foto: SITA/AP

Situáciu na Ukrajine sledujeme online.

V hlavnom meste Ukrajiny aj naďalej prebiehajú boje, Rusi útočia na strategické miesta po celej krajine a európski lídri chcú prijať Ukrajinu do Európskej únie. Sledujte s nami vývoj konfliktu na Ukrajine.

Článok pokračuje pod videom ↓

22:42 Turecko v pondelok oznámilo, že bojovým lodiam zakazuje prístup k úžinám Bospor a Dardanely v súlade s Konvenciou z Montreux, ktorá upravuje pohyb vojnových lodí cez túto strategicky významnú úžinu. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

„Uvádzame do platnosti Konvenciu z Montreux,“ povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Dodal, že Turecko už upozornilo krajiny v regióne, aby ich vojenské lode cez Čierne more neprechádzali.


22:03 Celkovo 12 členov ruskej diplomatickej misie pri OSN so sídlom v New Yorku dostalo príkaz opustiť do 7. marca územie Spojených štátov. Oznámil to v pondelok ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Nebenzia na tlačovej konferencii v newyorskom sídle OSN povedal novinárom, že sa práve dozvedel o vyhostení, informovala tlačová agentúra AFP, ktorá však bezprostredne nebola schopná nezávisle potvrdiť tento príkaz.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že sa k záležitosti nebude vyjadrovať. „Sú to zlé správy,“ povedal Nebenzia, pričom odmietol špecifikovať, či je aj on sám medzi 12 vyhostenými. Ambasádor nehovoril o žiadnych dôvodoch, ktoré viedli USA k tomuto kroku, ani to, či dané opatrenie súvisí s ruskou inváziou na Ukrajinu.


21:59 Európska únia pridala v pondelok na sankčnú listinu v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu ďalších ruských oligarchov napojených na Kremeľ, ako aj Dmitrija Peskova, hovorcu ruského prezidenta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP a Reuters a portálu Meduza.io.

EÚ oznámila, že zmrazila majetok a uvalila zákaz na udelenie víz pre ďalších 26 ľudí, pričom sú medzi nimi ruskí oligarchovia a podnikatelia, ktorí obchodujú v ropnom, bankovom a finančnom sektore, ako i vládni predstavitelia, vysokí predstavitelia ruskej armády a „propagandisti, ktorí prispeli k šíreniu protiukrajinskej propagandy“.

Na sankčnom zoznam sa ocitol napríklad už spomínaný hovorca Kremľa. Ďalej šéf ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť Igor Sečin i šéf ruskej energetickej spoločnosti Transnefť Nikolaj Tokarev. Okrem toho bol zoznam rozšírený aj o oligarchov ako Ališer Usmanov, Piotr Aven, Alexandr Ponomarenko, aj o ruského bankára Michaila Fridmana.


21:33 Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v pondelok oznámilo, že pri pokuse o útek z Ukrajiny do Moldavska prišiel o život občan Izraela. TASR túto správu prevzala od agentúry AFP.

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že Izraelčan „sa nachádzal na Ukrajine v kolóne áut smerujúcej k moldavských hraniciam a bol zabitý pri streľbe, ktorá zasiahla jeho auto“. Príslušné úrady sú v kontakte s mužovou manželkou, ktorá je na Ukrajine s ich deťmi, dodal rezort zahraničia. Kto na vozidlo strieľal, ministerstvo neuviedlo.


21:09  Satelitné snímky urobené v pondelok súkromnou americkou spoločnosťou Maxar Technologies ukázali, že ruské pozemné sily sa aj naďalej presúvajú zo severu bližšie k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev. Ide o obrovský vojenský konvoj, ktorý má dĺžku až 27 kilometrov. TASR informácie prevzala od agentúr AP a Reuters.

foto: SITA/AP

Spoločnosť Maxar uviedla, že konvoj severovýchodne od Kyjeva obsahuje doslova stovky obrnených vozidiel, tankov, transportérov a vozidiel logistickej podpory. Tento konvoj sa v pondelok nachádzal zhruba 25 kilometrov od hlavného mesta Ukrajiny.

Americká firma sleduje prostredníctvom súkromných družíc pohyby ruskej vojenskej techniky už celé týždne. Spoločnosť zaznamenala prvé presuny ruskej vojenskej techniky smerom k Ukrajine ešte začiatkom novembra.

foto: SITA/AP

20:37 Dočasné útočisko dostanú od 1. marca na Slovensku štátni občania Ukrajiny a ich rodinní príslušníci. Žiadatelia o dočasné útočisko, ale aj tzv. odídenci, môžu tiež požiadať o poskytnutie zdravotnej starostlivosti aj v prípade, že sa preukážu iba preukazom cudzinca žiadajúceho o poskytovanie dočasného útočiska alebo dokladom o tolerovanom pobyte na území Slovenskej republiky s označením „odídenec“. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v pondelok schválila vláda.


20:20 Čína: Z novej studenej vojny nezískame nič. Čínsky veľvyslanec pri OSN Čang Ťün v pondelok na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia (VZ) OSN v New Yorku povedal, že z novej studenej vojny medzi USA a Ruskom sa „nedá získať nič“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Studená vojna sa dávno skončila. Mentalitu založenú na konfrontácii blokov je potrebné opustiť,“ povedal.


20:07 Stúpenci väzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného v pondelok vyzvali na protestnú akciu občianskej neposlušnosti. Ľudia tak majú preukázať svoj nesúhlas s ruskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Putin vyhlásil vojnu Ukrajine a snaží sa všetkých donútiť, aby si mysleli, že to Ukrajina napadla Rusko, to znamená my všetci. Nie je to tak,“ uviedol Navaľného tím na sociálnej sieti Twitter.

„Musíme všetkým ukázať, že vojnu nepodporujeme. Vyzývame Rusov na občiansku neposlušnosť. Nebuďte ticho,“ uvádza sa ďalej v príspevku.


20:05 Podľa Ukrajiny už prišlo Rusko o približne 5 300 vojakov a 131 tankov, 29 lietadiel a 29 vrtuľníkov, stovky obetí sú aj na ukrajinskej strane. Z Ukrajiny už podľa portálu CNN Prima News ušlo minimálne 368-tisíc občanov.


19:42 FIFA a UEFA po invázii krajiny na Ukrajinu pozastavili účasť ruských futbalových klubov a národných tímov vo všetkých súťažiach. Svetové a európske futbalové riadiace orgány uviedli, že budú zakázané „až do odvolania“, informuje BBC.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UEFA (@uefa_official)

Znamená to, že ruský mužský tím nebude hrať budúci mesiac zápasy play-off majstrovstiev sveta a ženský tím bude mať zakázanú účasť na tohtoročnej letnej súťaži Euro 2022. Spartak Moskva bol tiež vylúčený z Európskej ligy a jeho posledný súper RB Lipsko postúpi do štvrťfinále. UEFA tiež ukončila sponzorstvo s ruským energetickým gigantom Gazprom.


19:30 Ak nebude ruský vojak počúvať rozkazy, zloží zbraň a vzdá sa, dostane milosť a 5 miliónov rubľov. Ukrajinská vláda tým chce dosiahnuť, aby sa ruské vojská vzdávali samé.


19:19 Fínsko prijalo „historické“ rozhodnutie a pošle zbrane Ukrajine, ktorá čelí ruskej invázii. V pondelok to oznámila fínska vláda. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.

Fínsko pošle Ukrajine 1500 raketometov, 2500 útočných pušiek, 150.000 kusov munície a 70.000 potravinových vojenských balíkov, uviedol fínsky minister obrany Antti Kaikkonen.


19:15 Nedovoľme, aby táto vojna v nás vzbudila nenávisť voči občanom Ruska, odkazuje Heger. Odsúďme vojnu a tých, ktorí ju páchajú.

Upozornil, že zvlášť v takýchto vypätých chvíľach musíme rozlišovať medzi ruskou vládou, ktorá je zodpovedná za rozpútanie vojny na Ukrajine, a obyčajnými ruskými občanmi. „Vojna je obrovská záťaž na psychiku. Obnaží v nás to dobré i zlé. Myslite na to, že aj na Slovensku sa nachádzajú ľudia ruskej národnosti a malo by byť naším spoločným želaním, aby sa u nás cítili bezpečne. Majú to teraz veľmi ťažké,“ uviedol premiér.


19:07 Ukrajinec Valik Mikhienko zdieľal mrazivé video, ktoré zachytáva posledných pár dní na Ukrajine.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Valik Mikhienko (@valik_mikhiienko)


19:01 Ruský majiteľ jedného z najväčších denníkov v Británii v pondelok vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa stiahol z Ukrajiny, čím predíde ďalšiemu krviprelievaniu a vojne v Európe.

Jevgenij Lebedev, ktorý má tiež britské občianstvo, uviedol, že Európa sa nachádza „na pokraji ďalšej svetovej vojny“, pričom svet čelí „možnej jadrovej katastrofe“, citovala jeho slová tlačová agentúra AFP.


18:48 „Pred pár minútami došlo k náletu na okraji Brovary smerom na Kyjev. Sú tam zranení. Zostaňte v úkrytoch!“, informuje starosta mesta.


18:42 Britský minister dopravy Grant Shapps nariadil v pondelok všetkým prístavom v Spojenom kráľovstve, aby ruským plavidlám nepovolili zakotviť v nich.

„Z dôvodu konania (ruského prezidenta Vladimira) Putina na Ukrajine dávam jasne najavo, že tieto plavidlá tu nie sú vítané,“ napísal Shapps v pondelok na Twitteri. Vláda podľa jeho slov čoskoro prijme príslušnú legislatívu.


18:27 Ďalšia obrovská explózia v Kyjeve. Video zverejnil ukrajinský parlament.


18:15 Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok zakázal obyvateľom prevádzať peniaze do zahraničia, píšu agentúry AFP a Bloomberg. Ide o opatrenie prijaté na podporu ruského rubľa, ktorého hodnota v dôsledku západných sankcií prudko klesla.

V dekréte podpísanom Putinom sa tiež uvádza, že vývozcovia budú musieť držať najmenej 80 percent príjmov v rubľoch, aby podporili ruskú ekonomiku. Opatrenia vstúpia do platnosti 1. marca.


18:00 V Kyjeve sa ráno skončil zákaz vychádzania, ktorý platil od soboty večera. Reportéri na sociálnych sieťach hlásia rakety a výbuchy, ľudia sa presúvajú na vlakové stanice. Informáciu priniesol Denník N.


17:47 Ruská invázia na Ukrajinu sa stáva čoraz neľútostnejšou, vyhlásil v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v súvislosti so správami o útokoch na obytné oblasti.

„Ruská vojenská kampaň sa stáva čoraz neľútostnejšou a ukrajinské ozbrojené sily sa bránia s odvahou,“ povedal novinárom Borrell. Invázia Ruska na Ukrajinu si podľa šéfa diplomacie EÚ vyžiadala už „veľa civilných obetí“ a prílev ľudí, ktorí utekajú pred vojnou, sa podľa neho zvyšuje.


17:45 Pondelňajšie mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou na ukrajinsko-bieloruských hraniciach sa skončili. Delegácie oboch strán sa vrátia do svojich hlavných miest na ďalšie konzultácie pred tým, ako sa uskutoční druhé kolo rokovaní.


17:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok požiadal o prijatie Ukrajiny za členskú krajinu Európskej únie. Urobil tak v piaty deň ruskej invázie na Ukrajinu.

Foto: TASR/AP

17:20 Podmienkou na ukončenie bojov na Ukrajine je uznanie ruskej zvrchovanosti nad polostrovom Krym a demilitarizácia Ukrajiny. Ruský prezident Vladimir Putin to uviedol v pondelok počas telefonátu so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

„Vladimir Putin uviedol, že dohoda je možná iba vtedy, ak budú bezpodmienečne zohľadnené legitímne bezpečnostné záujmy Ruska vrátane uznania ruskej zvrchovanosti nad Krymom, demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny a zaistenia jej neutrálneho statusu,“ uviedol Kremeľ vo vyhlásení.


17:05 Koľko jadrových zbraní má aktuálne Rusko? So svojím arzenálom by dokázali vrátiť Zem do doby ľadovej. O tejto téme sme si pre vás pripravili veľký článok, odkaz nájdete tu.

Foto: Vadim Tolbatov, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

16:50 Radiačná situácia na území Slovenskej republiky je aktuálne štandardná. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne odchýlky od bežne meraných hodnôt.


16:26 Ukrajinskí obrancovia Hadieho ostrova v Čiernom mori, o ktorých sa predpokladalo, že zahynuli pri bránení ostrova, sú „nažive a v poriadku“. Na sociálnej sieti Facebook to oznámilo ukrajinské námorníctvo. TASR o tom informuje na základe správy televízie CNN.

„Čo sa týka námorníkov a pohraničníkov, ktorých zajali ruskí okupanti na Haďom ostrove, sme radi, že sme sa dozvedeli, že naši bratia sú živí a v poriadku,“ uviedlo ukrajinské námorníctvo na Facebooku.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že ukrajinskí vojaci na Haďom ostrove odrazili dva ruské útoky, avšak nakoniec boli nútení sa vzdať „pre nedostatok munície“. Ukrajinské námorníctvo tiež poukázalo na to, že ruské sily pri útoku úplne zničili infraštruktúru ostrova vrátane tamojších majákov, veží a antén.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aj Štátna pohraničná stráž Ukrajiny (DPSU) v piatok uviedli, že všetci ukrajinskí vojaci padli v boji o tento malý čiernomorský ostrov.


16:10 Slováci vo veľkom siahajú po tabletách s obsahom jódu. Ministerstvo zdravotníctva varuje pred ich užívaním.  „Ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


15:26 Rusi pravdepodobne použili najničivejšiu nejadrovú zbraň – vákuovú bombu. Ako informujú novinky.cz, v sumskej oblasti na východe Ukrajiny, mali Rusi odpáliť vákuovú bombu. Server Kiev Independent sa odvoláva na starostu obce.

Na sklad ropných palív v meste Ochtyrka mali Rusi opakovane zhodiť vákuovú bombu, ktorá ropnú nádrž vyhodila do vzduchu.

Vákuová zbraň, tiež označovaná ako termobarická zbraň, je jedna z najničivejších zbraní, ktoré nevyužívajú jadrovú energiu. O systéme TOS, ktorý pravdepodobne Rusi použili, sme napísali aj rozsiahly článok.


14:54 Švajčiarsky prezident Ignazio Cassis v pondelok oznámil, že jeho krajina prijala sankcie voči Rusku. Opatrenia sú podľa neho rovnaké, ako sankcie zo strany Európskej únie. TASR o tom informovala na základe informácií od AFP a Reuters.


14:52 Čo znamená symbol „Z“ na tankoch ruskej armády? Symbol „Z“ je možné si všimnúť na rôznych stranách vozidiel i ťažkej techniky – sú nasprejované spredu, zozadu, po ich bokoch. Podľa expertov za tým netreba hľadať žiadne väčšie a zložitejšie konšpiračné teórie. Ako vysvetlili, ide o pomerne bežnú vec pri vojenských operáciách

Foto: Profimedia

Ide teda o znamenie, ktorým sa dáva na známosť ostatným, napríklad ktorý tank patrí ktorej krajine. Podobne označení sú aj ruskí pešiaci, ktorí v uliciach ukrajinských miest využívajú na svoju identifikáciu biele pásky.

Mnoho analytikov si ale myslí, že nejde o písmeno, ale skôr o znak, ktorý písmeno „Z“ pripomína. Niektorí naznačili, že by symbol mohol znamenať aj smer útoku. Nateraz je to ale nejasné.


14:37 Vysvetľujeme: Kto sú hackerská skupina The Anonymous?

Hnutie Anonymous včera narušilo databázu ruského ministerstva obrany a zverejnilo ju online tak, aby ju videl celý svet. Okrem toho sa hackerskej skupine podarilo nabúrať štátom kontrolované spravodajstvo ruskej televízie a miesto programu pustiť na každom kanále ukrajinskú hymnu. Viac o tejto skupine píšeme v našom rozsiahlom článku.


14:30  Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu (Rosaviacija) v pondelok oznámila, že zatvára vzdušný priestor pre letecké spoločnosti z 36 krajín. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters. Tento krok je odvetou za zákaz letov ruských leteckých spoločností a strojov zo strany „európskych štátov“.


FOTO: Rozhovory Ukrajiny a Ruska. Rokovanie sa koná v Bielorusku neďaleko ukrajinskej hranice, na brehu rieky Pripiať. V ukrajinskej delegácii, ktorá pricestovala do Homeľskej oblasti vrtuľníkom z Poľska, je aj minister obrany Olexij Reznikov.

FOTO: TASR/AP

14:11  Jadrové sily sú v stave zvýšenej pohotovosti. Ruské ministerstvo obrany splnilo rozkaz prezidenta Vladimira Putina a vyhlásilo stav zvýšenej pohotovosti pre všetky svoje nukleárne sily.

Minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že veliteľské posty všetkých jadrových síl doplnil ďalší personál. Stav zvýšenej pohotovosti sa podľa ministerstva týka všetkých zložiek ruských nukleárnych síl, ktorými sú strategické raketové sily dozerajúce na pozemné medzikontinentálne rakety, Severná a Tichomorská flotila disponujúca raketami odpaľovanými z ponoriek a diaľkové letectvo s flotilou strategických bombardérov schopných niesť jadrové zbrane.


13:42 Pri ostreľovaní ukrajinského Charkova ruskou armádou zahynuli v pondelok desiatky ľudí a stovky utrpeli zranenia, uviedlo ukrajinské ministerstvo vnútra. TASR o tom informuje na základe správ britského denníka The Guardian a televízie Sky News.

„Na Charkov práve vystrelili grady (rakety). Desiaty mŕtvych a stovky zranených,“ napísal na Facebooku poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko.

Miestni predstavitelia tohto druhého najväčšieho ukrajinského mesta v nedeľu uviedli, že ukrajinské jednotky nad ním opäť získali plnú kontrolu po pouličných bojoch s ruskými vojakmi.


FOTO: Na snímke manželia Jaroslav Džoganík (vzadu) a Svitlana Pachomová (vpravo) z obce Kurimka v okrese Svidník, ktorí prijali domov z Ukrajiny svoju dcéru Ladu Endresenovú (štvrtá zľava) s dieťaťom, ako aj ďalšie dve ženy so štyrmi deťmi a súrodencom jednej z nich. Ako hovoria, nebolo nad čím premýšľať, konali okamžite a sú ochotní pomáhať ďalším ľuďom.

Foto: TASR – Maroš Černý

13:08 Na slovensko-ukrajinskej hranici zadržala polícia v nedeľu (27. 2.) človeka, ktorého hľadá Interpol. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Hľadaný sa podľa neho zrejme spoliehal, že bez povšimnutia prekĺzne medzi utečencami z Ukrajiny.
Policajti cudzineckej polície pri lustrácii osoby, ktorá sa pokúšala prejsť cez hranice, zistili, že je hľadaná za účelom zadržania pre ekonomickú trestnú činnosť.


12:40: TOS-1 je jedným z najobávanejším zbraňových systémov, ktorým Rusko disponuje. Ide o viacnásobný raketový systém, ktorý je namontovaný na podvozku tanku.

Dokáže odpaľovať termobarické, teda palivo-vzdušné, rakety. Viac o ňom si môžete prečítať v našom článku.

Foto: Profimedia

FOTO:  Na mape Ukrajiny sú znázornené lokality ruských útokov na ukrajinskom území. Údaje na mape sú aktuálne k 27. februáru 2022, 23.00 hodine SEČ. 


12:40 V zmysle nariadenia Rady Európskej únie je od pondelka zakázaný vstup, výstup alebo prelet vzdušným priestorom Slovenskej republiky pre ruské lietadlá.

Ide o všetky lietadlá vlastnené, v prenájme alebo prevádzkované alebo inak kontrolované občanmi Ruskej federácie. Ako informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal, zákaz platí aj pre všetkých držiteľov osvedčení leteckých prevádzkovateľov, vydaných orgánmi Ruskej federácie.


12:12 Agentúra Organizácie Spojených národov pre utečencov hlási, že z Ukrajiny pred vojnou utieklo do susedných krajín 422-tisíc ľudí.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedla, že v rámci Ukrajiny evidujú viac ako 100-tisíc vysídlených.

Úrad tiež podľa jej slov prešetruje správy o ľuďoch, ktorým na Ukrajine blokujú prístup do vlakov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.


11:34 V blízkosti bielorusko-ukrajinskej hranice sa v pondelok začali rokovania zástupcov Ruska a Ukrajiny, ktorá deklarovala, že bude žiadať „okamžité prímerie a stiahnutie jednotiek z územia Ukrajiny“.

Začiatok rozhovorov pre agentúru Reuters potvrdil poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Rokovanie sa koná v Bielorusku neďaleko ukrajinskej hranice, na brehu rieky Pripiať.


11:13 Prečítajte si zaujímavosti o lietadle An-225, ktoré bolo včera zostrelené: Bolo najväčším na svete. Vyrobili iba 1 kus, vážilo 640 ton, bežné lietadlá vyzerali pri An-225 ako hračky


10:33  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videu vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie podľa nového osobitného postupu.

Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a Reuters. Zelenskyj zároveň uviedol, že doteraz bolo na Ukrajine zabitých 4500 ruských vojakov. Ruské ostreľovanie podľa neho zabilo 16 detí, ďalších 45 bolo podľa neho zranených. Tieto čísla nebolo možné bezprostredne overiť.


10:06 Lotyšský parlament v pondelok na svojom mimoriadnom zasadnutí schválil zmeny zákona o národnej bezpečnosti, ktoré občanom krajiny umožnia bojovať na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Naši občania, ktorí chcú podporiť Ukrajinu a dobrovoľne tam slúžiť na obranu nezávislosti Ukrajiny a našej spoločnej bezpečnosti, musia mať možnosť tak urobiť,“ povedal Juris Rančanis, predseda parlamentného výboru pre obranu, vnútorné veci a prevenciu korupcie, ktorá zákon vypracovala.


10:02 Ukrajinská delegácia prišla na miesto rokovaní s Ruskom na ukrajinsko-bieloruskej hranici. V pondelok ráno to oznámil úrad ukrajinského prezidenta.

Podľa vyhlásenia sú súčasťou delegácie minister obrany Oleksiij Reznikov, poradca šéfa prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak a námestník ministra zahraničia Mykola Točytskyj. Prezident Volodymyr Zelenskyj nie je súčasťou delegácie, informuje televízia CNN.

Kancelária ukrajinského prezidenta počas nedele informovala, že delegácia z Ukrajiny sa stretne s ruskými predstaviteľmi na nekonkretizovanom mieste na bieloruských hraniciach. Delegáciu tam Kyjev vyslal napriek správam naznačujúcim, že sa bieloruský prezident Alexander Lukašenko plánuje pridať k ruskej invázii.

Ukrajina sľúbila, že na stretnutí neustúpi, a prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril, že od rokovaní neočakáva výsledky. „Ako vždy, ja veľmi neverím vo výsledok tohto stretnutia, ale nech to skúsia,“ skonštatoval.


9:40 Miss Ukrajiny bojuje v ukrajinskej teritoriálnej obrane. Bráni svoj domov pred ruskými silami, ktoré sa jej ho snažia zničiť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa interezsk (@interezsk)


9:35 Brazílsky prezident Bolsonaro si uťahoval z ivázie: Ukrajinci vložili svoje nádeje do rúk komedianta


9:30 Prečítajte si výpoveď ukrajinca Gleba o situácii priamo z Kyjeva: Noc trávime v úkrytoch, dnes vyrážam chrániť svoje mesto a krajinu.

Foto: Gleb F.

9:27 Čečenský politik Achmed Zakajev, ktorý je exilovým vodcom neuznanej Čečenskej republiky Ičkerija, oznámil, že Čečenci žijúci v Európe sú pripravení podieľať sa na obrane Ukrajiny pred ruskou inváziou.

Ako informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), Zakajev súčasne zdôraznil, že ešte pred vyslaním Čečencov je potrebné uzavrieť dohodu o vojenskej spolupráci s ukrajinským vedením, aby „boli naši dobrovoľníci chránení Ženevským dohovorom“.


9:05 Ruská armáda v pondelok uviedla, že získala vzdušnú prevahu nad ukrajinským územím. Zároveň obvinila ukrajinskú armádu, že civilistov využíva ako ľudské štíty, pričom zdôraznila, že obyčajní ľudia môžu „slobodne“ opustiť Kyjev. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministerstva obrany.

„Všetci civilisti v meste môžu slobodne opustiť ukrajinskú metropolu po diaľnici Kyjev-Vasyľkiv. Tento smer je otvorený a bezpečný,“ povedal v televíznom vystúpení hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

„Ruské letectvo získalo vzdušnú prevahu nad celým územím Ukrajiny,“ dodal a obvinil ukrajinské sily, že využívajú civilistov ako ľudské štíty.


8:40 Bielorusko pripravilo priestory pre rokovania medzi ukrajinskými a ruskými delegáciami o ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá vstupuje do piateho dňa. Bieloruské ministerstvo zahraničia na sociálnych médiách zverejnilo snímku miestnosti s dlhým stolom a ukrajinskými a ruskými vlajkami, pričom uviedlo, že očakávajú príchod delegácií.

Hovorca rezortu Anatolyj Glaz podľa spravodajského portálu BBC uviedol, že rokovania sa začnú hneď, ako prídu na miesto delegácie.

Foto: Bieloruské ministerstvo zahraničia

Kancelária ukrajinského prezidenta počas nedele informovala, že delegácia z Ukrajiny sa stretne s ruskými predstaviteľmi na nekonkretizovanom mieste na bieloruských hraniciach. Delegáciu tam Kyjev vyslal napriek správam naznačujúcim, že sa bieloruský prezident Alexander Lukašenko plánuje pridať k ruskej invázii.

Ukrajina sľúbila, že na stretnutí neustúpi, a prezident Volodymyr Zelenskyj sa vyjadril, že od rokovaní neočakáva výsledky. „Ako vždy, ja veľmi neverím vo výsledok tohto stretnutia, ale nech to skúsia,“ skonštatoval.

Rokovania by sa mali začať o 12.00 h miestneho času (10.00 h SEČ).


7:40 V Kyjeve by malo byť komando vagnerovcov s rozkazom zavraždiť Zelenského a zlikvidovať jeho vládu


7:20 Ruské sily cez noc ostreľovali ukrajinské mesto Černihiv na severe Ukrajiny. Delostrelecký útok sa podľa Ukrajinskej štátnej pohotovostnej služby začal okolo 2:00.

Rakety podľa služby zasiahli budovu, v ktorej sa nachádza škôlka, a spôsobili tam požiar. Strely zasiahli aj trh v centre mesta a päťposchodový bytový dom. Jedna žena utrpela ľahké zranenia. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Výbuchy bolo podľa ukrajinských predstaviteľov počuť nad ránom aj v hlavnom meste Kyjev a druhom najväčšom meste Charkov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu večer telefonoval s britským premiérom Borisom Johnsonom a vyjadril sa, že nasledujúcich 24 hodín, a teda piaty deň ruskej invázie, bude pre Ukrajinu „kľúčový“.


6:51 Americká spoločnosť Google v súvislosti s vpádom ruskej armády na Ukrajinu zablokovala tamojším používateľom vo svojej službe Google Maps dve funkcie, ktoré poskytujú informácie v reálnom čase. TASR získala túto informáciu z webovej stránky televízie CNN.

Prvá deaktivovaná funkcia zobrazovala hustotu premávky a bola využívaná na monitorovanie konfliktu z diaľky. Google však poznamenal, že v režime navigácie je stále dostupná.

Druhá dočasne zablokovaná funkcia s názvom Live Busyness zobrazovala vyťaženosť konkrétneho miesta v rôznych časoch.

Spoločnosť Google uviedla, že tieto opatrenia prijala po konzultácii s miestnymi predstaviteľmi v záujme bezpečnosti obyvateľov Ukrajiny.

Google tiež oznámil, že zakázal ruským štátnym médiám zobrazovať reklamy na svojich platformách. Pripojil sa tak k podobnému sobotňajšiemu rozhodnutiu svojej dcérskej spoločnosti YouTube.


5:53 Brazílsky krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina zostane v otázke vpádu ruskej armády na Ukrajinu „neutrálna“. Informovali o tom agentúra AFP a televízia CNN.


1:37  Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa vyslovila za vstup Ukrajiny do EÚ. Povedala to v nedeľu v rozhovore pre spravodajskú televíziu Euronews.

Foto: TASR/AP

„S Ukrajinou prebiehajú procesy, ako napríklad integrácia ukrajinského trhu do jednotného trhu EÚ. Veľmi úzko spolupracujeme napríklad v otázke energetickej siete,“ povedala šéfka EK.

Ďalej konštatovala, že EÚ úzko spolupracuje s Ukrajinou v toľkých oblastiach, že postupom času k nej už vlastne patrí.


0:36 Ruský národný letecký dopravca Aeroflot od pondelka dočasne pozastavil svoje lety z Moskvy a Petrohradu do viacerých európskych destinácií, vrátane letov prevádzkovaných spoločnosťou Rossiya Airlines.

Urobil tak z dôvodu uzavretia vzdušného priestoru viacerými európskymi krajinami pre ruské lietadlá. Aeroflot to oznámil v nedeľu večer na svojej webovej stránke.


Záznam zo včerajšieho dňa si môžete pozrieť tu.

Uložiť článok

Najnovšie články