Na Zemi sa nachádza množstvo zvláštnych miest. Na niektorých z nich sa časť populácie dožíva viac ako 100 rokov, inde zas ľudia vynikajú intelektom či inou zvláštnosťou. Tento ostrov je zaujímavý tým, že až 10 % populácie nedokáže vidieť farby.
Písal sa rok 1775, keď atol Pingelap v Tichom oceáne zasiahol tajfún. Ako píše portál IFL Science, na atole prežilo len 20 ľudí, jedným z preživších bol aj kráľ. Práve výrazný úbytok populácie zapríčinil, že po rokoch tu žije množstvo farboslepých ľudí. Za bežných okolností postihuje neschopnosť rozoznávať zelenú a červenú farbu približne 8 % mužov a len 0,5 % žien so severoeurópskymi koreňmi, píše National Eye Institute.
S úplnou achromatopsiou žije až 10 % populácie ostrova
Na atole Pingelap však až 10 % populácie trpí totálnou achromatopsiou, čo znamená, že vôbec nedokážu vidieť a rozoznávať farby. Ľudia trpiaci touto poruchou vidia len čiernu, bielu alebo sivú. V ich očiach totiž celkom chýbajú čapíky, ktorých úlohou je registrovať farby. Ľudí s achromatopsiou môže neraz potrápiť aj citlivosť na svetlo, znížená ostrosť videnia a mimovoľné pohyby očí. Ide o formu farbosleposti, ktorá sa vyskytuje naozaj zriedkavo.
Vráťme sa však ku kráľovi a k tajfúnu. Populácia ostrova bola už aj predtým pomerne malá, no po tajfúne ostalo na ňom len 19 ľudí a ich kráľ. Obyvatelia veľmi nemali na výber a začali sa množiť medzi sebou. Predávali tak z generácie na generáciu recesívny gén zodpovedný za ochorenie.
Je pravdepodobné, že gén mali niektorí obyvatelia ostrova už predtým. Keďže však ľudia nemali na výber spomedzi stoviek či tisícok potenciálnych partnerov, mali potomkov so sesternicami či bratrancami. Gén sa tak napokon stal takpovediac bežnou záležitosťou. Celosvetovo postihuje absolútna achromatopsia jedného z 30 000 ľudí. Na ostrove však s týmto ochorením žije až 10 % populácie. V súčasnosti tu žije približne 250 ľudí.
Nahlásiť chybu v článku