Ilustračná foto: Unsplash

Vapovanie rozhodne nie je bez rizika.

Mnohí fajčiari sa v posledných rokoch preorientovali na iné spôsoby užívania nikotínu. Obľúbeným sa stalo vapovanie, avšak, ako mnohí predpokladajú, ani tento spôsob užívania nie je rozhodne bez rizika. Nová štúdia spája jeho užívanie s poškodením životne dôležitého orgánu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie je bez rizika

V roku 2019 sme aj my priniesli články týkajúce sa úmrtí ľudí po vapovaní. Dokopy v USA zomrelo 68 ľudí, pričom príčinou bola pravdepodobne chemikália nachádzajúca sa vo výparoch, ktorá poškodzovala pľúcne tkanivo.

Táto udalosť podnietila vedcov, aby preskúmali zdravotné účinky vapovania, uvádza Science alert. Počas toho obdobia prišli viaceré štúdie, ktoré poukazovali na negatívne stránky takého užívania nikotínu či iných látok.

Foto: Unsplash

Najnovšia štúdia publikovaná v časopise Journal of the American College of Cardiology taktiež poukazuje na negatívne dôsledky vapovania. Avšak treba hneď na úvod napísať, že štúdia ešte neprešla odborným recenzovaním, a taktiež poukazuje iba na súvislosť a nie na príčinu.

Zlyhanie srdca

Štúdia uvádza, že ľudia vo veku 18 a viac rokov, ktorí kedykoľvek počas svojho života užili aspoň jednu e-cigaretu, majú o 19 % vyššiu pravdepodobnosť zlyhania srdca v porovnaní s ľuďmi, ktorí nikdy e-cigaretu neužili. Nemá ísť podľa vedcov o infarkt, ale o pomalé oslabovanie srdca, ktoré má časom problémy s pumpovaním krvi.

Autori štúdie analyzovali zdravotné záznamy 175 667 dospelých ľudí zo Spojených štátov, ktorí sa zapojili do programu Národného inštitútu zdravia, kde zodpovedali na mnohé otázky o ich zdraví. Zo záznamov vyplýva, že približne 28 660 ľudí uviedlo, že niekedy v živote užili e-cigaretu a 3 242 z nich zažilo tiež zlyhanie srdca počas takmer štyroch rokov mediánového zbierania dát.

Čoraz viacej štúdií spája elektronické cigarety so škodlivými účinkami a zisťujú, že nemusia byť také bezpečné, ako sa doteraz predpokladalo,“ uvádzajú vedci v tlačovej správe.

Ilustračné foto: TBEC Review [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Zo štúdie boli vylúčení ľudia, ktorí už srdcové zlyhanie zažili a vedci údaje prispôsobili veku, pohlaviu, a tiež ďalším významným zdravotným faktorom ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol či fajčenie. Vedci sa nepýtali, ako často ľudia e-cigarety užívali, ani to, či v nich užívali nikotín, alebo iba príchute, alebo napríklad marihuanu.

Treba tiež poznamenať, že medzi skúmanými používateľmi boli aj ľudia, ktorí uviedli fajčenie bežných cigariet. U nich sa srdcové zlyhanie navýšilo na 59 % väčšiu pravdepodobnosť oproti ľudom, ktorí iba vapovali.

Aj samotní vedci ale varujú, že ich štúdia je iba pozorovacia a poukazuje len na súvislosti. V ďalšom výskume by mali vedci preskúmať, aká je súvislosť medzi množstvom užívania e-cigariet a srdcovým zlyhaním.

Uložiť článok

Najnovšie články