Foto: Itafilm

Okrem češtiny zaznie v novej marvelovke aj slovenčina. Vďaka Marcele Laiferovej.

Premiéru ďalšej kapitoly unikátneho filmového konceptu Marvel Cinematic Universe (MCU) v podobe snímky Spider-Man: Ďaleko od domova (Spider-Man: Far From Home) si už od dnes budeš môcť vychutnať aj v slovenských kinách. Tunajšiemu divákovi bude najnovšia marvelovka o to bližšia, že filmári pri jej produkcii zavítali aj neďaleko Slovenska. Vďaka tomu budeme nielen my, ale aj diváci po celom svete počuť z pozadia jednej zo scén slovenskú pieseň.

Komiksová novinka Spider-Man: Ďaleko od domova na seba začala pútať najviac pozornosti po premiére predchádzajúceho filmu Avengers: Endgame. Samozrejme, o tom, že pokračovanie filmového Spider-Mana sa bude nakrúcať aj neďaleko Slovenska – v Rakúsku a Českej republike – sme vedeli. Nikto však ani len netušil, koľko toho u našich českých susedov filmári nakrútia a koľko scén z filmu sa tu napokon aj bude odohrávať.

Nakrúcalo sa v Česku, no počuť aj Slovensko

Do finálneho zostrihu, ktorý už od dnes môžeš vidieť aj v slovenských kinách, sa dostala pomerne podstatná časť deja a v Prahe hlavní hrdinovia na čele s Peterom Parkerom strávili viac ako 40 minút filmového času.

Foto: Itafilm

Okrem krás hlavného mesta Českej republiky, ku ktorému majú mnohí z nás blízko, ale tvorcovia filmu prekvapia novou marvelovkou aj slovenských divákov. Do jednej zo scén sa totiž rozhodli pridať skladbu od slovenskej speváčky Marcely Leiferovej. Moment, kedy je v scéne jej neznámejšiu skladbu s názvom Slnko počuť, istotne nejednému divákovi vyčarí úsmev na tvári. Nestáva sa totiž často, že sa v hollywoodskych veľkofilmoch objavuje slovenská hudba.

Nikto z divákov to netušil

Vzhľadom na to, že filmári zasadili podstatnú časť deja práve do metropoly Česka, každý očakával, že priestor dostanú najmä maličkosti blízke českému divákovi. Na prekvapenie všetkých (a istotne aj tamojších divákov) si však okrem českých nápisov v novom Spider-Manovi môže každý všimnúť aj spomínanú slovenskú pieseň. Priestor ale dostala aj česká hudba, či dokonca moderátor spravodajskej televíznej stanice ČT24 Michal Kubal. Ten v jednej z barových scén rozpráva o tom, že v Prahe sa objavili superhrdinovia – svojím rodným jazykom.

„Produkcia filmu oslovila ČT, či by mali o podobnú spoluprácu záujem. Brali sme to tak, že je to predovšetkým dobrá reklama pre značku a film uvidia milióny ľudí po celom svete,“ prezradil o svojom účinkovaní českému filmovému portálu Total Film moderátor relácie Události ČT, Michal Kubal.

Do slovenských kín prináša nového Spider-Mana distribučná spoločnosť Itafilm. Tá o použití Laiferovej piesne Slnko vo filme vedela. „Vedeli sme o tom asi mesiac dopredu, kedy sme film videli prvýkrát. Kontaktovali sme ohľadom toho aj londýnske Sony Pictures. Tí nám povedali, že máme čakať, či pesnička ostane aj vo finálnej verzii filmu. A ostala tam,“ prezradil portálu Interez PR manažér spoločnosti Itafilm, Marián Tesák.

Či o použití piesne vedela aj Marcela Laiferová, to netušia. „Neboli sme s pani Laiferovou v kontakte. Pieseň sa totiž nemohla používať ani v kampani a je tak len priamo vo filme,“ vysvetľuje Tesák. Doposiaľ menej známa skladba z Laiferovej repertoáru však na YouTube postupne zbiera viac prehratí a vyzerá to tak, že keď film po víkende uvidia milióny divákov po celom svete, počet zhliadnutí videa sa zvýši ešte viac.

Prísne strážená produkcia

Blízkosť produkcie najnovšieho Spider-Mana, samozrejme, nelákala pozornosť len tunajších fanúšikov. V čase, keď sa filmári spolu s hereckým ansámblom nachádzali na území Česka, zvýšila sa aj návštevnosť miest Praha a Liberec, pretože každý chcel vidieť produkciu tak veľkého projektu. Ako uvádza portál Liberecké noviny, len mestská radnica v Liberci odhaduje, že za 21 dní, počas ktorých sa filmári v meste nachádzali, zarobila viac ako 1 milión eur. Pľac chcel navštíviť aj manažment slovenského distribútra Itafilm.

„Chceli sme ísť pozrieť produkciu, keď sa filmári nachádzali práve v Liberci. Rozvrh nakrúcania bol ale veľmi prísny a nebol čas na žiadne oficiálne fotenie ani rozhovory. Pľac bol ešte k tomu všetkému aj prísne strážený,“ hovorí Tesák.

Diskusie ohľadom slovenského dabingu

Slovenská skladba aj pražské prostredie sú nepochybne lákadlom navyše najmä pre slovensko-českých divákov. V kinách je pre divákov pripravená 2D aj 3D verzia Far From Home, aj tá so slovenským dabingom, či v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

Na dabing sa pri podobne veľkých filmoch kladie veľký dôraz.  „Slovenský dabing má na starosti Sunrise Studio, pričom v úplne prvej fáze sa spolu o hereckom obsadení, samozrejme, rozprávame,“ vysvetľuje Tesák. „Pri hlavných úlohách má však finálne slovo opäť raz Londýn. Ak sa im hlas nepáči, musí sa obsadiť niekto iný.“ 

V slovenskom znení najnovšieho prírastku v ságe MCU tak môžeme počuť známe mená ako Dávid Hartl (Spider-Man), Kristína Svarinská (MJ), Ján Koleník (Quentin Beck/ Mysterio), Ivo Gogál (Nick Fury), Marián Miezga, Vladimír Kobielsky, Táňa Pauhofová, Andy Kraus, speváčka Tina či moderátor Šorty.

Lepší než Endgame

Peter Parker alias Spider-Man (Tom Holland) sa v novom pokračovaní so spolužiakmi vyberie na výlet do Európy a myslí si, že svoju úlohu superhrdinu môže aspoň na chvíli zavesiť na klinec. Vedúci agentúry S.H.I.E.LD., Nick Fury (Samuel L. Jackson), ho však na pokoji nenechá a chce od neho, aby sa pridal k novému, mimoriadne silnému a tajomnému superhrdinovi Mysteriovi (Jake Gellenhaal) a pomohol mu poraziť záhadných Elementals. To je však úplný opak toho, čo Spider-Man v tejto chvíli chce…

Už prvé reakcie zahraničných kritikov naznačujú, že Far From Home je fantastickou bodkou za Infinity Ságou a mega fiilmom Avengers: Endgame. Niektorí kritici sa dokonca nebáli novinku označiť za ešte lepší film ako bol prechádzajúci Endgame. O úspechu u slovenských divákov svedčia aj prvé reakcie tých, ktorí navštívili včerajšiu slávnostnú premiéru v Bratislave. „Film včera videlo okolo 700 ľuí v dvoch natrieskaných sálach a všetci boli viac než spokojní,“ dodáva Tesák.  To, či je tomu naozaj tak, sa môžeš presvedčiť aj vo svojom kine od 3. júla.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )