Foto: Pexels

Službu môžete využiť na niekoľkých miestach.

Je ich rok čo rok viac, s čím, celkom pochopiteľne, narastajú aj obavy Slovákov. Reč je o kliešťoch – nepríjemných parazitoch, ktoré napádajú nielen zvieratá, ale aj ľudí. Tak ako v minulosti sa dnes už ale nestretávame s ľahostajnosťou, keď si na tele nájdeme prisatého kliešťa. Tento parazit totiž môže prenášať viaceré ochorenia a vírusy. Obavy o zdravie sú tak na mieste.

Na Slovensku sa vyskytuje približne 20 druhov kliešťov, z toho len približne 4 útočia na človeka, psa alebo mačku. Samozrejme, v minulosti panovalo presvedčenie, že kliešte nepredstavujú prakticky žiadne riziká. Z kože sa dajú veľmi rýchlo odstrániť, čo už dnes dokážeme aj sami bez potreby vyhľadávania lekára.

Prenášač viacerých ochorení

O čom sa už v minulosti ale menej vedelo a hovorilo, je to, že kliešť býva často prenášačom viacerých infekčných chorôb spôsobovaných baktériami alebo vírusmi. Medzi tie najčastejšie patria lymská borelióza, kliešťová encefalitída, babezióza, erlichióza či anaplazmóza a ďalšie.

Toto: TASR (František Iván)

Dnes sa dá ochoreniam prenášaným kliešťami predchádzať rôznymi spôsobmi. Najúčinnejšou ochranou zostávajú repelenty, ktorých je na trhu niekoľko druhov a očkovanie v prípade existujúcej vakcíny. Na Slovensku sa očkuje proti kliešťovej encefalitíde a očkovanie je možné hocikedy v priebehu roka, no najvhodnejšie je začať v zimných mesiacoch, pretože počas zimy je aktivita kliešťov nízka a náš organizmus má dostatok času na to, aby si dokázal vytvoriť protilátky.

Polovicu sumy za očkovaciu látku vám poisťovňa preplatí

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde môžu absolvovať už deti od 1 roka a väčšina slovenských zdravotných poisťovní každú dávku vakcíny prepláca do 50 % výšky ceny za dávku. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky, ceny sa pohybujú do 35 eur za dávku.

Ilustračná foto: Pexels

Dôležité je podotknúť, že očkovanie nechráni pred samotným prisatím kliešťa, ale pred ochorením, ktoré prisatý kliešť môže prenášať.

Prisatého kliešťa nevyhadzujte, ale otestujte

Ak si po prechádzke v lese alebo na lúke, alebo pokojne aj medzi panelákmi na sídlisku, pretože kliešte sú dnes už doslova všade, tohto parazita na tele nájdete, čím skôr ho odstráňte. A ak si chcete byť istí, či kliešť, ktorý sa na vás prisal, nie je prenášačom niektorého z ochorení, môžete si to dať zistiť v niektorom zo špecializovaných stredísk.

Tie ponúkajú služby otestovania odobratého kliešťa, nie všetky však dokážu zistiť všetky ochorenia, ktoré kliešť prenášať môže. So službou medzi prvými pred rokmi prišiel Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied, ktorý za poplatok v rámci výskumu ponúka službu pre verejnosť. Tou je vyšetrenie kliešťa na prítomnosť patogénov, konkrétne borélií, anaplaziem, rickettsií a babézií. V prípade záujmu o vyšetrenie kliešťa je nutné ho doručiť osobne alebo poštou s vyplnenou objednávkou, ktorú nájdete na webe SAV.

Ilustračná foto: Pexels

Vyšetrovaniu kliešťov sa ale postupne začali venovať aj špecializované laboratóriá, ktoré núkajú široké spektrum vyšetrení. Robia ich strediská ako Agel, Synlab, Medirex, Unilabs, ale aj oddelenia niektorých slovenských nemocníc.

Ak si chcete dať kliešťa vyšetriť, je nutné ho odobrať opatrne a celého aj s hlavičkou ho zaslať do vami zvoleného strediska podľa presného postupu. Ten má výskumné stredisko zverejnený na svojich webových stránkach. Výsledky vedia laboratóriá doručiť od 2 do 7 dní.

Uložiť článok

Najnovšie články