Foto: Reprofoto Youtube / Oklahoma County Detention Center

John Basco bol väzeň, ktorý musel celé hodiny počúvať melódiu detskej piesne Baby Shark.

Podľa výpovedí boli väzni v americkej Oklahome nútení počúvať dookola pieseň pre deti, ktorá sa stala svetovým hitom. V tomto prípade sa však špekuluje, že zosnulého Johna mohla doslova dohnať k smrti, keďže v minulých rokoch bol vystavovaný pomerne veľkej porcii tejto piesne. 

John Basco bol 11. septembra o 4:06 ráno väzenským inštitútom v americkom štáte Oklahoma vyhlásený za mŕtveho. Išlo o väzňa, ktorý si odpykával trest za distribúciu drog. Za mreže sa dostal len tento štvrtok po veľkej razii, no ani omylom nešlo o jeho prvé zadržanie, píše NY Post.

Foto: Oklahoma County Detention Center

Vo väzení sedel s krátkymi prestávkami už od 90. rokov minulého storočia. V roku 2000 dostal desaťročný trest za vraždu, no o 7 rokov neskôr ho pustili. Odsúdený bol aj pred rokom 2019, kedy bol podľa výpovedí obeťou veľmi špecifického mučenia od dozorcov.

Dva mesiace nekonečného počúvania

V roku 2020 totiž Basco a ďalší traja spoluväzni pomocou poverených právnych zástupcov podali sťažnosť na dozorcov Gregoryho Cornell Butlera Jr. a Christiana Charles Milesa. Tí mali na odsúdených používať nevídaný a pomerne bizarný spôsob trestov a mučenia. Ako k prípadu informuje LAD Bible, muži mali spútaní a otočení čelom k stene počúvať štvorhodinové opakovanie detskej piesne Baby Shark.

Hit, ktorý ovláda internet od roku 2016, má na svojom konte už vyše 11 miliárd zhliadnutí, čo z neho robí najsledovanejšie video na platforme YouTube. Aj keď u detí sa táto pieseň teší veľkej popularite, pre Basca a jeho spoluväzňov bola utrpením.

Ako dodáva LAD Bible, Baby Shark hral väzňom niekoľko hodín bez prestávky celé dva mesiace medzi novembrom a decembrom 2019. Právny zástupca Cameron Spradling tak len pár dní po smrti 48-ročného kriminálnika obvinil už bývalých dozorcov aj správcu väznice, keďže smrť svojho klienta pripisuje následkom mučenia hudbou.

Obhajca žiada spravodlivosť

Spradling opisuje spojitosť medzi mučením piesňou Baby Shark a smrťou Johna Basca ako veľmi znepokojujúcu okolnosť, ktorá sa musí spravodlivo vyriešiť.

„Skutočne ma to trápi. Neviem, ako je možné, že jedna z obetí v kauze „Baby Shark“ zomrie len tri dni po tom, čo nastúpi do výkonu trestu,“ cituje slová obhajcu portál The Oklahoman.

Príčinu smrti drogového dílera bude v nasledujúcich dňoch v spolupráci s vyšetrovateľmi zisťovať štátny posudkový lekár. Zatiaľ tak nie je isté, či je Bascove úmrtie spojené so psychickými problémami, na ktoré sa väzni po dvojmesačnej „terapii“ piesňou Baby Shark sťažovali.

Najnovšie články