Foto: Unsplash/Canva

Mimoriadne kritický stav v súvislosti s drogami chce štát riešiť experimentom, ktorý inde pomohol.

Kanadská provincia Britská Kolumbia spustila experiment, v rámci ktorého chce na tri roky skúšobne dekriminalizovať prechovávanie malých dávok tvrdých drog, napríklad kokaínu, heroínu, metamfetamínu, fentanylu a morfia. Tamojší obyvatelia budú môcť od utorka pre vlastnú spotrebu prechovávať 2,5 gramu týchto omamných látok. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Príslušnú žiadosť Britskej Kolumbie schválila aj kanadská vláda. S podobnou iniciatívou prišiel aj susedný americký štát Oregon, ktorý tvrdé drogy dekriminalizoval už v roku 2020. Predstavitelia Britskej Kolumbie však upozornili, že spomínané omamné látky sú stále ilegálne, no ak sa u dospelých občanov nájde 2,5 gramu týchto drog, nebudú zatknutí, obvinení a drogy im nebudú skonfiškované. Namiesto toho im kompetentné úrady poskytnú informácie o dostupných sociálnych a zdravotníckych službách.

Obrovská zmena v prístupe k závislosti

Kanadská ministerka pre duševné zdravie a závislosti Carolyn Bennettová označila krok Britskej Kolumbie za „obrovskú zmenu v prístupe (k ľuďom závislým od drog), ktorý je založený na dôvere v sociálne a zdravotnícke služby a nie na trestnom stíhaní„.

BBC pripomína, že odkedy Britská Kolumbia vyhlásila v roku 2016 pre kritickú situáciu v súvislosti s drogami mimoriadny stav, predávkovalo sa tam približne 10 000 osôb.

Aj počas trojročného experimentu však predaj drog zostáva stále trestným činom, rovnako aj prechovávanie omamných látok v areáloch vzdelávacích inštitúcií, zariadení starostlivosti o deti či na letiskách. Nezákonné je aj pašovanie drog cez hranice.

Uložiť článok

Najnovšie články