Foto: IMDB (Universal Pictures), Wikimedia

Slávna umelkyňa a priekopníčka v zmene pohlavia Lili Elbe sa narodila ako Einar Wegener.

Táto napohľad sympatická Dánka nebola vždy ženou. Einar Magnus Andreas Wegener. Tak sa volal muž, úspešný maliar, ktorý neskôr zistil, že sa vo svojom tele necíti správne. Keď sa začal predstavovať ako Lili, vystupoval ako Einarova, teda svoja vlastná sestra. Napriek tomu, že v časoch, kedy Lili žila, čiže začiatky minulého storočia, bola zmena pohlavia či homosexualita veľkým tabu, dokázala svojim odvážnym činom ohúriť celý svet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jej unikátny príbeh bol zachytený aj vo filme Dánske dievča, ktorý do kín dorazil pred dvomi rokmi a viac než verne opísal jej život a problémy, s ktorými sa potýkala a aj to, ako vnímala jej zmenu pohlavia Einarova manželka a zbytok sveta okolo nej. V hlavnej úlohe si Lili/Einara zahral perfektný Eddie Redmayne, ktorý je ako stvorený pre úlohy skutočných postáv. V roku 2014 ste ho mohli vidieť v úlohe mladého Stephena Hawkinga, vo filme Teória všetkého. Ak vás zaujíma viac zo článkov zo série Film vs. Realita, nájdete ich na tomto linku.

Lili Elbe 1929.jpg
Wikimedia

Lili, teda v tých časoch ešte Einar, sa narodil v dánskom mestečku Vejle. Jeho dátum narodenia je nepresný. Isté pramene hovoria, že to malo byť v roku 1882, no vo svojej autobiografii Einar už ako Lili uvádza, že správny rok narodenia je 1886. Toto však môže byť  v knihe uvedené len z dôvodu, že chcela chrániť ľudí okolo nej. So svojou ženou Gerdou Gottlieb sa Einar zoznámil na vysokej škole a zobrali sa v roku 1904.

Obaja boli maliari a ich život bol napohľad dokonalý. Istý čas to tak aj skutočne bolo. Jeden druhému boli oporou a v umení sa vzájomne podporovali. Gerda sa snažila preraziť ako portrétistka. Jedného dňa mala maľovať baletku, no jej modelka neprišla a tak sa Einar ponúkol, že jej zapózuje on. Usadil sa pred plátno v šatách a nechal sa svojou ženou namaľovať. Toto v ňom však prebudilo zvláštnu túžbu ženskej jemnosti a postupne začali zisťovať, že sa cíti viac ako žena, než muž.

Claude and Lili Elbe 1928.jpgWikimedia
Wikimedia

Odvtedy, na ďalších 25 rokov, bol Einar odkázaný k boju sám so sebou. Boli v ňom uväzené dve osobnosti a obe bojovali o dominanciu. Jedna z nich bola jemná Lili, ktorá túžila po dieťati a druhý bol stále Einar, perfektný maliar a muž plne oddaný svojej žene. Einar sa nakoniec rozhodol, že podstúpi operáciu na zmenu pohlavia, ktorá je v dnešnej dobe v celku bežnou záležitosťou, no v tom čase bol úplne prvým človekom na svete, ktorý sa na niečo také odhodlal.

Gerda, Einarova manželka, ho plne podporovala v túžbe byť ženou. Obliekali sa spolu do šiat, chodili nakupovať drahé šperky a zúčastňovali sa verejných udalostí. Ťažko však povedať, či to bola skutočná podpora alebo si Gerda len myslela, že ide o nejakú hru. Keď sa však Einar definitívne rozhodol, že operáciu podstúpi, dôveru a oporu svojej ženy nestratil. Najprv sa zdalo, že Einarovi nemá kto pomôcť, keďže v medzivojnovom období trasgender koncept neexistoval a ľudia sotva hovorili o homosexualite.

Lili Elbe 1926.jpg
Wikimedia

Na začiatku 20. rokov však istý nemecký lekár Magnus Hirschfeld otvoril kliniku s názvom Nemecký inštitút sexuálnych vied a tvrdil, že tu študuje niečo, čomu hovoril „transsexualita“. Dovtedy neznámy pojem tak mal byť čoskoro zhmotnený. Z Einara sa stala Lili a mohla byť konečne šťastná. Vydržalo jej to 14 mesiacov, dokým tragicky neumrela. To po čom túžila najviac, bolo mať dieťa.

A tak mala podstúpiť záverečnú operáciu, v ktorej jej mala byť transplantovaná maternica a umelá vagína. Takýto proces však nebol možný a stále nie je. Aj keby to bolo možné, kým sa transplantácia zdokonalila, prešlo ďalších 50 rokov. Lili na následky operácie umrela, no pred smrťou napísala: „Posledných 14 mesiacov žijem život, aký som vždy chcela. Možno to nie je veľa, no pripadám si ako úplne iný, šťastný človek.

O jej živote bol nakrútený zmieňovaný film Dánske dievča, v ktorom si Einara/Lili zahral Eddie Redmayne a po jeho boku sa ako Gerda objavila sympatická a talentovaná Alicia Vikander. Réžia sa ujal Tom Hooper, autor filmových Bedárov a scenár vychádzal z biografickej novely Davida Ebershoffa.

Pozri aj: Prezliekal sa za klauna a vystupoval na detských oslavách. Americký sériový vrah a násilník pripravil o život minimálne 33 chlapcov

all-that-is-interesting.com, csfd.cz, imdb.com

Uložiť článok

Najnovšie články