Foto: unsplash

Nový liek proti rakovine môže znamenať nádej pri tisícky pacientov.

Vedci prvýkrát vstrekli pacientovi vírus, ktorého úlohou je likvidovať rakovinové bunky. Vírus známy ako Vaxinia bol zatiaľ testovaný len na zvieratách, výsledky sú však sľubné. Testy ukazujú, že dokáže zmenšiť nádor v hrubom čreve, v pľúcach, v prsníku či na vaječníkoch. Okrem toho dokáže pripraviť imunitný systém na potrebnú imunoterapiu.

Prvému pacientovi vpichli geneticky modifikovaný vírus

Odborníci prvýkrát vpichli pacientovi do tela vírus, ktorý má ničiť rakovinové bunky. Liek bol doteraz testovaný len na zvieratách, píše portál Daily Mail. Vírus s názvom Vaxinia bol geneticky upravený tak, aby infikoval rakovinové bunky, aby sa v nich množil a ničil ich. Zdravé bunky však ostávajú nedotknuté. Testy na zvieratách preukázali, že vírus dokáže efektívne zredukovať nádor v hrubom čreve, v pľúcach, v prsníku či na vaječníkoch.

Mnohé testované typy terapie sú účinné len pri niektorých typoch rakoviny. Navyše, nádor po čase prestane na liečbu reagovať a u pacienta dochádza k remisii. Vaxinia však pozmení imunitný systém človeka a zvýši v tumoroch hladinu proteínu, ktorému sa hovorí PD-L1. Vďaka tomu je následná imunoterapia účinnejšia, informuje portál Clinical Trials.

Foto: unsplash

Vaxinia je typ tzv. onkolytického vírusu, bežne sa vyskytuje v prírode, vedci ho však geneticky upravili tak, aby ho vedeli využiť na liečebné účely. Pracuje na ňom spoločnosť Imugene Limited, ktorá sa zameriava na hľadanie nových spôsobov liečby rakoviny. Konkrétne pátrajú po spôsoboch, ako naštartovať imunitný systém človeka, aby s ochorením bojoval.

Predtým testovali vírus zodpovedný za nachladenie

V prvej fáze klinickej štúdie plánujú vedci vírus vpichnúť stovke pacientov, ktorí trpia rakovinou v pokročilom štádiu a majú v tele metastázy. Odhaduje sa, že prvá fáza bude trvať približne 24 mesiacov. Pacientom budú spočiatku podávané nízke dávky vírusu, a to buď intravenózne alebo injekciou priamo do nádoru. Keď sa ukáže, že je vírus bezpečný, bude pacientom podaný liek pembrolizumab, ktorý zlepšuje schopnosť imunitného organizmu likvidovať rakovinové bunky.

Foto: unsplash

Skúmaniu onkolytických vírusov a ich vplyvu sa vedci venujú už približne storočie. Aj keď vzbudzujú nemalé nádeje a liečba nimi by znamenala obrovský krok vpred, až doteraz výsledky neboli také, aké by si vedci želali. Minulý rok ale vedci skúmali vírus, ktorý je zodpovedný za obyčajné nachladenie. Ukázalo sa, že môže poslúžiť ako sľubná liečba pri rakovine kože, ktorú nie je možné liečiť chirurgicky.

Do výskumu sa zapojilo 36 mužov a žien. Po podávaní vírusu v kombinácii s pembrolizumabom po dobu dvoch rokov došlo k zmenšeniu nádoru u 47 % pacientov.

Uložiť článok

Najnovšie články