foto: MoviestillsDB

Tento rok bol pre sci-fi žáner mimoriadne štedrý.

Dočkali sme obrovského výberu kvalitných projektov. Možno až priveľkého, keďže medzi veľkými hráčmi sa našli aj prepadáky. Najväčším prekvapením bol neúspech nových X-Menov, no keďže sa premiéra kryla s dvomi Marvel filmami, nie je sa čomu čudovať. Víťaz je v tomto prípade jasný… no čo ostatné filmy zo science fiction žánru, ktoré sme mali tento rok možnosť vidieť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Glass

ČSFD: 65 %
IMDB: 6,7/10

Január sa nám otvoril s príchodom filmu Glass (Sklenený) režiséra M. Night Shyamalana. Film uzavrel trilógiu, ktorá bola započatá už v roku 2001 filmom Vyvolený. Relatívne prednedávnom mal premiéru film Rozpoltený, kde sa až v potitulkovej scéne ukázalo, že ide o nadväzujúce dielo. Sklenený túto sci-fi hororovú sériu zhrnul a veru, dalo by sa to aj lepšie. Stále však ide o skvelé dielo, ktoré by si však pýtalo viac času na dokončenie, keďže pôsobí dosť chaoticky.

I Am Mother

ČSFD: 65 %
IMDB: 6,8/10

Okrem toho na začiatku roka zavítalo niekoľko premiér aj na Netflix. Pomerne dôležitou a rozhodne zaujímavou, bol titul I Am Mother. Toto science fiction dielo rozpráva o dospievajúcom dievčati, ktoré vychoval materský droid. Stalo sa tak po masovej skaze ľudskej rasy, no dievčaťu sa obracia celý svet hore nohami, keď sa odrazu stretne s iným človekom. Film mal určite viacero svetlých momentov, no inšpirácia čerpaná z námetu Ex-Machina je veľmi citeľná. Napriek tomu sa však I Am Mother javí ako originálne dielo, ktoré vás určite nenechá chladnými.

Captain Marvel

ČSFD: 71 %
IMDB: 6,9/10

Captain Marvel, ktorý mal premiéru začiatkom tohto roka bol mimoriadne príjemným prekvapením. Namiesto toho, aby sme dostali ďalší prázdny film, ktorý stavia najmä na CGI, sme mohli vidieť skutočne strhujúci príbeh, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala nostalgia. Dej je totiž zasadený do 90. rokov a tak sme sa konečne dozvedeli aj to, ako Nick Fury prišiel o oko.

Avengers: Endgame

ČSFD: 84 %
IMDB: 8,5/10

Okrem dvoch fantastických marveloviek v podobe Captain Marvel a nového Spider-Mana sme sa dočkali aj veľkolepého finále Avengers. V prípade takejto rozsiahlej série a absurdného množstva postáv by sa ľahko mohlo stať, že dej posledného filmu bude chaotický a zbytočne preplnený. Na naše veľké prekvapenie však boli poslední Avengeri fantastickí a dvojica bratov Russovcov, ktorí sa postarali o réžiu, môže byť naozaj pyšná na to, ako tieto filmy uzavrela.

Men in Black: International/ Muži v čiernom: Globálna hrozba

ČSFD: 52 %
IMDB: 5,7/10

Od nových Mužov v čiernom zrejme nikto nemal veľké očakávania. Chémia medzi dvojicou hlavných postáv bola žalostne slabá, no obaja herci aj napriek tomu dokázali ohúriť divákov svojou charizmou. Napriek tomu to však nie je dobré známa dvojka Jonesa a Smitha a to je cítiť aj na kvalite filmu, keďže dvojica hercov bola nosným pilierom celej série. Typické prvky v podobe vtáčích záberov či obľúbenej zvučky, tu však sú prítomné a tak sme si aspoň mohli zaspomínať vo novom kabáte.

Ad Astra

ČSFD: 66 %
IMDB:
6,9/10

Samozrejme niečo celkom iné bolo dielo Ad Astra. Fantastické dobrodružné dielo je pohlcujúcom introspektívou do hlavy muža v strednom veku, ktorá nesie na pleciach svoje bremená aj bremená svojho otca. Nádherný film, ktorý hovorí o mužstve, toxickej maskulitnite aj vzťahoch muža so svojim otcom a celým svetom, si naozaj zaslúžil svoje kladné hodnotenia zo strany kritikov aj divákov.

Gemini Man/ Blíženec

ČSFD: 67 %
IMDB: 6,9/10

Ďalší prepadák, ktorý žiaľ nedostal toľko pozornosti, ako si zaslúžil. Gemini Man mal byť podľa všetkého trhák. No žiaľ, nestalo sa… Ťažko povedať na čom film pohorel, no potenciál na úspech skutočne mal. Po finančnej stránke sa síce nedostavil, no tvorcom sa podarilo doručiť nám naozaj originálny a strhujúcu snímku. Will Smith si tu zahral dvojúlohu seba a svoju mladšiu verziu, pričom pri nakrúcaní bola využitá omladzovacia technológia.

Terminator: Dark Fate/ Terminátor: Temný osud

ČSFD: 73 %
IMDB: 6,5/10

Jedna z posledných premiér, ktoré sme mali možnosť vidieť nezlyhala na ziskoch, no s určitosťou môžeme povedať, že filmy o Terminátorovi mali skončiť s tretím dielom. Linda Hamilton síce podáva opäť slušný výkon, no ani samotný Cameron nezachránil sériu, ktorá mala svoje záverečné titulku už v roku 2003. Obecne vzaté ide určite o skvelý film, lenže rozhodne nepatrí do série filmov o Terminátorovi.

 

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články