Foto: Unsplash

Podmienky pre digitálnych nomádov upravuje čoraz viac štátov.

Digitálny nomád je pojem, ktorý sa v našom okolí objavil len nedávno, pričom vo svete má už pomerne silné ukotvenie. O koho v podstate ide, ako sa ním môžete stať aj vy a hlavne, v ktorej krajine je digitálnym nomádom najlepšie? O tom všetkom sa dozviete v našom článku o tomto modernom spôsobe života. 

V článku sa dočítate aj:

  • kto je digitálny nomád;
  • aké krajiny podporujú tento koncept;
  • ktoré štáty sa pridávajú k jednoduchým vízam;
  • ako je na tom Slovensko a digitálne nomádstvo;
  • kam sa oplatí odísť ako digitálny nomád.

Pojem digitálny nomád sa začal používať najmä v 90. rokoch minulého storočia, kedy sa vo veľkom rozmohla možnosť pracovať na diaľku a zároveň úsporne cestovať po svete. Technologický postup zabezpečil, že moderné notebooky s pripojením na internet mohli poskytnúť svojmu majiteľovi pracovné prostredie prakticky kdekoľvek na svete.

Ilustračná foto: Unsplash

Kto je digitálny nomád?

Podmienkou digitálnych nomádov je len počítač a pripojenie na internet, ktoré je v dnešnej dobe dostupné aj na tých najodľahlejších miestach našej planéty. Digitálny nomád je teda osoba, ktorá pracuje na diaľku z akéhokoľvek miesta na svete.

Tento životný štýl sa často spája s ľuďmi, ktorí nechcú byť dlho na jednom mieste. Digitálni nomádi sa často presúvajú do iných lokalít a väčšinou ide o pracovné pozície, ktoré si nevyžadujú prítomnosť v kanceláriách, či na nejakom konkrétnom mieste, píše Visibility.

Ilustračná foto: Unsplash

Najčastejšie k digitálnemu nomádstvu majú povolania ako grafik, programátor, copywriter, content manager či bloger, čiže z veľkej časti ide o freelancerov, ktorí nepracujú striktne len pre jednu firmu, ale manažujú si svoj pracovný čas podľa svojich plánov a záujmov.

Ak sa pýtate, či a ako to je vôbec medzi ľuďmi populárne, tak len v USA sa za rok 2020 prihlásilo k digitálnemu nomádstvu až 11 miliónov ľudí.

Podmienky nie sú jednoduché

Aj keď sa to vzhľadom na technologické a cestovateľské vymoženosti môže zdať ako veľmi jednoduché, aj vo svete digitálnych nomádov platia prísne pravidlá. Najčastejšie rozoberanou témou sú nomádske víza. Ide o to, že väčšina digitálnych nomádov pracuje v cudzej krajine, no využívajú len turistické víza, čo je teda zakázané.

Ilustračná foto: Unsplash

Po svete tak začali štáty rozdávať tzv. nomádske víza, ktoré sú špeciálne upravené práve pre týchto „pocestných pracujúcich“. Nezískate občianstvo ani trvalý pobyt, no je to jediná legitímna cesta k tomu, keď chcete pracovať z krajiny, na ktorej návštevu sú víza nevyhnutné. Platí to najmä o Spojených štátoch amerických, Južnej Amerike, ale aj Ázii.

Web, ktorý sa zaoberá práve týmto druhom víz, upozorňuje aj na 3 absolútne kľúčové podmienky, ktoré musí splniť každý žiadateľ o nomádske víza. Povinnosťou je vek 18 rokov, stabilný mesačný príjem a potvrdenie, že vašu prácu môžete vykonávať z akékoľvek miesta na svete. Dane a ostatné poplatky si určuje každý štát samostatne, upozorňuje Visa Guide.

Čo sa týka víz a povolení, je veľký rozdiel, odkiaľ pochádzate, a kam sa chystáte ako digitálny nomád odísť. Napríklad, v rámci Európskej únie je to pre Európanov bez obmedzení. Pozor si však musíte dať pri cestovaní do vzdialenejších kútov sveta.

Kto s tým začal

Možno je to ťažšie uveriteľné, no prvým štátom, ktorý predstavil nomádske víza, bolo v roku 2019 Estónsko. Za ním nasledovalo Nemecko, Gruzínsko, Barbados či Island. Do dnešného dňa sa zoznam rozšíril na 54 štátov, vrátane Českej republiky.

Ilustračná foto: Unsplash

V Česku sú napríklad podmienky nastavené tak, že víza stoja približne 120 eur a pri ich vybavovaní musíte ručiť bankovým účtom, na ktorom je najmenej 4 734 eur. Presnejšie podmienky o každom štáte si môžete pozrieť aj na webe Citizenremote.

Ako je na tom Slovensko?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články