Foto: "Nemecký" kostol v Banskej Bystrici (Archív TASR/Branislav Račko)

Banská Bystrica mohla byť väčšou Levočou.

Požiar parížskej katedrály Notre-Dame bol nepochybne obrovskou tragédiou. Nakoniec však oheň nespôsobil také škody, že by sa stavba nedokázala zachrániť. Potrvá to síce roky, možno desaťročia a stáť to bude ohromné množstvo prostriedkov no nakoniec sa to podarí. Oheň bol pre pamiatky a mestá oveľa väčšou hrozbou v minulosti. A doplatili na ňu aj Slovensko. Napríklad v roku 1761 keď Banskú Bystricu postihol jeden z najničivejších požiarov v dovtedajíšch európskych dejinách. 

Zaujímavosť o Banskej Bystrici

Bol obrovský a extrémne ničiví. Dodnes sa hovorí, že bol to bol jeden z najväčších požiarov v Európe. Do histórie Banskej Bystrice sa 3. august 1761 zapísal poriadne hlboko. Medené mesto sa premenilo na postapokalypické miesto skazy a utrpenia. Celkovo pri požiari zomrelo viac ako 130 ľudí. Do tla zhorelo 305 zo 400 meštianskych domov. Táto udalosť navždy zmenila mesto pod Urpínom, no svoju daň si vyžiadala aj z pohľadu kultúrno-historického dedičstva Slovenska.

Foto: Pohľad na Banskú Bystricu (Archív TASR – Branislav Račko)

Požiar, ktorý sa v meste rozšíril z Medeného Hámra a za ktorý nesú zodpovednosť tesári, ktorí na uhlí varili baraninu, totiž postihol aj Kostol Nanebovziatia Panny Márie. Ten sa nachádza v jadre historického centra mesta dodnes a väčšina banskobystričanov mu nepovie inak ako nemecký. Je dominantou mestského hradného areálu a jednou z najznámejších a najkrajších pamiatok mesta. Od 13. storočia, kedy bol postavený prežil dva ničivé požiare. Jeden v roku 1500 a ďalší v roku 1761.

Foto: „Nemecký“ kostol v Banskej Bystrici (Archív TASR – Branislav Račko)
Foto: „Nemecký“ kostol v Banskej Bystrici (Archív TASR – Dušan Hein)

Obrovský požiar, ktorý postihol v roku 1761 Banskú Bystricu zničil podobne ako na Notre-Dame strechu nemeckého kostola. Poškodenie však v Banskej Bystrici bolo oveľa vážnejšie ako v Paríži. Strecha banskobystrického kostola sa prepadla a poškodila niektoré klenby. Čo je však pre kultúrne dedičstvo Slovenska smutnejšie, prepadnutá strecha pochovala aj drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa v kostole nachádzal. Oltár, ktorý bol vyšší ako ten slávny v Levoči, zhorel do tla a nič sa z neho nezachovalo.

Foto: „Nemecký“ kostol v Banskej Bystrici (Archív TASR – Branislav Račko)

Kostol Nanebovziatia Panny Márie v Banskej Bystrici nakoniec prežil. Bol zrekonštruovaný, no prišiel o jedinečný oltár, ktorý by mesto pod Urpínom dnes mohol presláviť ďaleko za hranice Slovenska. Nakoniec táto pocta ostala Levoči. Premenou po požiari si prešlo aj samotné mesto, ktoré prijalo niekoľko opatrení, aby sa zabránilo vzniku ďalšej podobnej katastrofe.

bbmesto.fara.skbbb.ske-obce.sk
Uložiť článok

Najnovšie články