Foto: MovieStillsDB

Najzárobkovejší film so žiadnym Oscarom.

Rok 2019 menil rekordy filmového priemyslu. Návštevnosť kín stúpala nielen na Slovensku, ale aj vo svete a spoznali sme nového filmového rekordmana. Tým sa po miernych špekuláciách stala komiksovka Avengers: Endgame, ktorá sa po druhom uvedení v kinách stala najzárobkovejším filmom v dejinách svetovej kinematografie. Teraz si ale všetkými milovaná zostava superhrdinov pripísala na konto ďalší rekord. Chváliť sa ním však zrejme nebude.

Nestáva sa totiž často, že snímka, ktorá doslova berie pokladne kín útokom, neuspeje aj na poli filmových ocenení. Avengeri to však so svojou (zatiaľ) poslednou kapitolou Endgame dokázali. Neuspeli.

Finančný rekord neznamená aj ďalšie

Endgame celosvetovo zarobil 2 797 800 664 dolárov, čím je najzárobkovejším filmom kinematografickej histórie. Úspešnej komiksovke sa ale podarilo zlomiť aj ďalší rekord, a síce počet víťazstiev v prestížnych filmových oceneniach, informuje portál LAD Bible. Ak je totiž  film skutočným trhákom v tržbách, očakáva sa, že rovnaký názor naň nebudú mať len filmoví fanúšikovia, ale aj odborníci a kritici.

Pri Avengers: Endgame sa tak ale nestalo a tak sa finančne najúspešnejší film v dejinách môže pochváliť presne nula soškami v prestížnych oceneniach.

Foto: MovieStillsDB

Titanic ich mal jedenásť, Avatar troch, Avengeri žiadneho

Doposiaľ každý jeden film, ktorý sa na trón najzárobkovejších snímok kinematografie dostal, vyhral minimálne jednu cennú sošku Oscara. Vekofilm Titanic ich dokonca dokázal získať až 11 a zatiaľ posledný „majster medzi filmami“ a predchodca Endgame – Avatar – ich získal 3.

Avengers: Endgame je tak prvým filmom, ktorý síce zarobil najviac, no nemá na konte žiadne prestížne filmové ocenenie. Portál Fandom pri tejto príležitosti zverejnil na svojom profile na Twitteri aj grafiku, ktorá najzárobkovejšíe snímky a ich zisky Oscarov porovnáva.

Samozrejme, reč je v tomto prípade len o Oscaroch. Endgame bol totiž celkovo na rôzne ocenenia nominovaný na 96 cien, získať sa mu podarilo 36. Z tých najprestížnejších vo filmovom priemysle – Oscarov a BAFTA – si však žiadnu sošku neodniesol.

LAD Bible, Fandom, Wikipedia
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )