Foto: pexels/unsplash

Účinky a vlastnosti marihuany skúmajú vedci naozaj z každého hľadiska.

V posledných rokoch sa diskutuje o tom, či môžu niektoré zložky marihuany naozaj pomôcť ľuďom trpiacim úzkosťami, depresiami alebo inými ťažkosťami. Tentoraz sa na látku, ktorá vyvoláva množstvo kontroverzných diskusií, pozreli z trochu iného hľadiska.

Prečo marihuana zapácha ako skunk?

V nejednej krajine bola marihuana v posledných rokoch legalizovaná. Aj to zapríčinilo, že za posledné desaťročie sa len v Amerike počet užívateľov zdvojnásobil, píše portál Science Alert. Napriek tomu však odborníkom chýba ešte veľa poznatkov a je potrebné vykonať nespočetné množstvo výskumov v tejto oblasti.

Aj keď ľudia užívajú marihuanu od nepamäti, až v posledných rokoch sa vedcom darí detailnejšie skúmať, aký majú vplyv na človeka jednotlivé jej zložky. Zaujíma ich napríklad to, prečo rozličné zložky vyvolávajú u ľudí odlišné zážitky. Marihuana pozostáva zo stoviek komponentov a niektoré z nich zapáchajú naozaj špecificky. Až teraz sa vedcom podarilo prísť na to, ktoré zápach zapríčiňujú.

Foto: pexels

Odborníci skúmali 13 rôznych šľachtených odrôd konope. Ukázalo sa, že zápach zapríčiňujú prchavé zlúčeniny síry (označujú sa VSCs), ktoré doteraz v prírode objavené neboli. Podobné zlúčeniny však obsahuje napríklad cesnak či chmeľ, ale aj výlučky skunka. Špecifický zápach má marihuana aj vďaka ďalším prchavým organickým zložkám, napríklad terpénom.

Podobné zložky obsahuje aj chmeľ či cesnak

Terpény sú súčasťou aj mnohých ďalších aromatických rastlín, napríklad levandule či rozmarínu. Doterajšie výskumy ukazovali, že tieto prchavé zložky sú za zápach marihuany zodpovedné len do istej miery. Vedcom to však nestačilo, chceli vedieť konkrétne, prečo marihuana zapácha ako skunk.

Detailne preto analyzovali niekoľko silne zapáchajúcich zložiek z kvetov marihuany, ale aj z koncentrovaného extraktu. Vďaka tomu sa podarilo objaviť množstvo nových komponentov, ktoré zapríčiňujú nezameniteľný zápach. Zložky dostali pomenovanie VSC3 až VSC7, pričom všetky majú podobnú štruktúru, informuje štúdia publikovaná v časopise ACS Omega.

Foto: pexels

Prečo sú tieto zistenia dôležité? Vedci sú z objavu nadšení najmä preto, lebo napríklad zložky obsiahnuté v cesnaku majú liečivé účinky. Niektoré z nich pôsobia proti rakovine a zlepšujú aj zdravie kardiovaskulárneho systému. Vedci teda dúfajú, že podobné liečivé účinky by mohli mať aj zložky obsiahnuté v marihuane.

Vedci dúfajú, že objavia ďalšie liečivé účinky

Kým niektoré zložky je možné nájsť len v niektorých špecifických kultivaroch rastliny, zložka VSC3 sa nachádzala v každom z nich. To však neznamená, že zápach zapríčiňuje len táto zložka. Účinky a reakcie zložiek sú komplikované a závisia od prítomnosti ďalších VSCs komponentov. Napríklad, samostatne zložka VSC3 naozaj puchom pripomína skunka. Ak však bola skombinovaná s ďalšími prchavými zložkami, zápach sa zmenil na jemnú vôňu pripomínajúcu kvetiny.

Súčasťou extraktu z kanabisu sú najčastejšie zložky VSC3 a  VSC5, pričom VSC5 má tendenciu smrad zosilniť. Odborníci si myslia, že práve to zapríčiňuje, že extrakt zapácha aj po tom, čo boli kvety spracované do podoby oleja. Aj keď tento výskum znamená krok vpred, sú potrebné ďalšie štúdie, aby vedci zistili, či majú zapáchajúce zložky aj nejaké liečivé účinky.

Uložiť článok

Najnovšie články