Foto: interez.sk

Firma nemá s mestom uzavretú zmluvu.

Ako sme vás nedávno informovali aj my, Bratislavčan Tomáš odchádzal z košických vianočných trhov sklamaný po tom, ako si od neho v jednom zo stánkov vypýtali predávajúci 50 eur za tri cigánske v žemli. Ukázalo sa však, že predávajúci nemá zmluvu s mestom, a teda na trhoch by vôbec predávať nemal, informuje web Korzár Košice.

Predávajú bez zmluvy

Radnica reagovala na prípad, ktorý zviditeľnil košické vianočné trhy na celom Slovensku, podaním podnetov regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej obchodnej inšpekcii a Finančnej správe, aby predajcu preverili. Finančná správa si vyžiadala od mesta ako organizátora trhov a prenajímateľa predajných miest zoznam jeho nájomcov.

Na pokladničných bločkoch zo spomínaného stánku figuruje firma Edisan. Tá však nemá žiadnu zmluvu s radnicou. Mesto totiž na toto predajné miesto uzavrelo zmluvu so spoločnosťou Swinpet. Práve názov tejto spoločnosti figuruje aj na bločku, s ktorým sme z trhov odchádzali po tom, ako nás z pôvodne zmieňovaného stánku poslali preč. Táto firma má podľa informácií webu Korzár Košice zmluvu aj s Mestskými lesmi na nájom dreveného stánku.

Foto: interez.sk

Mesto čaká na vyjadrenie ďalších orgánov

Obe firmy majú sídlo na tej istej košickej adrese. V Edisane bola donedávna spoločníčkou Božena Petriková z Košíc a nahradil ju Gabriel Lach zo Sene. Vo Swinpete, ktorý má nájomné zmluvy na miesto a stánok, zas figurujú Košičania Štefan a Marián Petrikovci.

Firma Edisan by sa s najväčšou pravdepodobnosťou ani nemohla uchádzať o prenájom, lebo za posledných šesť rokov vykazuje nulové tržby, pričom nevykonávala prakticky žiadnu činnosť. Podľa podmienok mesta však musí uchádzač o predaj jedla vykonávať túto činnosť nepretržite minimálne dva roky a celoročne pôsobiť v gastronomických službách.

Mesto sa zatiaľ nevyjadrilo, či došlo k porušeniu nájomnej zmluvy a čaká na vyjadrenie ďalších orgánov. „Mesto Košice nie je kontrolným orgánom a zo zákona nemôže na rozdiel od niektorých štátnych orgánov ukladať pokuty. Takisto nemôžeme odstupovať od zmlúv na základe statusov a diskusií na sociálnych sieťach,“ reagoval podľa Korzára hovorca košickej radnice Dušan Tokarčík.

Uložiť článok

Najnovšie články