skutočných udalostí série vrážd Charlesa a Caril. Ich mená vo filme však boli pozmenené, pretože vyšiel v čase, keď bol Charles zabitý.

Henry: Portrét masového vraha / Henry: Portrait of a Serial Killer

ČSFD: 67 %

IMDb: 7,0/10

Henry Lee Lucas bol sériovým vrahom obvineným z 11 vrážd. Sám sa však viackrát mimo súdu priznal, že tento počet mal byť mnohonásobne väčší. Niekedy tvrdil, že zabil stovky ľudí a dokonca povedal, že má na svedomí až tritisíc obetí. Či to však bolo naozaj tak, je diskutabilné. Tieto svoje tvrdenia totiž vzápätí poprel. Faktom zostáva, že jeho zločiny boli kruté, netajil sa ani svojimi kanibalistickými chúťkami. Medzi Henryho obeťami nechýbala jeho mama a dokonca sa hovorí, že o panictvo prišiel s ovcou.

Snímka Henry: Portrét masového vraha je voľne inšpirovaná jeho príbehom. Ukazuje ho spoločne s priateľom Otisom, s ktorým sa zoznámili vo väzení a spojili sa pri páchaní brutálneho vyčíňania, ktoré zanechalo množstvo obetí na ľudských životoch.

ČSFD, IMDb
V spolupráci s Epic Drama
0
Uložiť článok
Komentovať