Foto: unsplash.com (Ferenc Horvath)

Vek prvorodičiek rapídne rastie. Mnohé páry uprednostňujú kariéru pred rodinou.

Možno aj vám starí rodičia pília uši otázkou, kedy sa už konečne usadíte a privediete na svet očakávané vnúčatá. Týmto háklivým otázkam sa na rodinných oslavách asi nevyhne nikto z nás. Je to pochopiteľné. Doba sa za posledné desaťročia zmenila. Zatiaľ čo naši rodičia väčšinu z nás priviedli na svet krátko po dvadsiatke, my sa len rozhliadame navôkol a rodičovské povinnosti odkladáme na neurčito.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je to však to najsprávnejšie riešenie? Vedci tvrdia, že aj ľudská plodnosť má svoje limity. Aj keď veda nám pomáha, ako sa len dá. Dnes si už ženy môžu dať zamraziť vajíčka a muži spermie, ktoré sa neskôr použijú pri metóde umelého oplodnenia. Takéto služby preplácajú svojím zamestnancom aj také spoločnosti, ako napríklad Google, Apple i Facebook.

Ľudia sú si vedomí, že v čase, keď už budú mať vybudovanú kariéru a rozhodnú sa pre rodičovstvo, môžu sa vyskytnúť problémy s plodnosťou. Tie koniec koncov trápia čoraz väčšie percento ľudí túžiacich po potomstve. Jedna z príčin neplodnosti je podľa vedcov fakt, že naše telo starne. A vtedy sa tehotenstvo spája s viacerými zdravotnými rizikami.

Čím vyšší vek, tým vyššie riziko

pixabay.com

Prírodu nedokážeme až tak veľmi oklamať. Preto podľa odborníkov by mali ženy mať prvé dieťa do 35. roku života, zatiaľ čo u mužov sa táto hranica posúva na 40. Po tejto vekovej hranici hrozia rôzne zdravotné riziká. Počas tehotenstva je u žien nad 35 rokov vyššie riziko potratov, preeklampsie či predčasného pôrodu. Aj u detí je vyššie riziko výskytu rôznych genetických porúch, autizmu či schizofrénie.

Nejasný výsledok

Photo by kevin laminto on Unsplash

Páry, ktoré sa rozhodnú pre potomka v neskoršom veku, neraz zistia, že počať potomka nie je také jednoduché, ako sa zdalo. Práve oni využívajú umelé oplodnenie. Na druhej strane treba pamätať, že aj metóda IVF (In vitro fertilization),teda umelé oplodnenie je veľkým zásahom do ženského organizmu. Okrem toho, nie každý pokus o umelé oplodnenie končí úspechom. Po štyridsiatom roku života ženy je úspešnosť IVF menej než 10 percent, čo skutočne nie je vysoké číslo.

Je dokázané, že deti, ktoré boli počaté metódou IVF, majú vyššie riziko nízkej pôrodnej hmotnosti, ako aj vzniku kardiovaskulárneho ochorenia či rôznych metabolických porúch. S tým všetkým by ste mali počítať, ak si chcete rodičovské povinnosti odložiť na neskôr.

Neplodnosť si vyžaduje pozornosť

Photo by Luma Pimentel on Unsplash

Generácia našich rodičov sa bála toho, aby detí nebolo akosi priveľa. Dnešná generácia má však opačný problém. Preto neplodnosť netreba podceňovať. Je to záležitosť, ktorá sa môže týkať kohokoľvek z nás. Ak plánujete dieťatko, no nedarí sa vám otehotnieť, treba to čo najskôr konzultovať s lekárom.

Podľa odborníkov je dôležité, aby si aj mladí ľudia uvedomili závažnosť neplodnosti. Je to problém, o ktorom rozhodne treba hovoriť.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články