Fínska radosť po 2. góle Anttilu

Fínska radosť po 2. góle Anttilu, foto: TASR - Michal Svítok

Majstrovstvá sveta majú za sebou aj posledný zápas.

Majstrovstvá sveta v hokeji na Slovensku spoznali bronzový tím, kedy po nájazdoch zdolali hokejisti Ruska Česko. Finálový zápas lepšie zvládli hokejisti Suomi a tešia sa z titulu majstrov sveta. Fínsko zdolalo Kanadu 3:1.

1. tretinu odštartovali lepšie hokejisti Kanady, kedy sa im podarilo už v prvom striedaní zatlačiť Fínov v ich obrannom pásme. Hneď na to vystrčili rožky aj Fíni a ukázali, že dnes nebudú vôbec ľahkým súperom. Kapitán Fínov Anttila však v 4. minúte tvrdo narazil na mantinel Reinharta a Kanada si mohla zahrať svoju prvú presilovú hru v zápase. Fíni presilovú hru zvládli skvele a po samostatnom nájazde Sallinena a faule Chabota mali fínski hokejisti výhodu trestného strieľania. Obranca Kaski svoj nájazd nepremenil a kanadská presilová hra pokračovala. Tú sa im už ale premeniť nepodarilo.

Sallinen po faule v bránke Kanady
Sallinen po faule v bránke Kanady, foto: TASR – Michal Svítok

Hral sa svižný hokej zo strany na stranu no javorové listy mali oveľa viac príležitostí, ako Severania. To potvrdili v 10. minúte, kedy sa pred bránku dostal Theodore a strelil krásny gól. Fíni dostali šancu na vyrovnanie v presilovej hre po provokáciách Nurse-a, ktorý dostal 2+2 minúty za hrubosť. Presilovka sa im aj napriek sľubným šanciam premeniť nepodarilo. Následne si išiel na 2 minúty sadnúť na trestnú lavicu Tyrvainen, Fíni však presilovú hru ubránili. Do konca tretiny sa podarilo ešte Kanaďanovi Myersovi nastreliť žrď no gól už nepadol a prvá tretina skončila 1:0 pre Kanadu.

Druhá tretina začala opatrnejšie. V 2. minúte podrazil strelec gólu Theodore Kakka a Fíni si zahrali presilovku, ktorú sa im vďaka kapitánovi Anttilovu podarilo premeniť už po 20 sekundách a vyrovnali tak stav stretnutia na 1:1. Fíni po strelenom góle absolútne dominovali. Anttila mal ďalšiu veľkú šancu v 7. minúte, no trafil len žrď. Hral sa krásny hokej, v ktorom sme videli množstvo korčuliarskych súbojov a príležitostí, no nepadli z nich góly. Zmeniť sa to mohlo tri minúty pred koncom, no Dubois trafil bekendom iba žrď. Fín Hakanpaa minútu pred koncom fauloval a Kanada mala šancu streliť gól na 2:1. Presilovku do konca tretiny nevyužili a jej druhú polovicu si preniesli do záverečnej tretiny.

Kanadská prenesená presilová hra gólom neskončila ani v tretej tretine. V 43. minúte sa vo Fínskom nátlaku dokázal uvoľniť kapitán Anttila a strelil svoj aj fínsky 2. gól zápasu na 2:1. Nasledujúci priebeh zápasu patril kanadskému náporu a fínskej obetavosti. Fíni opäť ukazovali presne to, čo sme mohli vidieť v zápase proti Rusku. Opäť ich podržal aj skvelý brankár Lankinen, ktorý vychytal niekoľko obrovských šancí Kanady.

Po obrovskom kanadskom nápore sa dostali Fíni po dlhom čase do útočného pásma a po strele Pesonena bolo 3:1, do konca zápasu ostávali 4 minúty. Kanada už v tomto momente odvolala brankára a opäť zatlačila Fínov. Po strele Reinharta opäť zvonila fínska žrď, no gól z toho nebol. Kanade sa už gól streliť nepodarilo a Fíni sa stalo po víťazstve 3:1 majstrami sveta pre rok 2019.