Slovenská radosť po prvom góle

Slováci majú za sebou piaty zápas na domácich majstrovstvách sveta.

Slovensko si dnes v piatok zápase na Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji zmeralo sily s reprezentáciou Francúzska. Bez väčších problémov sme ich dokázali zdolať a potvrdili sme úlohu favorita.

Prvá tretina začala našou výraznou aktivitou, ktorou sme si hneď v druhej minúte vynútili presilovú hru. Tú sa nám ale nepodarilo využiť. V piatej minúte sa stala kuriózna situácia, po ktorej musela byť hra prerušená. Nášmu brankárovi Rybárovi sa povolil betón a odpadol mu z nohy. V siedmej minúte sme mali opäť možnosť zahrať si v presilovej hre o jedného muža. Aj keď sa nám ku koncu presilovky podarilo Francúzov zatlačiť, ani z tejto početnej výhody sme nevydolovali gól. V poradí tretiu presilovku sme si zahrali v 13. minúte. Tú sa nám už našťastie podarilo využiť, skóroval Richard Pánik v čase 13:25. Ten sa musel overovať aj videorozhodcom, ktorý ho ale po dlhšom dohadovaní uznal. Bol to prvý gól Richarda Pánika v reprezentačnom drese, v ktorom odohral už 25 zápasov.

Gólová dorážka Richarda Pánika
Gólová dorážka Richarda Pánika, foto: TASR – Martin Baumann

Dve minúty pred koncom zápasu sa dostal do samostatného zájazdu Lantoši, no nedokázal ho premeniť. Iba o 30 sekúnd neskôr sa to isté udialo aj na druhej strany, Fleury-ho nájazd však vychytal Rybár. 50 sekúnd pred koncom sa nám podarilo streliť druhý gól zápasu, Feherváryho strelu krásne tečoval Sukeľ. Prvá tretina skončila 2:0 v náš prospech.

Róbert Lantoši v samostatnom nájazde
Róbert Lantoši v samostatnom nájazde, foto: TASR – Martin Baumann

Druhú tretinu sme opäť odštartovali aktívne. Po našej strele vyrazil francúzsky brankár strelu iba na hornú konštrukciu bránky, pár sekúnd po nej sme boli opäť faulovaní a zahrali sme si svoju štvrtú presilovku v zápase. Aj túto výhodu sme dokázali využiť, po krásnej akcii skóroval blafákom Libor Hudáček. V obrovskej šanci sa však ocitli aj Francúzi, keď sa rútili dvaja na nášho brankára. Mali sme ale šťastie a neinkasovali sme gól. Hneď na to sme sa do protiútoku dostali aj my, no gól nepadol ani po tejto akcii.

Libor Hudáček prekonáva v presilovke francúzskeho brankára Floriana Hardyho
Libor Hudáček prekonáva v presilovke francúzskeho brankára Floriana Hardyho, foto: TASR – Martin Baumann

Zápas sa mierne obrátil a náš protivník si dokázal vypracovať niekoľko dobrých šancí. V 12. minúte sme mali hrať po faule v oslabení, no Francúzi dokázali využiť pretrvávajúci tlak a inkasovali sme gól na 1:3. V 15. minúte Černák trafil hokejkou jedného z Francúzov, a my sme museli hrať opäť v oslabení. Ani tejto početnej nevýhode sme sa nedokázali ubrániť a Francúzsko znížilo na 2:3. Náš súper úplne ožil a nám sa do hry dostávalo oveľa ťažšie, ako na začiatku tretiny. 3 minúty pred koncom sme sa však dokázali udržať dlhšiu dobu v útočnej tretine a vyslali sme na bránku niekoľko striel. Svojou aktivitou si vypýtal Liška faul a 2 minúty pred koncom sme si zahrali svoju piatu presilovú hru v zápase. Nepodarilo sa nám ju využiť a druhá tretina skončila 2:3.

Gólová radosť Francúzska
Gólová radosť Francúzska, foto: TASR – Martin Baumann

Slováci vstúpili do tretej tretiny fantasticky. Už v 16. sekunde dokázal Erik Černák streliť gól na 4:2. V 1. minúte bol vylúčený Marko Daňo po súboji, ktorý nemal byť ohodnotený ako nedovolený. Museli sme to však rešpektovať a brániť sa. Túto úlohu sme zvládli a dokonca sme dokázali aj skórovať, zaslúžil sa o to Michal Čajkovský po skvelej práci Buca za bránkou. Iba pár sekúnd po presilovke Francúzov, sme po hokejke v tvári Hudáčeka hrali presilovú hru aj my. Tú sme dokázali 5 sekúnd pred koncom využiť, gól strelil po nezištnej prihrávke Marka Daňa, Ladislav Nagy.

Ladislav Nagy pri strelení 6. gólu Slovenska
Ladislav Nagy pri strelení 6. gólu Slovenska, foto: TASR – Martin Baumann

Zápas sme kontrolovali a Francúzov sme nepúšťali do vyložených šancí, naopak, vypracovávali sme si ich my. Do vyložených sa dostali Tatar aj Lantoši, no francúzskeho brankára sa im nepodarilo prekonať. 2 minúty pred koncom sme ale prepadli v útoku a po prečíslení Francúzov sme inkasovali 3. gól. Do konca zápasu sa už však nič nestalo a Slovensko zdolalo Francúzsko 6:3.

Šiesty zápas turnaja odohráme zajtra, 18. mája o 20:15 s tímom Veľkej Británie.