Ilustračná fotografia: Unsplash

Aj toto je jeden z dopadov viery v hoaxy.

Koronavírusová kríza zasiahla vo veľkej miere celý svet. Mnoho obyvateľov jednotlivých krajín však okrem overených správ, ktoré vydávajú priamo vlády, čoraz viac verí aj nezmyselným konšpiráciám, ktoré majú čoraz častejšie aj fatálne následky. Na jeden hoax uverila aj štvorčlenná rodina z Bieloruska. Tá sa pred koronavírusom rozhodla ukryť v lese.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na tom by, samozrejme, nebolo nič zvláštne. Mnohí sa totiž kvôli ochrane seba a svojich blízkych rozhodli utiahnuť do úzadia a dodržiavať sociálny odstup. Štvorčlenná rodinka však nikomu o tom, že plánuje odísť zo svojho domu v podstate nepovedala a v lese sa schovávala zo strachu, že budú očipovaní. Informoval o tom český portál iDnes.cz s odvolaním sa na spravodajský web Tut.by.

Uverili hoaxom o čipovaní

Rodina s dvomi násťročnými deťmi zo svojho domu odišla v septembri. Po dva a polmesačnom pátraní ich našli ukrývať sa vo vojenskom stane minulú sobotu. K definitívnemu úteku do hôr mala rodinku vyhnať reportáž pochybného televízneho kanálu, v ktorej boli prezentované informácie o čipovaní ľudí počas vakcinácie. Išlo o hoax.

Susedia o rodine prezradili, že sú členmi istej náboženskej komunity a viacerých susedov mali presviedčať o tom, že čoskoro nastane apokalypsa a každý sa musí niekde ukryť. Oni to napokon urobili v lese.

Podľa informácií webu iDnes rodina pred odchodom vo veľkej miere nakupovala konzrevy s jedlom, pohánku a drogériu. Vo svojom dome v dedinke Zadvore po odchode zanechali odkaz, že „odišli cestovať do veľkej zeme“.

Nepozorná matka

Dva a pol mesiaca po štvorčlennej rodine pátrala polícia i dobrovoľníci. Nájsť sa ich živých a zdravých podarilo po tom, čo niekto uvidel matku v priľahlej obci a túto skutočnosť nahlásil orgánom.

Rodina je dnes už zo svojho úkrytu v pralese doma. Najskôr boli niekoľko dní v nemocnici, po zdravotnej prehliadke ich však pustili domov.

Podobné hoaxy o čipovaní počas celoplošného testovania či podávania vakcíny proti novému koronavírusu sa šíria aj slovenským internetom. Tu však (zatiaľ) k takýmto krajným riešeniam zo strany obyvateľov nedošlo.