Wikimedia (Carwil)

Tušili ste o meste menom Arcosanti?

V Arizonskej púšti leží stavba, ktorá nikdy nebola dokončená, no mala byť veľkou víziou budúcnosti. Mesto navrhol prestížny taliansky architekt Paolo Soleri, ktorého snom bolo vytvoriť metské laboratórium, kde by každodenné aktivity boli poháňané len prirodzenými zemskými zdrojmi. Ako uvádza Science Alert, Soleri svoju víziu nazval metská implózia. Hovoril totiž o mieste s vysokou hustotou obyvateľstva bez znečistenia, čo chcel vyriešiť elimináciou áut a ciest.

Namiesto žiaroviek by boli miestnosti osvetlené prirodzeným svetlom a namiesto klimatizácie by tieň poskytovala zeleň. Ako sa však výstavba mesta tiahla, rôzne iné svetové metropoly prebrali Soleriho nápady. Mestá ako Katar sú v súčasnosti bežne vybavené potrubím na odpad, robotickými pracovníkmi, dronovými taxíkmi či solárnymi strechami. Malajzia chce zaviesť samopolievací systém pre rastliny a samočistiace okná, zatiaľ, čo Toronto plánuje spustiť vyhrievané cesty pre autonómne vozidlá. Zdá sa, že v čase, kedy môžme objednávku urobiť cez kiosk, skutočne žijeme v budúcnosti, ako si ju predstavoval Ridley Scott či Luc Besson.

Foto: Flickr (Roͬͬ͠͠͡͠͠͠͠͠͠͠͠sͬͬ͠͠͠͠͠͠͠͠͠aͬͬ͠͠͠͠͠͠͠ Menkman)

Architekt však so svojím zámerom vôbec nebol mimo a jeho nápady sú aktuálne aj dnes. Napriek tomu, že pôvod mesta Arcosanti môžeme hľadať v 60. rokoch. Soleri chcel zaviesť veci ako susedstvá bez dopravy, lokálne zdroje pre potraviny či solárnu energiu. Toto sú veci, ktoré ešte dnes nie sú všade samozrejmosťou a snažíme sa ich implementovať do každodenného života.

Wikimedia (Cody)

Soleri nedisponoval veľkým množstvom financií ani sponzormi a tak aj vyzerala výstavba tohto miesta. Priestor zaplatila pôžička a pri výstavbe pomáhali Solerimu študenti, umelci či nezávislí filmári, pre ktorých bolo Arcosanti dobrovoľným projektom. Aj samotný Soleri sa podieľal na výstavbe svojho utopistického raja. V Arcosanti v súčasnosti žije približne 80 obyvateľov. Tí, ktorí tu prežívajú až do dnes, si hovoria Arconauti a zarábajú minimálnu mzdu za to, že udržujú chod mesta. Týždenne pracujú štandartných 40 hodín.

Wikimedia (Cody)

Od Soleriho smrti ubehlo 6 rokov. Odkedy vyrástla v Arcosanti posledná budova však prešlo už viac 30 rokov. A zdá sa, že proces výstavby sa nadobro zastavil. Ľudia, ktorí tu žijú vedú alternatívny spôsob života, no z mesta sa zrejme nikdy nestane to, čo bolo pôvodným zámerom a víziou Soleriho.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články