Foto: Profimedia

S týmto trikom sa môžete stretnúť prevažne v Taliansku.

Turistami vyhľadávané veľkomestá sú známe svojou kultúrou, architektúrou, históriou či gastronómiou, no, žiaľ, sú zároveň plné podvodov a turistických pascí. Príkladom je aj obľúbené Taliansko, kde veľmi často funguje podvod s náramkom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď sa v posledných rokoch na turistické podvody upozorňuje podstatne výraznejšie, stále sa nájdu ľudia, ktorí podvodníkom naletia, respektíve nie sú skúsení a dostatočne oboznámení s problémom. Taliansko je jednou z najnavštevovanejších európskych krajín, jeho kultúra a história láka ročne v priemere 90 miliónov turistov, čo zároveň robí dokonalú pôdu pre podvodníkov.

Foto: Unsplash

Nejde však o nevýhodné výmenné kurzy v zmenárni, ani o vreckárov. Podvod, ktorý je na scéne zopár rokov, sa týka obyčajných lacných náramkov. Ak ste v minulosti boli „obeťou“ podobného prípadu, viete, o čom budú nasledujúce riadky. Celé sa to totiž vždy začína veľmi milo a príjemne.

Začne to pekne

V Ríme, Miláne či vo Florencii sa nachádzajú desiatky pamiatok, okolo ktorých sa sústreďuje veľké množstvo ľudí — turistov. A práve tieto miesta sú rajónom podvodníkov. V drvivej väčšine ide o afrických nelegálnych prisťahovalcov, ktorí sa k vám priblížia a začnú konverzáciu jednou z účinných a naučených fráz ako „Odkiaľ si?“, „Ako sa máš?“ či „Máš krásny úsmev“.

Foto: Unsplash

Ak turista odpovie, debata pokračuje ďalším kolom, najčastejšie sa to týka krajiny, z ktorej turista pochádza. Cieľom však nie je žiadna krádež. Muži vám totiž počas „diskusie“ začnú viazať na ruku náramok z lacnej látky. Ak odmietnete, povedia vám, že ide o darček, ktorý je zadarmo, že je to prejav lásky, solidarity, priateľstva a podobné citovo zafarbené frázy.

Tvárte sa, že daný človek neexistuje

Keď sa teda predstavenie skončí a vy sa dáte na odchod, vtedy začne hlavný bod programu. Daný podvodník vás dobehne a začne si pýtať peniaze. Argument, že vám to dával zadarmo, je v tej chvíli už dávno preč. Väčšinou rovno vytiahnu telefón, kde vám ukazujú fotky svojich detí. To má, samozrejme, roztopiť srdcia a prinútiť turistu vybrať peňaženku. Ide však o podvod, ktorý je v Taliansku už roky sofistikovane zakorenený.

Ako sa vyhnúť, respektíve prerušiť kontakt s podvodníkom? Aj keď sa to môže zdať akokoľvek ľahké, títo muži robia podvody, aby prežili, čiže presne vedia, ako sa správať. Ak si myslíte, že obyčajné „nie“ ich odradí, ste na omyle. Web pre cestovateľov radí, aby ste od podvodníka odišli ráznym a rýchlejším krokom. Druhou alternatívou je tváriť sa, že daný človek tam ani nie je, akoby proste zmizol. Túto taktiku dokonca využíva aj množstvo domácich.

Uložiť článok

Najnovšie články