Fínska vlajka

Fínska vlajka, foto: Pexels

Slovensko si v zahraničí síce často mýlia so Slovinskom, no pomenovanie Slovak Republic či len skrátene Slovakia, je vo svete bežne zaužívaný pojem.

Podobne ako Slovensko je väčšina krajín vo svete známych pod jedným názvom alebo ich majú naopak viacero. Úplne špeciálnym prípadom je však Fínsko. Prečo sa nazývajú Suomi?

Fínsko je siedmou najväčšou krajinou Európy a patrí medzi ústredné ekonomiky starého kontinentu. Jeho hlavné mesto Helsinki je jediným hlavným mestom v Európe, ktoré však nemá žiadnu stredovekú históriu. Bolo založené Švédmi len v 16. storočí, no napriek tomu dnes patrí medzi hlavné metropoly a obľúbené turistické destinácie.

foto: Pixabay

Krajina tisícich jazier vo svete nie je preslávená len svojou nádhernou prírodou a malebnými veľkomestami, ale aj jedinečným pomenovaním svojej vlasti. Fínsko je v taliančine preložené ako „Finlandia“, v japončine „Finrando“, v maďarčine „Finnország” a takmer všade vo svete sa s malými úpravami nazýva „Finland”. Všetko sa, samozrejme, píše aj vyslovuje inak, no veľmi sa to od základu slova nelíši. Sú to však práve domáci fínski obyvatelia, ktorí svoju krajinu volajú celkom odlišne. Prečo názov Suomi nie je bežne používaný aj inde vo svete a odkiaľ sa vzal pojem Finland?

Prvé zmienky o názve Finland sa našli v susednom Švédsku na runových kameňoch, ktoré pripomínali zosnulých ľudí z Fínska. Prvý kameň mal na sebe vyryté „Finlonti“, zatiaľ čo na Gotlande, jednom zo švédskych ostrovov,  sa našiel nápis Finlandi. V starogermánskom jazyku sa pre močiar používal výraz „fen“ a keďže Fínsko má na svojom území veľa močiarov, niektorí veria, že pôvod slova „fin“ je s tým úzko spojený. Je však oveľa viac pravdepodobné, že pomenovanie Finland vzniklo z jeho voľného prekladu „krajina Fínov“.

Odkiaľ sa však vzalo slovo Fín, je jedna z otázok, na ktorú zrejme nikdy nebudeme poznať odpoveď. Podľa niektorých teórií by sme pôvod mohli opäť hľadať v starogermánskych slovách „Finthan“, „Fanthian“ či „Fend“, ktoré znamenajú nájsť, skúsiť a pútnik. Vznik slova Suomi je takisto neznámy. Jedna z možností však poukazuje na rovinatú plochu Fínska s najvyšším vrchom len niečo málo cez 1300 metrov nad morom. Suomi sa podľa toho má vzťahovať na výraz „zem“.

pixabay.com

Asi nikto nám s istotou nepovie, ako vznikol pojem Suomi, no kto by mohol poskytnúť lepšie teórie ako samotný Fín? Ďalší dôvod, prečo navštíviť túto úžasnú krajinu.

Pozri aj: Vo svete si nás každodenne mýlia. Prečo majú Slovensko a Slovinsko tak podobné názvy?

Curiosity.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy