Tutanchamónov sarkofág Foto: Exclusive to The Times, Public domain, via Wikimedia Commons

Vedci podrobili chemickej analýze dýku, ktorú pred tisíckami rokov zdedil egyptský kráľ Tutanchamón.

Tutanchamónova dýka vyvoláva množstvo otázok, na ktoré vedci ani po rokoch skúmania stále nemajú odpovede. Ukázalo sa napríklad, že nebola vyrobená v Egypte a pravdepodobne je ukutá z meteoritu. Chemická analýza odhalila nové tajomstvá.

Odkiaľ sa vzala dýka vyrobená z meteoritu?

Pred tisíckami rokov dostal Tutanchamónov starý otec do daru zvláštnu dýku. Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Meteoritics & Planetary Science, vedci sa rozhodli, že ju opätovne podrobia chemickej analýze. Odborníkov zaujímalo napríklad to, ako bola vôbec dýka vyrobená. Výsledky ukázali, že na výrobu boli použité techniky, ktoré v tom čase v Egypte neboli bežné. Ako píše portál IFL Science, myslia si preto, že dýka bola vyrobená niekde inde.

Do analýzy sa vedci pustili ešte v roku 2020 v archeologickom múzeu v Káhire. Podrobne skúmali, akým spôsobom bola zbraň vyrobená, ale aj to, aké zložky obsahuje. Okrem iných prvkov sa v dýke podarilo objaviť napríklad sulfid železa. Fascinujúce však nie je len to, čo dýka obsahuje, ale najmä rozloženie jednotlivých elementov.

Foto: Griffith Institute, University of Oxford, T. Matsui et al 2022, Meteoritics & Planetary Science

Čepeľ má priečne šrafovanú štruktúru, ktorej sa hovorí Widmanstättenov vzorec. Tá sa vyskytuje aj v meteoritoch, ktoré sa radia do kategórie oktaedritov. V dýke sa okrem toho uchoval aj troilit (minerál sulfidu železa), čo spolu so štruktúrou naznačuje, že zbraň bola ukutá zvláštnou technikou pri nízkej teplote – menej ako 950 °C.

Kráľ Tutanchamón ju zdedil po starom otcovi

Pôvod dýky, s ktorou bol kráľ Tutanchamón pochovaný, však ostáva aj napriek rozsiahlym výskumom aj naďalej neznámy. Zlatá rukoväť bola pravdepodobne vyrobená za pomoci vápennej omietky, teda adhezíva, ktoré v tom čase už v rôznych kútoch sveta síce využívané bolo, no v Egypte sa ešte nejaký čas neobjavilo. Vedci sa preto nazdávajú, že dýka môže pochádzať napríklad z oblasti Anatólie (Malej Ázie).

Aj v písomnostiach, kde je dýka zmieňovaná, sa píše, že ju Amenhotepovi III., teda Tutanchamónovmu starému otcovi, daroval panovník kráľovstva Mittani po tom, čo sa Amenhotep III. oženil s jeho dcérou. Tutanchamón sa následne stal jedným z dedičov, ktorému sa dýka časom dostala do rúk.

Foto: en:User:MykReeve, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

To, že dýka nebola vyrobená v Egypte, potvrdila už štúdia, ktorej výsledky boli publikované v roku 2016 v časopise Meteoritics & Planetary Science. Už vtedy analýza vykonaná za pomoci röntgenu ukázala, že zbraň je vyrobená z materiálu, ktorý nepochádza z tohto sveta, pravdepodobne z meteoritu.

Uložiť článok

Najnovšie články