J. Richard Gott, Robert Vanderbei a David Goldberg, arXiv 2021

Mapy, na ktoré sme zvyknutí, majú svoje "muchy".

Zobrazovanie nášho sveta na mape je náročná činnosť. Zem je v podstate guľa (aj keď istá skupina ľudí by mohla namietať) a ak potrebujete niečo, čo má tri rozmery previezť do dvojrozmernej dimenzie a pokúsite sa to urobiť, často skončíte s nereálnym zobrazením. Vo výsledku sú tak na mape roztiahnuté oblasti, nesprávne zobrazené krajinami či časti sveta, ktoré sa tam ani nenachádzajú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mercator nie je dokonalý

Najznámejšia mapa, ktorú si predstaví asi každý a stretávajú sa s ňou už žiaci na základnej škole na hodinách geografie, je mapa v Mercatorovej projekcii, uvádza IFL Science. V tomto prípade ide o valcovú projekciu mapy. Predstaviť sa to dá tak, že si zoberieme zemeguľu, ktorú umiestnime do valca a každý bod zo zemegule premietneme na valec.

Táto mapa bola veľmi užitočná pre námorníkov, lebo zachováva neskreslené uhly a vytýčený smer plavby sa tak zhodoval s realitou. Táto mapa však nezobrazuje skutočný pomer veľkosti krajín k realite a skreslenie najviac vidieť, keď sa pozeráme na póly. Dobrým príkladom je Grónsko, ktoré sa, napríklad, v porovnaní s Afrikou javí gigantické, no v skutočnosti by pri priložení zaberalo iba 1/14 rozlohy tohto kontinentu.

Mercatorovu projekciu a skutočnú veľkosť krajín veľmi pekne zobrazuje táto animácia:

Najpresnejšia mapa

Mercatorovo zobrazenie bolo dokonca obviňované z toho, že zobrazuje koloniálne mocnosti ako veľké v porovnaní napríklad s Afrikou, ktorá pri Mercatore má takmer neskreslenú veľkosť. Vznikli tak aj iné mapy, známe je tiež Gall-Petersovo zobrazenie, ktoré opäť nie je dokonalé. Zobrazuje síce presné plošné miery objektov, avšak deformuje tvary.

Gall-Petersovo zobrazenie Zeme. Foto:  CC BY-SA 3.0, Link

Preto sa Richard Gott, emeritný profesor astrofyziky na Princetonskej univerzite v New Jersey spolu s kolegami pokúsil vytvoriť vlastnú mapu, ktorá by tieto problémy odstránila. Vytvorili tak obojstrannú mapu zobrazujúcu buď východnú a západnú pologuľu, alebo severnú a južnú.

J. Richard Gott, Robert Vanderbei a David Goldberg, arXiv 2021

Pomocou tejto mapy sa môže merať vzdialenosť medzi dvomi bodmi presnejšie ako na akejkoľvek inej mape. Aj táto mapa má ale svoje nepresnosti, no je podľa nich najreálnejšia zo všetkých používaných. Ak ale chcete čo najlepšie zobrazenie, použite glóbus, aj keď aj ten nie je dokonalý, keďže Zem nie je dokonalou guľou.

Uložiť článok

Najnovšie články