Foto: unsplash

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo psíky vrtia chvostom?

Mnoho ľudí si myslí, že pes vrtí chvostom vtedy, keď sa z niečoho teší. Môže to byť pravda, no je to trochu komplikovanejšie. Vedci sa pokúsili prísť na to, čo za tým je a čo vrtenie chvostom znamená. Takéto sú výsledky najnovšej štúdie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci zisťovali, prečo pes vrtí chvostom

Pre majiteľov domácich miláčikov nie je nič hrejivejšie, ako prísť domov a vidieť psa, ktorý nadšene vrtí chvostom na privítanie. Ako ale píše web Smithsonian Magazine, vedcom sa stále nepodarilo prísť na to, prečo vlastne psíky vrtia chvostom. V novej štúdii publikovanej v stredu v časopise Biology Letters uvádzajú niekoľko teórií.

Ľudia si myslia, že pes, ktorý vrtí chvostom, je šťastný, podľa odborníkov je to ale komplikovanejšie. Jedno z možných vysvetlení, známe ako hypotéza domestikačného syndrómu, súvisí s domestikáciou psov človekom, ktorá sa začala už pred 35 000 rokmi. Možno bolo vrtenie chvostom správanie, ktoré ľudia neúmyselne vyselektovali ako prijateľné a vhodné, pretože bolo spojené s inými preferovanými vlastnosťami, ako je krotkosť alebo priateľskosť voči ľuďom.

Foto: unsplash

Iná teória predpokladá, že ľudia si počas domestikácie vedome alebo nevedome vybrali vrtenie chvostom, pretože ich priťahujú rytmické podnety. Samozrejme, sú to len teórie a nie každý s nimi súhlasí. Niektorí sú naozaj skeptickí voči myšlienke, že by pes vrtel chvostom preto, lebo sa ľuďom páči rytmickosť tohto pohybu.

Vynára sa mnoho otázok

V rámci nového výskumu autori preskúmali viac ako 100 štúdií o tomto správaní a zhrnuli svoje zistenia. Z doterajších výskumov napríklad vyplynulo, že psy vrtia chvostom predovšetkým v rámci komunikácie. Čo je v protiklade s tým, ako používajú chvosty iné zvieratá. Niektoré, napríklad kone, ho používajú na odháňanie múch. Klokany používajú svoj chvost ako silnú piatu končatinu, ktorá im pomáha poháňať sa vpred.

Foto: unsplash

Čo sa psov týka, vedci sa domnievajú, že vrtenie viac doprava znamená, že pes je zvedavý a chce sa priblížiť. Zatiaľ čo vrtenie doľava súvisí s neistotou. Nízke vrtenie chvostom, keď psy sťahujú chvost k zadným nohám, sa tiež spája s neistotou a podriadenosťou. Zaujímavé je, že tieto rozdiely dokážu rozoznať a analyzovať aj iné psy, nielen človek.

Vedci ale stále majú viac otázok, ako odpovedí. Napríklad, do akej miery pes vedome ovláda svoj chvost a do akej miery je vrtenie nevedomé? Ak pes príde o chvost, alebo ho má veľmi krátky, ovplyvní to jeho schopnosť komunikovať?

Uložiť článok

Najnovšie články