Foto: MovieStillsDB

Rok 2019 sa pomaly, ale isto blíži ku koncu.

Ešte predtým, ako sa s ním však rozlúčime, musíme absolvovať niekoľko nevyhnutných opatrení. Tak napríklad — osláviť Vianoce a zreferovať to najlepšie, čo sme v tomuto roku videli. Tradične si rozdelíme tohtoročnú tvorbu na kategórie podľa žánrov. A ako ste sa už zrejme dovtípili, zoznam senzácii roka 2019 započneme komédiami.

Zombieland: Double Tap/ Zombieland 2: Rana istoty

ČSFD: 78%
IMDB:  7,2/10

Zombieland sa vrátil s druhým pokračovaním. Film mal pritom dokončený scenár už v roku 2017, no do kín sa dostal až na desiate výročie svojho predchodcu. Na strieborné plátno sa vrátili postavy v podobe Woodyho Harrelson, Emmy Thompson a Jesseho Einsenberga. Svet Zombielandu nebol obohatený len o nové dobrodružstvo, ale aj niekoľko nových hrdinov. Návrat kultovky sa kvalitatívne priblížil k pôvodnému filmu, čím sa tvorcovia svojim fanúšikom skutočne zavďačili.

Once Upon a Time in Hollywood/ Vtedy v Hollywoode

ČSFD: 81 %
IMDB: 7,9/10

Tento rok prišiel do kín konečne aj dlho-očakávaný, deviaty film Quentina Tarantina, ktorý prehlásil, že počas svojej kariéry vytvorí len 10 filmov. Tiež padli tvrdenia o tom, že sa následne odoberie k písaniu románov a divadelných hier, pretože má pocit, že svetu filmu už dal všetko, čo vedel. Film sám o sebe síce nie je priamočiarou komédiou, no má veľké množstvo zábavných prvkov. Mimo toho je však len ďalšou Tarantinovkou, ktorú nie je možné žánrovo zaradiť. Viac sa dozviete v recenzii na našom webe.

The Beach Bum

ČSFD: 54 %
IMDB: 5,5/10

Okrem iného nás veľmi príjemne prekvapil aj projekt Beach Bum, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala ikona strieborného plátna Matthew McConaughey. Mimoriadne populárny Texasan tento rok začal vyučovať herectvo a tak sa z neho na staré kolená stal profesor. Vo filme Beach Bum stvárnil starnúceho spisovateľa, ktorý má rád rýchle autá, drogy a hovorí si Moondog. Óda na plážového povaľača rozpráva o neobyčajnom životnom príbehu, ktorý prekračuje všetky konvenčné medze.

Dolemite Is My Name

ČSFD:  67 %
IMDB: 7,4/10

Eddie Murphy si tento rok užíva celkom slušný comeback. Okrem pokračovania filmu Coming to America sa podpísal aj pod netflixácky projekt Dolemite is my name. Ten rozpráva o vzniku filmu Dolemite a okúzľuje veľmi podarenou atmosférou filmového zákulisia a 70. rokov.

Murder Mystery

ČSFD:  54 %
IMDB: 6/10

Pri Netflixe sa ešte chvíľu zdržíme. Adam Sandler totiž tento rok opäť spojil sily so stále pôvabnou Jennifer Aniston a vznikol film Murder Mystery. Istým spôsobom by sa dalo povedať, že išlo o okopčený formát knižiek Agathy Christie s veľmi osviežujúcim prostredím 21. storočia. Film, ktorý sa na nič nehrá, je pravdepodobne najlepšou feel-good komédiou tohto roku, akú nám streamovací gigant priniesol.

Always Be My Maybe

ČSFD: 62 %
IMDB: 6,8/10

Stále však netreba zabúdať na asian-american komédiu Always be my maybe. Film s alternovaným názvom piesne Mariah Carey, Always be my baby, rozpráva o dvojici mladých ľudí, ktorých rozdelili a opäť spojili životné skúsenosti. Vo filme sa na krátky moment objavil aj Keanu Reeves. Niekoľko scén, v ktorých si zahral sám seba prispelo k fenoménu, ktorým sa herec tento rok stal v internetovej popkultúre.

The Hustle/ Podfukárky

ČSFD: 57 %
IMDB: 5,4/10

Podfukárky sú tiež veľmi milým prekvapením, ktoré priniesol rok 2019. Na prvý dojem totiž tento snímok môže pôsobiť ako archetyp nevydarenej komédie so sileným či dokonca až trápnym humor. Opak je však pravdou. Herečky Anne Hathaway a Rebel Wilson majú dohromady neuveriteľnú chémiu a film vás zaručene udrží v (pobavenom) kŕči od začiatku dokonca.

The Dead Don’t Die

ČSFD: 54 %
IMDB: 5,5/10

Tento rok nás nesklamal ani jeden u najväčších artových filmárov, Jim Jarmusch. Ten už v minulosti prišiel s upírskou tematikou vo filme Prežijú len milenci. V tomto prípade však išlo skôr o hĺbavú love-story. Dead Don’t Die je naopak len divný, typicky Jarmuschovský a naozaj originálny. Aj napriek tomu, že ide o zombie komédie, rozhodne nečakajte žiadny Zombieland. Adam Driver a Bill Murray vás zoberú na neobyčajnú cestu do nenapodobiteľného filmového sveta.

Long Shot/ Stará láska nehrdzavie

ČSFD: 71 %
IMDB: 6,9/10

Ak už sa bavíme o príjemných prekvapeniach, určite netreba zabúdať na film Long Shot. Ide o jeden z najlepšie hodnotených filmov Setha Rogena. Po jeho boku si vo filme zahrala aj Charlize Theron. Mimoriadne vplyvná žena, ktorá sa nenechal uniesť chlapčenským šarmom detinského novinára sa musí rozhodnúť medzi kariérou a láskou a tiež znovu objaviť svoju podstatu.

Booksmart/ Šprtky to chcú tiež

ČSFD: 60 %
IMDB: 7,2/10

Celý zoznam napokon uzavrieme titulom Booksmart. Film Olivie Wilde dostal preklad Šprtky to chcú tiež. Nenechajte sa však zmiasť názvom filmu, ktorý by mohol budiť dojem plytkej komédie. Práve naopak, Booksmart je veľmi chytrý film, ktorý má neobyčajný humor, dokáže reflektovať na súčasný spoločenský stav a zároveň nám ukazuje, že nech sme navonok kýmkoľvek, každý z nás má v sebe divocha, ktorý sa z času na čas potrebuje utrhnúť z reťaze.

Najnovšie články