Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Sériový vrah Fritz Honka vyčíňal v 70. rokoch.

Kontroverzné filmy nekladú medze originalite a zaujímavému spracovaniu námetu. Presne to sa podarilo režisérovi Fatihovi Akinovi v novej snímke, ktorá prináša príbeh sériového vraha, ktorého obeťou sú prostitútky vyššieho veku. Je nechutný a plný škaredých scén, z ktorých sa divákovi môže dvíhať žalúdok, no práve v tom spočíva jeho krása. 

Film U Zlatej rukavičky

Nemecký režisér Fatih Akin nakrútil film U Zlatej rukavičky (The Golden Glove) podľa rovnomennej knižnej predlohy Heinza Strunka. Zameriava sa v ňom na zvráteného vraha Fritza Honku, ktorého obeťou boli postaršie prostitútky. Keďže sa mu vysmievali za preferovanie orálneho sexu pred pohlavným stykom, uškrtil ich, rozštvrtil a kúsky ich tela ukryl vo svojom dome.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Snímka je inšpirovaná skutočným príbehom nemeckého sériového vraha Fritza Honku, ktorý stál za vraždami štyroch prostitútok. Ich telá ukrýval vo svojom podkrovnom byte, kde ich rozkladajúce mäso hnilo a zapáchalo. Vraždy sa odohrali v rokoch 1970 až 1975 v hamburskej štvrti San Pauli.

S krutosťou sa stýkal odmalička

Honkova zvrátenosť vychádzala už z jeho detstva. Traja jeho súrodenci zomreli už pri narodení, Fritzov otec bol v koncentračnom tábore a aj on sám sa do jedného dostal. Keď mal 11 rokov, prišiel o otca a svoju mladosť strávil v detských domovoch.

Kvôli problémom s alkoholom a svojmu zanedbanému vzhľadu postihnutému rôznymi vadami, nedokázal udržiavať vzťahy so ženami. Začal preto vyhľadávať spoločnosť prostitútok.

Jeho prvou obeťou bola v roku 1970 kaderníčka Gertraud Bräuer, ktorá s ním odmietla mať sex. Uškrtil ju vo svojom byte, rozštvrtil jej telo na kúsky a tie ukryl na rôznych miestach po okolí.

V roku 1974 zabil 54-ročnú prostitútku Annu Beuschel, pretože nebola pri sexe dostatočne vášnivá. Po nej nasledovali 57-ročná Frieda Roblicková, 52-ročná Ruth Schultová a 57-ročná Frieda Roblicková. Spôsob vraždy bol vždy rovnaký – zabiť, rozštvrtiť a pozostatky ukryť vo svojom dome. Zápach rozkladajúceho mäsa sa rozšíril aj k susedom, ktorí sa naň začali sťažovať. Bol príliš lenivý na to, aby sa zbavil ich tiel, tak sa zápach snažil maskovať lacným dezodorantom.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Fritz Honka vyčnieval aj svojím vzhľadom. Bol nízky a disponoval rečovou vadou. Aj kvôli tomu preferoval predovšetkým ženy nižšieho vzrastu a bez zubov. Obával sa totiž zmrzačenia penisu, ku ktorému by mohlo dôjsť pri orálnom sexe. Staršie dôchodkyne boli teda jeho ideálne obete, ktoré hľadal práve v krčme U Zlatej rukavičky.

Honka bol za svoje kruté a zvrátené činy odsúdený na doživotie. Jeho alkoholizmus však bola poľahčujúca okolnosť a tak len strávil 15 rokov na psychiatrii.

Estetika škaredosti na prvom mieste

Už podľa námetu je zrejmé, že nebude chýbať množstvo zvrátených, nechutných a odpudivých scén. Hlavní predstavitelia nie sú typickí sympatickí hrdinovia, práve naopak. Výber samotných postáv ešte viac umocňuje v divákovi pocit nechutnosti. A práve tým sa líši od kontroverzných snímok, ktoré šokujú najmä brutalitou. Pozornému divákovi neunikne ani pesnička Karla Gotta – Einmal Um Die Ganze Welt, ktorú môžu zachytiť pred záverom snímky.

Foto: Warner Bros. DE / Film Europe

Fatihovi Akinovi sa podarilo vytvoriť a zachytiť atmosféru života tej najspodnejšej spoločenskej vrstvy, ktorá nie je vôbec krásna. Rovnako ako samotný Honka, aj jeho obete sú zanedbané ženy vyššieho veku spolu so všetkým, čo k tomu patrí. A presne v tejto autenticite spočíva genialita snímky U Zlatej rukavičky.

Film mal premiéru na 69. ročníku Berlínskeho medzinárodného filmového festivalu, kde sa uchádzal aj o získanie Zlatého medveďa za najlepší film. Na Slovensku ho mohli diváci vidieť na Art Film Feste v Košiciach a v týchto dňoch ho môžete mať možnosť zhliadnuť v rámci prehliadky najlepších festivalových filmov Be2Can v ôsmych slovenských mestách.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
murderpedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )