Foto: Twitter - @dwnews (reprofoto)/Unsplash (snímka vpravo je ilustračná)

Organizmus prežil v stave takzvanej kryptobiózy.

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo oživiť vyhynutý druh hlísty, ktorý žil ešte v čase mamutov, neandertálcov či šabľozubých tigrov. O zaujímavom vedeckom úspechu informuje CNN.

Významný objav

Hlístu našli vo večne zamrznutom permafroste na ruskej Sibíri, v hĺbke približne 40 metrov. Hoci k nálezu pri rieke Kolyma došlo už pred 20 rokmi, vedci nechávali vzorku až doteraz zamrznutú. Rozmrazovanie následne trvalo niekoľko týždňov a bolo vykonávané pri izbovej teplote.

Organizmu sa podarilo prežiť desiatky tisíc rokov vďaka stavu takzvanej kryptobiózy. Živočíchom v tomto stave sa vďaka extrémnym teplotám zastaví metabolizmus, nepotrebujú žiadnu potravu ani kyslík a balansujú na hrane života a smrti. Ako presne tento proces funguje, však zatiaľ stále nie je úplne jasné.

Podľa zistení mohlo ísť o vyhynutý druh červa a jeho vek odborníci odhadujú na približne 46-tisíc rokov. Hoci už žiadna z pôvodne oživených hlíst nie je nažive, vedci ich začali ešte pred uhynutím úspešne množiť a majú potomkov. Hlísty dostali oficiálny názov Panagrolaimus kolymaensis. Pomenované sú teda podľa rieky Kolyma, pri ktorej ich vedci našli.

Uložiť článok

Najnovšie články