Foto: Murugan et al./Tufts University/Science Advances

Medicína sa neustále posúva vpred, lekári neustále hľadajú lieky, ktoré by vyliečili nevyliečiteľné ochorenia.

Obrovským strašiakom nielen pre pacientov, ale aj pre lekárov, sú ochorenia, ako napríklad rakovina či demencia. Ľahké to však nemajú ani ľudia po úrazoch, napríklad takí, čo prišli o končatinu. Odborníci ale teraz vynašli liek, vďaka ktorému žabe dorástla amputovaná noha. Dúfajú, že čoskoro dokážu pomôcť aj ľuďom.

Žabám dorástli takmer kompletné plne funkčné končatiny

Regeneratívna medicína sa hýbe vpred závratným tempom. Dôkazom je neuveriteľný úspech, o ktorom informuje štúdia publikovaná v časopise Science Advances. Vedcom sa podarilo vytvoriť mix liekov, vďaka ktorému žabe dorástla amputovaná končatina.

Pazúrnatke vodnej za bežných okolností končatiny nedorastajú, ak o ne príde, informuje portál The Guardian. Žabe však vedci po dobu 24 hodín podávali špecifickú zmes liekov, vďaka ktorej pazúrnatke po 18 mesiacoch dorástla takmer kompletná a plne funkčná končatina.

Foto: Murugan et al./Tufts University/Science Advances

Pre vedcov to znamená nádej, že sa im v blízkej budúcnosti podarí nájsť liek, ktorý bude účinkovať aj u ľudí a dorastú vďaka nemu orgány či končatiny, o ktoré prišli kvôli ochoreniam či úrazom.

Odborníci však upozorňujú, že zatiaľ nemožno hovoriť o zázračnom lieku. Keďže žabe dorastala končatina po dobu niekoľkých mesiacov po tom, čo bola lieku vystavená len 24 hodín, môže to znamenať, že v jej tele sú neaktívne bunky schopné spustiť proces regenerácie. Tento proces mohol spustiť práve aplikovaný liek.

Ďalším krokom je testovanie na cicavcoch

Existuje mnoho živočíchov, ktorým končatiny po úraze čiastočne dorastajú. Túto schopnosť majú napríklad salamandry, jašterice či kraby. Existujú dokonca organizmy, ktoré môžete rozrezať na kúsky a z každej časti sa následne stane nový samostatný tvor. Do istej miery regeneračnou schopnosťou disponuje aj človek. Vedeli ste napríklad, že deťom dorastú po poranení končeky prstov? A ak ľudskú pečeň rozdelíte na dve časti, orgán napokon dorastie do pôvodnej veľkosti.

Foto: Murugan et al./Tufts University/Science Advances

Avšak, ak príde človek o končatinu, tá len tak nedorastie. Na mieste poranenia sa totiž rýchlo vytvorí tkanivo, ktoré chráni pred vykrvácaním a infekciou. V rámci experimentu vedci žabe amputovali zadnú končatinu a na ranu dali silikónový uzáver naplnený kombináciou 5 liekov. Každý liek plnil inú funkciu. Jeden z nich znižoval zápal, ďalší zas podporoval tvorbu kolagénu, tvorbu nervových a svalových vlákien a ciev.

Experiment bol zopakovaný na desiatkach žiab, pričom u mnohých z nich taktiež došlo k rapídnej regenerácii končatiny. Niektorým z nich končatina dorástla takmer kompletne, vrátane svalov a kostí, u niektorých sa dokonca vytvorili aj výrastky pripomínajúce prsty. Končatina reagovala na dotyk, pohybovala sa a žaby ju dokázali efektívne využiť aj pri plávaní. Ďalším krokom je testovanie kombinácie liekov na cicavcoch.

Uložiť článok

Najnovšie články