Foto: Profimedia

Čo dokáže plameňomet TOS-1 a prečo sa považuje za jeden z najobávanejších zbraňových systémov Ruska?

Pred niekoľkými dňami portál The Sun informoval, že sa experti obávajú použitia Putinových najničivejších zbraní. Netrvalo dlho, kým sa táto predpoveď priblížila o kúsok ďalej ku skutočnosti. Daily Mail píše, že jeden takýto systém už Putin na Ukrajinu nasadzuje. Je ním plameňomet TOS-1 prezývaný Buratino (v preklade Pinocchio). Čo táto zbraň dokáže a prečo sa považuje za jednu z najničivejších vôbec? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Business Insider uvádza, že zábery CNN pochádzajúce z blízkosti ukrajinských hraníc ukazujú, že ruská armáda dosadzuje svoju techniku k Ukrajine. Podľa správy spred dvoch dní, teda zo soboty, bola poloha plameňometu zachytená približne 72 kilometrov od Charkova.

Foto: Profimedia

Jeden z najobávanejších zbraňových systémov Ruska

Podľa The Guardian je TOS-1 jedným z najobávanejším zbraňových systémov, ktorým Rusko disponuje. Ide o viacnásobný raketový systém, ktorý je namontovaný na podvozku tanku. Dokáže odpaľovať termobarické, teda palivo-vzdušné, rakety.

Jeho názov – TOS – je skratkou z ruského „tiaželaja ogňometnaja sistema“, čo vo voľnom preklade znamená „ťažký plameňometný systém“. Na akom princípe ale funguje?

Vytvorí mrak a následne spôsobí explóziu

Samotný plameňomet je postavený na podvozku tanku T-72. Na ňom je nainštalované odpaľovacie zariadenie, celkovo až pre 30 rakiet, vylepšená verzia má 24 rakiet, teda znížený počet. Útok týmto plameňometom je mimoriadne ničivý. Najprv jeho prvá strela v spojení so vzduchom vytvorí vysoko explozívny aerosólny mrak. Druhá nálož, ktorá je dávkovaná iba niekoľko sekúnd po tej prvej ho zapáli, čoho výsledkom je explózia.

Foto: Profimedia

Zbraň, ktorú by mali zakázať

Spomínaný mrak dokáže preniknúť kamkoľvek. Nie je teda nebezpečným iba vonku pod holým nebom, ale je hrozbou aj pre budovy, či zákopy a ľudí ukrývajúcich sa v nich.

Ako uvádza ruský portál Missilery, je určený na porážku nepriateľského personálu alebo aj na znefunkčnenie ľahko obrnených vozidiel. Má vysokú presnosť streľby salvou. Ničivá je práve tlaková vlna, ktorú spôsobí. Daily Mail opísal jeho vplyv na ľudské obete slovami, že z nich vysaje vzduch. To znamená, že obete nemajú viditeľné vonkajšie zranenia, no ich vnútorné orgány sú zničené.

Portál 19FortyFive, ktorý sa zameriava na geopolitické správy píše, že TOS-1 je taká deštruktívna zbraň, že by mala byť kvôli bezpečnosti zakázaná. Túto zbraň dokonca označil ako jedinú svojho druhu. „Projektily fungujú ako plameňomet, ktorý pri zasiahnutí cieľa vytvorí ohnivú stenu ako napalm,“ vysvetľujú.

Niekoľkokrát už bol použitý

Prvýkrát bol systém TOS-1 použitý v roku 1988 v Afganistane. Využitý bol aj v Čečensku a podľa denníka The Washington Post mal byť údajne poslaný Rusmi aj k ukrajinským hraniciam.

Smutnou realitou dneška je, že sa rozmohol a používa ho čoraz viac krajín, píše 19FortyFive. Rusko ho vyviezlo do Arménska, Azerbajdžanu, Iraku, Sýrie a Kazachstanu. Pričom Arménsko a Azerbajdžan ho pred dvoma rokmi použili na útoky proti sebe.

Foto: Profimedia

Môže odparovať ľudské telá a rozdrviť orgány či kosti

Termobarické, teda palivo-vzdušné zbrane, akou je aj TOS-1, dokážu odparovať ľudské telá a a rozdrviť vnútorné orgány, opisuje iNews. Výbuch spôsobený zbraňou TOS-1 môže spáliť plochu o rozmeroch 200 x 300 metrov.

Dobrý príkladom toho, aké môže mať jeho použitie následky, je druhá čečenská vojna z rokov 1999 a 2000. Pri útoku prišlo o život 37 civilistov a viac ako 200 sa zranilo, uvádza The Sun. Dodáva, že výbuch spôsobený TOS-1 je dvakrát silnejší ako výbuch konvenčných bômb a obete, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti čaká okamžitá smrť.

Ak sa náhodou ľudia nachádzajú mimo tejto oblasti, aj tak nie sú chránení. Tlak výbuchu je natoľko masívny, že aj ľuďom mimo výbušnej zóny dokáže polámať kosti, pretrhnúť ušné bubienky, spôsobiť vnútorné krvácanie. Dokonca roztrhnúť črevá a ďalšie vnútorné orgány.

Čo sa týka parametrov tohto stroja, jeho posádka sa skladá z troch ľudí. Je vysoký niečo cez tri metre a váži viac ako 44 ton. Dosahuje rýchlosť 60 kilometrov za hodinu. Podľa Daily Mail dokáže vystreliť a vytvoriť ohnivú stenu až do vzdialenosti približne 7 kilometrov.

Nech znie použitie tejto zbrane akokoľvek nehumánne, Rusko ju má vo svojom arzenáli a v prípade použitia by boli následky tragické. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o jednej z najničivejších zbraní, aké existujú. Spozorovaná pri ukrajinských hraniciach bola zbraň počas víkendu.

Uložiť článok

Najnovšie články