Foto: The.doctor.vale, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Stanica UVB-76 je prezývaná tiež bzučiak a od roku 1976 vysiela rovnaký zvuk na frekvencii 4 625 kHz.

Prvé vysielanie stanice UVB- 76 začalo už v spomínanom roku 1973. Jej prezývka Buzzer, teda bzučiak, je príznačná kvôli vydávanému zvuku. Neskôr bolo zistené, že zvuk pochádzal z mestečka Povarovo, ktoré sa nachádza neďaleko Moskvy. Stanica však od roku, kedy začala vysielať, viackrát zmenila svoje miesto.

Záhadná stanica

Rusko sa nikdy k existencii či k funkcii tejto stanice nevyjadrilo, čo jej dodáva na tajomnosti. Najpravdepodobnejší dôvod, prečo vysiela na tejto frekvencii, je pritom prostý. Frekvenciu chce takýmto štýlom zabezpečiť, aby ju nikto iný nevyužíval a mali ju k dispozícii.

Foto: Janm67, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Menej pravdepodobné teórie hovoria o pozorovaní zmien v ionosfére, či dokonca, že ide o spúšťač jadrových zbraní. V prípade, ak by bolo Rusko zničené a signál by zanikol, jadrové strely by sa automaticky odpálili na už vopred stanovené miesta. Táto teória je ale skôr konšpiráciou.

Občas je monotónny signál prerušený hlásením v ruštine. Ide spravidla o kódové hlásenie využívajúce hláskovaciu tabuľku. Tieto správy boli najprv výnimočné, no od roku 2010 sa ich frekvencia zvýšila. 17. októbra 2016 vysielala stanica UVB-76 najmenej 18 rôznych správ za menej ako 24 hodín.

Pravdepodobne úradovali hackeri

Stanica teraz opäť vyvoláva špekulácie, keď na nej zaznel hit Gangnam Style, ako informuje IFLScience.

Taktiež sa tam objavili zvuky, ktoré keď sa prehrajú cez spektrálny analyzátor, tak sa premieňajú na mémy.

Príčinou týchto podivných správ budú pravdepodobne hackeri, ktorým sa na krátku chvíľu podarilo frekvenciu obsadiť. Po krátkom momente totiž tieto zvláštnosti prestali a stanica sa vrátila ku svojmu obvyklému pípaniu a bežným hláseniam.

0
Uložiť článok
Komentovať