K prejavom nejedného psychiatrického ochorenia patria bludy. Napríklad, človek si myslí, že ho niekto prenasleduje alebo že je spasiteľom. Čo sa však stane, ak sa v jednej psychiatrickej liečebni zrazu ocitnú traja muži, pričom každý z nich si o sebe myslí, že je Ježiš? Psychiatrovi Miltonovi Rokeachovi sa naskytla jedinečná príležitosť, rozhodol sa preto experimentovať. Ako to dopadlo?
V roku 1959 sa Rokeach rozhodol, že prinúti k spolužitiu troch psychiatrických pacientov, Leona Gabora, Josepha Cassela a Clydea Bensona. Každý z nich trpel schizofréniou, liečil sa v psychiatrickej nemocnici v michiganskom meste Ypsilanti a všetci si mysleli, že sú spasitelia. Psychológ Milton Rokeach si totiž myslel, že takýmto spôsobom si muži uvedomia, že nemôžu byť spasiteľmi všetci traja, teda ním nie je ani jeden z nich.
Takéto delúzie sa vyskytujú u psychiatrických pacientov aj dnes a ničím výnimočným neboli ani v minulosti, sú jedným z príznakov schizofrénie ale aj iných ochorení. Rokeachovi traja pacienti boli rôzneho veku a vykonávali odlišné povolania. Aj priebeh ich ochorenia sa líšil.
Keď sa v jednej miestnosti stretnú traja spasitelia
Napríklad, Joseph mal v čase experimentu 58 rokov a v nemocnici strávil už 20 rokov svojho života. 70-ročný Clyde trpel okrem schizofrénie zároveň aj demenciou a bojoval so závislosťou od alkoholu, mal rád rybárčenie a rád spomínal na čas, keď pracoval na železniciach. 38-ročného Leona prijali do psychiatrickej liečebne po tom, čo nútil svoju matku, aby ho uznávala ako Boha.
Spájala ich len bludná predstava, že sú všetci traja Ježišom. Rokeach si preto povedal, že ich všetkých usadí v jednej miestnosti a konfrontuje ich s tvrdením, že Mesiáš je predsa len jeden. Odvolával sa na Bibliu.
Samozrejme, takéto stretnutie bolo pre pacientov nepríjemné a bránili sa. Obviňovali ostatných dvoch z podvodu a každý z nich trval na tom, že je jediným skutočným spasiteľom v miestnosti. Napätie sa čoraz viac stupňovalo.
Muži na seba začali navzájom pokrikovať a správali sa nepriateľsky. Jeden z pacientov, Leon, sa vyjadril, že takéto sedenia boli mučením a Rokeach sa im počas nich istotne snažil vymyť mozgy. Napriek tomu, že videl, že je to pacientom nepríjemné, psychiater s experimentovaním nechcel prestať.
V knihe Testované na ľuďoch sa o tomto príbehu ešte dozviete:
- Kto bola Madame Yeti Woman a prečo jednému z pacientov posielala listy
- Ako sa situácia zmenila, keď muži niekoľko týždňov strávili spolu nielen sedenia s Rokeachom, ale aj svoj voľný čas
- Prečo musel byť experiment napokon ukončený
- Aký osud čakal troch mužov, ktorí o sebe verili, že sú spasiteľmi
Nahlásiť chybu v článku