Foto: Ilustračné (MS2015/TASR - Michal Svítok )

Všetky potrebné informácie k MS 2019 na jednom mieste.

Vypukne to už v piatok o 16:15. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú už za rohom a ako každý rok sa znovu stávajú celospoločenskou udalosťou. Posilňuje to aj fakt, že najväčší hokejový sviatok tento rok hostí práve Slovensko. Ak sa ho chystáte osláviť aj vy, potom vám tento článok pomôže získať všetky potrebné informácie, či už sa chystáte zápasy sledovať z domu, z fanzóny alebo priamo z tribún štadiónov. 

Záverečná nominácia Slovenska

Do záverečnej nominácie slovenskej hokejovej reprezentácie pre domáce majstrovstvá sveta sa nedostali obranca Mário Grman a útočníci Tomáš Marcinko a Samuel Buček. Dvadsaťpäťčlenný káder oznámil v stredu (8.5.2019) generálny manažér SR Miroslav Šatan. Celú nomináciu si môžete pozrieť v našom článku.

Kto, kde a s kým hrá?

Na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji sa už tradične predstaví 16 krajín rozdelených do dvoch skupín. Podobne ako v roku 2011 sa aj tentokrát bude hrať v dvoch najväčších slovenských mestách a teda v Bratislave a v Košiciach. Oproti roku 2011 sa však slovenskí hokejisti v základnej časti turnaja predstavia v Košiciach. Krajiny vylosované do skupiny A teda základnú časť odohrajú na štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Rozdelenie skupín na MS 2019 bude vyzerať nasledovne. 😉 👇

Gepostet von 2019 IIHF Ice Hockey World Championship Slovakia am Dienstag, 22. Mai 2018

Do štvrťfinále už klasicky postupujú najlepšie štyri tímy z oboch skupín, z ktorých po vzájomnom zápase vzniknú dve semifinálové dvojice. Ak Slovensko postúpi do štvrťfinále, svoj zápas už neodohrá v Steel Arene, ale v Bratislave. Turnaj majstrovstiev sveta v hokeji však nemá len svojich víťazov, ale aj porazených. Do nižšej divízie zostúpia dva tímy s najnižším počtom bodov. Výnimku má len Švajčiarsko, ktoré zostúpiť nemôže, keďže hostiteľskou krajinou budúcoročného turnaja. Vzhľadom na to, že sa však švajčiarski hokejisti minulý rok prebojovali až do finále je tento scenár pomerne nepravdepodobný. Obhájiť zlatú medailu z roku 2018 sa určite budú pokúšať Švédi. Slovensko sa v aktuálnom rebríčku IIHF nachádza na 10. mieste, no všetci dúfame, že sa na domácej pôde našim hokejistom podarí zabojovať „aspoň“ o semifinále.

Foto: Prípravný zápas Slovensko – Veľká Británia (TASR/Oliver Ondráš)

Svetový rebríček IIHF

 • 1. Kanada
 • 2. Švédsko
 • 3. Rusko
 • 4. USA
 • 5. Fínsko
 • 6. Česko
 • 7. Švajčiarsko
 • 8. Nemecko
 • 9. Nórsko
 • 10. Slovensko
 • 11. Lotyšsko
 • 12. Dánsko
 • 13. Francúzsko
 • 14. Bielorusko
 • 15. Slovinsko
 • 16. Kórea

Zápasy našich hokejistov

Majstrovstvá sveta odštartujú prvými zápasmi už v piatok o 16:15. Z A-skupiny to bude duel medzi Fínskom a Kanadou a v Bratislave sa proti sebe postavia Rusi a Nóri. Prvý zápas na turnaji odohrajú Slováci v piatok o 20:15 kedy nastúpia v atraktívnom dueli so Spojenými štátmi americkými. Posledný zápas v základnej časti odohrajú naši 21. mája o 16:15 proti Dánsku.

 • 10. mája (piatok) o 20:15, USA – Slovensko
 • 11. mája (sobota) o 20:15, Slovensko – Fínsko
 • 13. mája (pondelok) o 20:15, Slovensko – Kanada
 • 15. mája (streda) o 20:15, Nemecko – Slovensko
 • 17. mája (piatok) o 16:15, Francúzsko – Slovensko
 • 18. mája (sobota) o 20:15, Veľká Británia – Slovensko
 • 21. mája (utorok) o 16:15, Slovensko – Dánsko

Vstupenky

Vstupenky na zápasy majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji je možné zakúpiť prostredníctvom portálu ticketportal. Dostupné sú vstupenky na jednotlivé zápasy, jednodňové vstupenky, vstupenky na skupinu, tím, či permanentky na celý priebeh turnaja. K dispozícii sú stále aj vstupenky na jednotlivé zápasy našich hokejistov s výnimkou duelu s Francúzskom, ktorý ticketportal ohlasuje ako vypredaný (v rámci jednozápasovej vstupenky). Cena lístka na zápas slovenských hokejistov v základnej skupinovej časti turnaja začína na 60€. Pozor si treba dať na nákup lístkov od neoficiálnych predajcov či prostredníctvom internetu, kde sa už pred začiatkom turnaja objavili falošné vstupenky, s ktorými ostanete akurát tak smutne postávať pred štadiónom. Tie sa otvárajú vždy 90 minút pred začiatkom duelu.

Foto: Polícia v rámci akcie Macejko zadržala falošné lístky na MS 2019 (TASR/Polícia SR)

RTVS

Ak nepatríte k tým, ktorí si potrpia na štadiónovú atmosféru, verejnoprávna televízia má pre vás pripravený bohatý hokejový program, ktorý si budete môcť vychutnať z pohodlia vlastnej obývačky. Okrem toho, že odvysiela všetkých 64 zápasov priamo v televíznom vysielaní, dostupné budú v HD kvalite, aj v živom vysielaní cez internet. Pre divákov má RTVS pripravené moderné vysielacie štúdiá ako v Bratislave tak aj v Košiciach. Výsledkom bude v priemere 9-12 hodín hokejového vysielania denne počas celého turnaja.

Foto: Predstavenie Zimného štadióna Ondreja Nepelu pred MS 2019 (TASR/Dano Veselský)

Fanzóny

Fanzóny ponúkajú akýsi zlatý stred medzi sledovaním zápasov na štadióne a v pohodlí domova. Prichystať sa môžete na živú atmosféru spolu s ďalšími divákmi, ale aj súťaže a rôzne aktivity partnerov podujatia. Oficiálne fanzóny sa budú nachádzať na Trnavskom námestí, pred Istropolisom v Bratislave a v košickom Kulturparku. Slovenský zväz ľadového hokeja navyše pripravil pre fanúšikov aj ďalších 5 Kaufland fanzón, ktoré sa budú nachádzať v Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Martine a Poprade. Otvorené budú každý hrací deň vždy hodinu pred prvým zápasom.

Kde zaparkovať a aké obmedzenia očakávať

V spojení s udalosťou takých rozmerov, akými sú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji je treba počítať aj dopravným náporom, problémami s parkovaním a dopravnými obmedzeniami. V oboch mestách, v Bratislave aj v Košiciach, sú preto pripravené pre fanúšikov záchytné parkoviská či posilnené spoje mestskej hromadnej dopravy. Ak máte lístok na niektorý zo zápasov MS, cestovať MHD môžete v daný deň úplne zadarmo.

Záchytné parkoviská v Bratislave (viac ako 1 140 parkovacích miest)

 • Tyršovo nábrežie
 • futbalový štadión ŠKP Dúbravka
 • Zlaté piesky
 • bývalé Technické služby (Technická ulica)
Foto: Záchytné parkoviská v Bratislave (zdroj: IIHF)

Záchytné parkoviská v Košiciach (približne 1300 parkovacích miest)

 • OC Metro, Americká trieda 2
 • Hypermarket TESCO, Trolejbusová ul.
 • OC Kaufland, Popradská ul.
 • OC Hornbach, Moldavská cesta
 • OC Optima, Moldavská cesta
 • OC Cassovia, ul. Pri prachárni
 • Parkovisko pri Hádzanárskej hale, Alejová 2 (súkromné, platené)
Foto: Záchytné parkoviská v Košiciach (zdroj: IIHF)

Počas MS v hokeji sa v Bratislave a Košiciach treba pripraviť aj na dopravné obmedzenia. Tie sa najviac dotknú ľudí žijúcich v bezprostrednej blízkosti hokejových štadiónov. V Bratislave sa obmedzenia budú týkať ulíc Bajkalská, Trnavská a Vajnorská v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto a ulicami Trnavská, Jégeho, Záhradnícka a Bajkalská v mestskej časti Bratislava-Ružinov. Do tejto zóny sa počas MS dostanú len rezidenti s pobytom na týchto uliciach, čo budú kontrolovať príslušníci mestskej polície. Regulácia dopravy začne už 6. mája, naplno bude platiť od 9. mája. S obmedzeniami treba počas MS rátať od 13:00 do 24:00 hod, v prípade dňa s tromi zápasmi už od 10 hodiny ráno.

Foto: Dopravné regulácie a obmedzenia v Bratislave (zdroj: IIHF)
Foto: Dopravné regulácie a obmedzenia v Bratislave (zdroj: IIHF)

V Košiciach sa dopravné obmedzenia a dopravná regulácia dotkne ulíc Štúrova, Žižkova, Nerudova, Jánošíkova a Kukučínova. Časť Kukučínovej ulice pri Kulturparku sa pre fanzónu uzavrie úplne a to od 8. do 26. mája. Na Nerudovu, Žižkova a Jánošíkovú ulicu sa dostanú iba miestni rezidenti. Štúrovu ulicu bude polícia regulovať počas presunu fanúšikov do Steel Areny.

Foto: Dopravné regulácie v Košiciach (zdroj: IIHF)

Vlakom na hokej

Cestovať na zápasy majstrovstiev sveta do Bratislavy či Košíc môže byť už z vyššie uvedených odstavcov prinajmenšom trochu stresové. Železničná spoločnosť Slovensko však ponúka pokojnejšiu a ekologickejšiu alternatívu. Je ním „hokejové ícéčko“ IC 521 Macejko, ktoré medzi Bratislavou a Košicami premáva už od začiatku marca, no počas MS bude posilnené o ďalšie vozne. V deň skupinových zápasov slovenskej reprezentácie bude z Košíc smerom do Bratislavy vypravený aj špeciálny spoj odchádzajúci po 23. hodine. Na každého cestujúceho čaká v mimoriadnom vlaku navyše aj darček v podobe fanúšikovského šálu.

Foto: IC Macejko spolu s rovnomenným maskotom MS 2019 (TASR/František Iván)

Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete na stránke IIHF alebo na portáloch visitbratislava.com a visitkosice.org

2
Uložiť článok
Komentovať