Foto: Pixabay

Výber umelých lezeckých stien na Slovensku.

Zima pomaly končí a vy niekde vo svojom vnútri počujete hlások, ktorý vám hovorí, že je ten správny čas rozhýbať sa. Niečo na tom predsa len bude. Najmä Vianočné sviatky sú časom pokoja a absolútneho pohodlia, kedy je mäkučký gauč jedným z našich najlepších priateľov. Spoločne s novým rokom a návratom do práce potrebujeme prebudiť aj svoje telo, aby tak lepšie zvládalo opätovný zhon a to môžeme podniknúť aj prostredníctvom lezenia. 

V minulom roku sme pre vás pripravili vybrané lokality na území Slovenka, kde nájdete prírodné skaly, na ktorých si môžete vyskúšať tento adrenalínový šport. Ak ste to počas letných momentov nestihli alebo túžite okúsiť toto dobrodružstvo práve teraz, nemusíte sa obávať. Síce počasie ešte von ideálne nie je, vnútorné umelé lezecké steny sa nachádzajú vo vyhrievaných halách.

Na území Slovenska nájdeme desiatky verejných a súkromných priestorov venujúcich sa tomuto športu. Niektoré v sebe ukrývajú vysoké veže, na ktoré nesmiete vstúpiť bez bezpečnej sedačky a lana. Iné zas menšie, určené na bouldrovanie. V takom prípade lano nebudete potrebovať, ale mali by ste sa vybaviť veľkou dávkou trpezlivosti a sily. V nasledujúcom článku sme si pre vás pripravili výber lezeckých stien z každého kúta Slovenska.

Košice Lezecké boulder centrum Rozlomity

Lezecké centrum nachádzajúce sa neďaleko samotného centra Košíc si počas jedenástich rokov svojej existencie stihlo prejsť už aj rozsiahlou modernizáciou. Výsledkom tej je príjemný a presvetlený priestor ponúkajúci široké možnosti nie len pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matus Ficko (@mat_ficko),

V priestoroch Rozlomitov nájdete lezeckú a bouldrovaciu stenu, ale aj kaviareň s príjemnou obsluhou a malý obchodík zameraný na predaj lezeckého výstroja. V prípade, že nevlastníte vlastnú výstroj a zatiaľ ani nemáte v pláne zaobstarať si ju, môžete využiť službu požičovne výstroja.

Poprad – Woodrock

Po odstránení mohutnej lezeckej steny K2 z popradského nákupného centra Max, podtatranský región zaznamenal mierny deficit lezeckých priestorov. Tento problém prednedávnom vyriešil začiatok realizácie projektu mladého páru. Nazvali ho Woodrock a ako priestor si zvolili uzatvorenú výrobňu panelov. Síce objekt funguje približne od polovice mája 2017, ešte stále prebieha dokončovanie. Vo finálnej forme by však malo ísť o najvyššiu lezeckú stenu v Európe s výškou vyše 30m.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Annie (@annie._way),

Síce toto číslo znie hrozivo, nemusíte sa obávať. Tvorcovia si stanovili jasný cieľ a tým je možnosť lezenia pre každého. Na svoje si tak v tomto priestore príde skutočne každý.

Žilina – K2

Názov K2 v minulosti niesli až tri lezecké steny na Slovensku. Svoje sídlo mali v Poprade, kde daná už neexistuje. Ďalšie dve sú stále otvorené pre návštevníkov v Žiline a Bratislave. Zároveň si užívajú svoje výškové prvenstvo na Slovensku v západnom a strednom regióne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Richard Valenta (@richie_valenta),

Žilinská „kádvojka“ časom pokročila s dobou a taktiež zmenila svoju tvár. Majitelia sa rozhodli zmeniť celkovú lokalizáciu tohto objektu a presťahovali ho do väčších priestorov. Názov K2 tak nesie úplne nový priestor, poskytujúci zábavu a športové vyžitie všetkým vekovým kategóriám. V prípade priaznivého počasia v letných mesiacoch prevádzkovateľ sprístupňuje aj vonkajšiu lezeckú stenu.

Banská Bystrica – Pavúk

Neďaleko skalného útvaru Kalamarka, ktorý si v lete užíva davy lezcov poskytuje lezecké vyžitie lezecká stena Pavúk v Banskej Bystrici. V minulosti stena stála v obci Slovenská Ľupča, ale majitelia sa ju rozhodli priblížiť pravidelným lezcom aj verejnosti prostredníctvom jej presťahovania do krajského mesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patislav Španko (@patislavspanko),

V súčasnosti pozostáva z 9,3 metrov vysokej lezeckej steny a menšej „bouldrovky“. Obe sú situované v telocvični Gymnázia J.G. Tajovského a okrem stredoškolských študentov či poslucháčov Univerzity Mateja Bela poskytujú priestor aj pre laických záujemcov.

Považská Bystrica – Manín

Krytá lezecká stena Horského klubu Manín s primeranou výškou 12 metrov je postavená v bývalej budove obchodného domu Hypernova v centre mesta Považská Bystrica a predstavuje ideálnu rovnováhu rozloženia lezeckých ciest. Nezáleží na tom, či máte chuť na výšky alebo skôr na silový boulder tréning, v tomto objekte nájdete oboje.

Pre skúsených lezcov máme aj prekvapenie. Od septembra 2018 predstavili na stene úplne nové cesty. Na drevenom podklade tak neostala žiadna stará a môžete opäť naplno skúšať svoje limity.

Bratislava – K2

Snáď najznámejšia a s určitosťou najväčšia lezecká stena na Slovensku sa nachádza práve v Bratislave. Podobne ako v Žiline, aj táto je pomenovaná po druhej najvyššej hore sveta, K2. V jej priestoroch môžete nájsť skutočné širokú ponuku od posilňovne, cez veľké množstvo lezeckých stien, ciest a bouldre. Zaujímavosťou je aj K2-kový Monster, lezecká stena v tvare monštra, na ktorej si taktiež otestujete svoje limity. Na Slovensku tak niet podobného miesta, kde by ste mohli šplhať po obrovskej ruke mohutnej postavy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Sokol (@sokolmatej),

V prípade, že sa zatiaľ necítite na samotné lezenie, ale radi by ste prišli do bližšieho kontaktu s týmto športom, môžete sa prísť pozrieť na celoslovenské súťaže v rôznych lezeckých kategóriách, ktoré každoročne tento objekt hostí. Špecialitou tohto objektu sú aj otváracie hodiny, ktoré potešia prevažne nočné sovy. Otvorené majú v niektoré dni takmer až do polnoci.

Uložiť článok

Najnovšie články