Foto: photomsluk (Instagram), Boris Hochel (Facebook)

Chamkova stodola je obľúbenou zastávkou turistov i fotografov.

Zrejme ste si ju už na nejakej fotografii všimli. Napriek tomu, že ide o „obyčajnú“ drevenicu, spolu s Chmarošským viaduktom patrí zrejme k najčastejšie fotografovaným objektom na Horehroní. Chamkova stodola, ako sa drevenica nazýva, však v posledné roky poriadne chátrala a každá ďalšia zima pre ňu predstavovala riziko. Skupina nadšencov sa ju ale rozhodla zachrániť.

Chamkova stodola už celé veky stojí priamo pri ceste 66, pár metrov za obcou Červená skala. Typická horehronská drevenica ponúka jedinečnú scenériu. V jej pozadí sa totiž na horizonte vyníma Kráľova hoľa, jeden z prírodných symbolov Slovenska. V priebehu rokov to však vyzeralo, že sa dokonalá scéna zmení a stodola sa pre svoj chátrajúci stav zrúti. K tomu našťastie nakoniec zrejme nedôjde.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Juraj Bednarik (@juraj_bednarik),

Foto: Boris Hochel

Ako informuje portál My Bystrica, do opravy Chamkovej stodoly sa pustila skupina kamarátov. Architekt Boris Hochel, ktorý do partie patrí uviedol, že obnove ľudovej architektúry sa venujú aj prostredníctvom ich občianskeho združenia Hoblina. Skupina kamarátov s povolením majiteľov objektu opravila poriadne poškodenú strechu tak, aby stodola prečkala prichádzajúcu zimu a nápor snehu, ktorý so sebou prinesie.

Foto: Boris Hochel

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Miroslav Sluk (@photomsluk),

Boris Hochel pre My Bystrica uviedol aj to, že v rekonštrukcii Chamkovej stodoly by v budúcnosti radi pokračovali. Ak majitelia objektu rekonštrukciu povolia, chcela by skupina kamarátov získať na obnovu drevenice väčšie zdroje a prostriedky. Pomoc im údajne poskytla aj novozvolená starostka obce. Chamkova stodola tak bude zrejme skrášľovať pohľad na Kráľovu hoľu aj naďalej.

Príbehy
0
Komentovať (0)