Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK

Boulderová stena BLOCK DOCK spĺňa európske aj svetové parametre.

Na tohtoročné letné olympijské hry pribudne hneď niekoľko športových disciplín. Okrem iných aj športové lezenie a to hneď v troch rôznych disciplínach. Lezenie na rýchlosť, lezenie na obtiažnosť a bouldering. Poslednú spomínanú si môžete vyskúšať aj vy hneď na niekoľkých miestach na Slovensku. Napríklad aj v Bratislave, kde koncom minulého roku otvorili najmodernejšiu boulderingovú stenu v hlavnom meste a najväčšiu na celom Slovensku.

Bouldering nie je klasické lezenie. Napriek tomu je základom pre lezenie na umelej aj klasickej skalnatej stene. Pri boulderingu sa nepoužíva lano, lezie sa do menšej výšky, z ktorej sa zoskakuje do mäkkých matracov. Disciplína slúži najmä na trénovanie lezeckého pohybu, techniky, hru s ťažiskom či výskoky. Ak je lezenie s lanom beh na dlhé trate, potom je bouldering šprint.

Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK

Najnovšia boulderová stena vyrástla koncom roku 2019 v bratislavskej Rači. Okrem toho je najmodernejšou v hlavnom meste a najväčšou na celom Slovensku. Na celkovej ploche 1000 m2 ponúka stenu s lezeckou plochou 650 m2 a výškou približne 4,5 metra. Ako nám prezradil Lukáš Kirsch, jeden z realizátorov projektu BLOCK DOCK, stena je porovnateľná s európskymi, ale aj svetovými formátmi. Na podobné podmienky podľa realizátorov Bratislava, ale aj celé Slovensko čakalo už viac ako 15 rokov.

Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK
Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK

Na boulderovej stene BLOCK DOCK trénuje okrem iných aj slovenská reprezentantka Vanda Michalková. So svojou formou je aktuálne najlepšou slovenskou lezkyňou a jedinou ašpirantkou o olympijskú miestenku. Zvládnuť však musí ešte posledné kvalifikačné kolá. Nová boulderová stena však ani zďaleka nemá slúžiť len profesionálom.

Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK
Bouldrová stena v Bratislave, foto: BLOCK DOCK

„Určená je pre všetkých od 4-ročných detí až po 80-ročných lezcov striebornou líškou odetých,“ tvrdí BLOCK DOCK. „Absolútny začiatočník nepotrebuje okrem nadšenia, menšej dávky entuziazmu a zmyslu pre humor v podstate nič. Ak by sa niekto ostýchal máme tu možnosť dlhoročných šikovných inštruktorov lezenia, ktorí vás potrebné naučia skrz detské tréningy alebo kurzy a skupinové lezenia pre dospelých. Ak nemáte lezecké topánky a iné pomôcky, k dispozícií je tiež požičovňa“.

Ak patríte medzi nadšencov lezenia alebo by ste si len chceli vyskúšať budúcu olympijskú disciplínu, najväčšiu boulderovú stenu na Slovensku nájdete v bratislavskej Rači na Púchovskej 14. BLOCK DOCK môžete sledovať aj na Instagrame, či na sociálnej sieti Facebook.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

4
Uložiť článok
Komentovať