Foto: Profimedia

Stonehenge odkryl ďalšiu záhadu.

Stonehenge je jedna z najväčších záhad na svete a vlastne dodnes poriadne nevieme, na čo v minulosti tento úkaz slúžil. Taktiež sa v spojitosti s ním objavujú stále nové zaujímavosti. O jednej z nich píše ScienceAlert.

Stovky dier

Niektorí ľudia si dokonca myslia, že túto 5000 rokov starú stavbu postavili mimozemšťania. Ku konšpiračným teóriám určite prispeje aj najnovší objav vedcov, ktorí v jeho okolí našli pomocou takzvanej archeologickej „biopsie“ sieť stoviek tajomných dier. Každá z nich je široká minimálne 2,4 metra. Na ploche 2,5 km2 ich je až 415.

Foto: Profimedia

Vedci síce nevedia, na čo presne tieto diery slúžili, no domnievajú sa, že majú nejakú spojitosť ceremóniami, ktoré sa tu kedysi zrejme konali. Ďalšie podobné diery našli vedci v okolí súčasného parkoviska. Tie sú však staršie ako samotný Stonehenge a súviseli s lovom zubrov či pozorovaním Mesiaca.

„Kombináciou nových techník geofyzikálneho prieskumu a vykopávaním presných výkopov náš tím odhalil jedny z najstarších dôkazov ľudskej činnosti, ktoré boli doteraz objavené v okolí Stonehenge,“ povedal archológ Nick Snashall.

Podľa vedcov tak ide o jasný dôkaz, že toto miesto bolo pre pradávnych lovcov mimoriadne dôležité ešte predtým, než tu bol postavený samotný Stonehenge. História týchto jám siaha pravdepodobne už od raného mezolitu, približne 8 000 pred Kristom, až po dobu bronzovú, približne 1 300 pred Kristom. Podobné diery sú síce v Spojenom kráľovstve a v severozádnej Európe bežným javov, no väčšinou nepresahujú šírku jedného metra.

0
Uložiť článok
Komentovať