imdb.com

katka / / Film
Vedeli ste, že filmy o týchto vrahoch sa zakladajú na skutočnosti? Dnes vám odhalíme filmy o skutočných sériových vrahoch, ktorí dlhé roky desili spoločnosť.

Sérioví vrahovia ľudí vždy fascinovali – niekedy v dobrom, inokedy v zlom zmysle. Tento záujem majú na svedomí mnohé knižné a filmové prevedenia s fiktívnymi postavami sériových vrahov, akým boli aj Hannibal Lecter či Michael Myers. Ešte zaujímavejší sú však tí, ktorých príbehy sa zakladajú na skutočnosti. Tí, ktorých by ste večer v parku asi stretnúť nechceli.

Je mnoho spôsobov, akým môžu byť takéto filmové adaptácie zobrazené. Či už bude ich cieľom zdokumentovať príbeh vraha, jeho psychologický stav, alebo jednoducho vydesiť a šokovať divákov. Každý z týchto filmov ponúka jedinečný pohľad na skutočných sériových vrahov.

Monštrum

Skutočná Aileen Wuornos bola americká sériová vrahyňa. Ako tínedžerku ju sexuálne obťažovali a vyhodili z domu. Zarábať si začala prostitúciou na Floridských cestách. V roku 1989 zabila muža, ktorý po ňu prišiel. V nasledujúcich rokoch zabila minimálne šesť ďalších mužov. Krátko na to ju polícia dolapila a bola odsúdená na trest smrtiacou injekciou. Spochybňovaná bola aj jej príčetnosť. Celý príbeh zachytáva strhujúci film Monštrum.

imdb.com

Zapadákov

Charles Starkweather bol ako dieťa šikanovaný a zo strednej školy odišiel už ako 16-ročný. Všetkých 11 obetí zabil v priebehu dvoch mesiacov v štátoch Nebraska a Wyoming za prítomnosti svojej 14-ročnej priateľky Caril Ann Fugate. Vyvraždil aj celú jej rodinu a pri úteku padli ďalší. Po zatknutí tvrdil, že zločiny spáchal z nepríčetnosti.

Odsúdili ho na trest smrti elektrickým kreslom. Caril tvrdila, že bola jeho rukojemníčka, no súd ju uznal vinnou. Vzhľadom na to, že v čase vrážd mala len 14 rokov, dostala „len“ doživotie. Neskôr bola podmienečne prepustená. Zapadákov alebo Badlands bol nakrútený podľa týchto udalostí.

imdb.com

Zodiac

Tento sériový vrah z USA políciu v severnej Kalifornii miatol koncom 60. a začiatkom 70. rokov. Do dnešnej doby nebol vypátraný a prisudzuje sa mu 37 vrážd. Meno Zodiac mu nebolo pridelené náhodne – podpisoval sa tak v listoch, ktoré posielal do miestnych novín. Obsahovali štyri kryptogramy, z ktorých bol definitívne rozšifrovaný len jeden.

V ňom vrah okrem iného písal, že ľudia, ktorých zavraždil, mu budú v posmrtnom živote slúžiť ako otroci a svoje meno neprezradí, pretože polícia by ho spomalila alebo zastavila v tvorení jeho kolekcie. Rovnomenné filmové prevedenie rozpráva príbeh šialenca, ktorý dlhé roky držal celý národ v strachu.

imdb.com

Deranged

Vrah a nekrofil Ed Gein je pre filmárov hotový poklad, pre okolitých ľudí skôr nočnou morou. Je neslávne známy pre svoje zvrátené praktiky, ku ktorým ho sčasti naviedla jeho matka. Tá mu už ako chlapcovi hovorila, že všetky ženy sú hriešne a sex má slúžiť výhradne k reprodukcii. Nedovoľovala mu opustiť rodinnú farmu, a tak jeho jediným prísunom informácií o okolitom svete bolo práve jej rozprávanie.

Jeho premena na násilného vraha sa začala po jej smrti – neustále fantazíroval o sexe, násiliu a bolesti. Krátko na to začal vykrádať hroby, telá anatomicky skúmal, sťahoval ich z kože a vyrábal z nich obleky a masky. V noci vychádzal von v parochni a s priviazanými ženskými genitáliami. Psychopata si vo filme Deranged zahral vynikajúci Roberts Blossom a svojím výkonom sa vám zaručene zaryje pod kožu.

imdb.com

Občan X

Andrej Čikatilo, prezývaný aj Rostovský mäsiar, je po svete preslávený ako beštiálny vrah a kanibal, ktorý pripravil o život 56 ľudí. Ako prvá mu za obeť padla len 9-ročná Jelena Zakotnová. Do svojho bytu ju nalákal za prísľubom žuvačky, no po príchode ju začal vyzliekať. Dievčatko začalo plakať a v obave, aby susedia nepočuli plač, ju uškrtil, pričom dosiahol orgazmus. Na mŕtvole sa ukojil ešte raz, potom ju dobodal a hodil do rieky.

Po brutálnej vražde sa mu tri roky darilo úchylku držať pod kontrolou, no potom sa rozpútalo hotové šialenstvo. Vraždenie naplno prepuklo, svoje obete nielen znásilňoval a vraždil, ale dokonca aj rozštvrťoval a konzumoval. Snímka zobrazujúca hrôzy tohto vraha a kanibala je považovaná za jednu z najlepších z produkcie HBO.

imdb.com

Spomienky na vraždu

Všetci sérioví vrahovia nie sú len z Ameriky a ďalší postrach spoločnosti pochádza z Južnej Kórey. Prípad prvého sériového vraha v krajine dlho miatol aj políciu – tá nachádzala telá znásilnených a zavraždených žien bez zjavnej súvislosti. Obeťou bola 71-ročná babička, ale aj 14-ročná školáčka.

Celkový počet podozrivých je viac ako 21-tisíc, a preto nie je prekvapením, že prípad je stále otvorený. Hrozivá snímka odhaľuje chladnokrvnosť vraha, ale aj neschopnosť policajtov, ktorí s podobným prípadom nemajú skúsenosti.

imdb.com

Krvavé leto

Leto v New Yorku v roku 1977 nebolo len časom zrážok diska a punkrocku. Mnohí si ho pamätajú ako leto vrážd Davida Berkowitza, označovaného aj ako Samovho syna. Podobne ako mnohí pred ním aj on posielal výsmešné listy polícii a sľuboval ďalšie vraždy.

Po dolapení tvrdil, že len poslúchal príkazy démona, ktorý k nemu prehováral ako pes jeho suseda Sama. Krvavé leto dokonale navodzuje atmosféru vtedajšej doby a pomôže vám nahliadnuť do hlavy šialenca, ktorý viac ako rok terorizoval New York.

imdb.com

Pozri aj: 8 chladných pravdivých kriminálnych príbehov, ktoré vám nedovolia v noci zaspať

interez.sk (katka)
0
Komentovať (0)